Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
chelt. apa, ceai, cafea... protocol ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


chelt. apa, ceai, cafea... protocol ?

10 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 July 2008 - 11:55 AM

Vezi postareatudorachee, la Jul 6 2008, 06:23 PM, a spus:

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti in ce cont inregistrez apa minerala.
Majoritatea spun ca pe protocol, dar nu o folosesc pentru protocol, ci pentru protectia (sociala) muncii.

Vezi postareatudorachee, la Jul 7 2008, 10:41 AM, a spus:

.........sau mai ciudat unii o inregistreaza in 604.
de ce ti se pare ciudat ?? ct. 604 reprezinta materiale nestocate, adica date in consum imediat - fara a fi stocate in vreo gestiune.

eu cred ca madalina are dreptate cand spune :

Vezi postareamadalinab, la Jul 7 2008, 11:10 AM, a spus:

Parerea mea este ca daca optezi mai mult pentru 6028 ajungem de fapt la contul 604 care s-ar potrivi mai bine si ai scapa si de nir.
si eu inreg. apa pe 604.

ca tot veni vb de "protocol" din asta, dragilor, eu sunt dispusa sa discut cu un eventual control despre deductibilitatea tuturor chelt. cu apa, ceaiul, zaharul si cafeaua baute intr-o firma !!
haideti sa fim seriosi : acestea sunt departe de a fi un protocol in sensul real al cuvantului
, ele sunt de mult timp lucruri elementare si cred ca, mai ales de cand suntem membru UE, fiscul va realiza ca aici nu e vb de nici un protocol ci de o normalitate ... "f. normala" :frusty:

personal, la aceste chelt. nu deduc tva (sunt totusi mai catolica decat PAPA :wink: ), insa chelt. o trec pe 604 direct si o consider mereu deductibila. vreau sa vad cum imi dovedeste mie un control ca aceste chelt. fac parte din "protocol" cand singura definitie pe care am gasit-o candva privind incadrarea in aceasta categorie se refera la mese de afaceri si cadouri (flori, bomboane.. d-astea). prin extrapolare, noi am incadrat (mai mult sau mai putin subiectiv) si alte chelt. care am considerat ca s-ar potrivi celor de protocol.
pt. inreg. lor pe consumabile nestocate deductibile integral, eu sunt dispusa sa ma "bat" cu un control. :frusty: desigur ca vorbesc aici de cantitati rezonabile, nu de zeci de kg de cafea/luna la o firma cu cativa angajati. cred ca, pt. fiecare salariat, o cafea/un ceai si 1/2 l apa zilnic nu e nici un protocol ci un lucru absolut firesc intr-o firma a unei tari din UE (si nu numai din UE). zic 1/2 l apa in afara per. de canicula cand se dau 2 l de apa zilnic daca nu le asiguri aer conditionat sau dusuri reci... parca asa e legea, nu ?

eu propun sa scapam de mentalitatea asta invechita (precum ca o apa, un ceai sau o cafea e protocol) si sa ne aliniem cu incredere la o normalitate europeana ! e timpul pt. asta ! :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 08 July 2008 - 01:24 PM




#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 08 July 2008 - 12:57 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Jul 8 2008, 11:55 AM, a spus:

ca tot veni vb de "protocol" din asta, dragilor, eu sunt dispusa sa discut cu un eventual control despre deductibilitatea tuturor chelt. cu apa, ceaiul, zaharul si cafeaua baute intr-o firma !!
haideti sa fim seriosi : acestea sunt departe de a fi un protocol in sensul real al cuvantului, ele sunt de mult timp lucruri elementare ... "f. normala
Am fost in febr. la un curs la care lectorul d-na Georgeta Petre, persoana imporrtanta din Ministerul de finante, a spus ca sunt cheltuieli de protocol doar cheltuielile cu servirea musafirilor, a clientilor sau posibililor clienti, nu produsele oferite salariatilor. In ce priveste faptul ca produsele de mai sus sunt deductibile ca materiale consumabile mai putem discuta. Legea nu prea ne permite sa le deducem dar eu vad ca multe firme mari si mijlocii fac cheltuieli semnificative pentru oferirea gratuita salariatilor de cafea etc. Poate au marja de protocol foarte mare.

Poate-mi spune cineva care e legea cu temperaturile peste 17 grade pe care o stiu din experienta dar nu am reusit sa o gasesc prin cautarea de siruri semnificative (canicula, 17 grade, apa minerala) .

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 July 2008 - 01:15 PM

ia sa separam noi topicul asta si sa ducem discutia la "legislatie", da ??
si eu mai vreau niste legislatie legata de protocol ... :frusty:

... nu 17 grade, nopris draga, ci 37 ! :biggrin:

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 08 July 2008 - 01:22 PM




#4 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 July 2008 - 01:28 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Jul 8 2008, 11:55 AM, a spus:

personal, la aceste chelt. nu deduc tva (sunt totusi mai catolica decat PAPA :wink: ), insa chelt. o trec pe 604 direct si o consider mereu deductibila.
trebuie sa ai si o baza pt a nu deduce TVA-ul aferent unor cheltuieli DEDUCTIBILE. Si cum faci? regularizezi luna de luna 635=4427 (sau la sf de an?) , si in decl 394 cum le prinzi?

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Jul 8 2008, 11:55 AM, a spus:

...nu e nici un protocol ci un lucru absolut firesc intr-o firma a unei tari din UE (si nu numai din UE). zic 1/2 l apa in afara per. de canicula cand se dau 2 l de apa zilnic daca nu le asiguri aer conditionat sau dusuri reci...

eu le asigur dusuri reci de 3 ori pe zi, vara/iarna doar doar s-o mari productivitatea :frusty: cred ca trec si la sauna finlandeza
HoratiuHagiudotro



#5 doinag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 08 July 2008 - 02:07 PM

Este OU 99/2000 privind masurile ce pot fi aplicate in perioadele cu temperaturi extreme pentru protectia persoanelor incadrate in munca.



#6 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 08 July 2008 - 02:07 PM

pt.Lexus: deducerea TVAului nu este obligatorie, este un drept si nu o obligatie legala, deci nu trebuie justificat in vre-un fel nededucerea lor, decat optional.

daca productivitatea nu, poate populatia o sa se mareasca dupa 2-3 dusuri pe zi... :frusty:
Bea



#7 LEXUS

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 427 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 July 2008 - 02:40 PM

Bea , dreptul de deducere il are societatea si nu contabililul care inregistreaza actele. Unde vezi tu ca am scris "obligatie" ? ..nici macar baza ...legala. Nu cred ca vei convinge clientii sa nu deduca tva-ul doar pe principiul ...catolicismului sau a marii schisme.
HoratiuHagiudotro



#8 tudorachee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 52 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti, Gara Obor
  • Interests:Contabilitate si afaceri

Postat 08 July 2008 - 04:09 PM

La cheltuielile cu protectia muncii(apa minerala, dusuri, aer conditionat) deduc in totalitate TVA-ul, iar la cheltuielile de protocol ce depaseste limita legala deductibila nu-l deduc, platesc TVA trimestrial si regularizarea o fac in raport cu termenele de plata.
Problema de baza este daca le inregistrez ca cheltuieli de productiiie/servicii sau cheltuieli de protocol.



#9 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 08 July 2008 - 05:34 PM

pt.Lexus: am adaugat comentariul ref.la deducerea TVA, fiindca (cel putin mie mi s-a parut ca ) parca cereai baza legala pt.nededucerea TVAului... si clientii nu trebuie convinsi sa NU deduca TVA-ul, in schimb ar fi bine ca fiecare FURNIZOR sa faca tot posibilul ca acei clienti sa nu aiba nici o problema la un eventual control pentru deducerea TVAului de pe facturile lor...

pt.tudorachee: nu pe protocol.
Bea



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 July 2008 - 05:49 PM

Vezi postareaLEXUS, la Jul 8 2008, 02:28 PM, a spus:

trebuie sa ai si o baza pt a nu deduce TVA-ul aferent unor cheltuieli DEDUCTIBILE. Si cum faci? regularizezi luna de luna 635=4427 (sau la sf de an?) , si in decl 394 cum le prinzi? .
prind tva-ul in chelt. deductibila, oricum multe astfel de chelt sunt pe bonuri fiscale < 100 ron si tot n-as putea deduce tva, chiar sa vreau, nici nu insist sa-si ia si fact. in astfel de ocazii.
cele care sunt pe facturi... depinde de factura, aceste chelt. se pot afla :
* fie printre alte multe consumabile (produse curatenie, papetarie) si acolo deduc tva la toata factura + sunt pregatita sa tratez cu fiscul ramanerea tva deductibila integral, in caz de nevoie, zic ca am baut-o noi in firma
* fie pe fact. numai cu chelt. de protocol (bauturi nealcoolice, fructe, dulciuri ... ) +cafea ..., atunci si cafeaua pleaca tot pe protocol cu deductibilitate 2% anuala, zic ca am dat-o cadou sau am baut-o cu clientii
* fie fact. cuprinde numai bauturi alcoolice, tutun + cafea ... caz in care sa stii ca nu stau sa separ produsele ci le trec pe toate neded. si fara tva, repet : suma la cafea e atat de mica incat nu merita efortul inreg. separate in astfel de situatii, mai las si statului un pic de tva...

per total am grija sa nu sar calul la deducere ca sa nu dau prilejul fiscului sa avem discutii aprinse fiindca inca nu e acceptata 100% ideea ca aceste chelt. asa-zise de protocol cu greu mai pot fi incadrate in ac. categorie, ele sunt consumuri elementare si f. normale intr-o firma.
pana la urma, la un control stai fata in fata cu o persoana pe care trebuie sa o convingi ca ai facut corect ce ai facut.
ca si in justitie sau medicina, si in contabilitate/fiscalitate lucrurile sunt intrepretabile, stiti si voi f. bine asta si de aceea rezultatul unei inspectii fiscale depinde de persoane in masura suficient de mare ca sa le dau importanta cuvenita acestora. sigur ca si legea e importanta, dar nu atat de importanta ca persoana care o judeca si o aplica, asta e cruda realitate in tara asta - nu e cazul sa ne ascundem dupa deget.
unde legea nu e f clara, trebuie sa dovedim la bunul simt economic ca am facut corect incadrarea chelt. si ca nu dorim sa abuzam de deduceri cu scopul de a eluda calc. si plata impoz. si taxelor aferente. de aceea zic ca pt sume relativ mici nu cred ca are rost sa ne luam de par :biggrin:

toti ai mei stiu acest principiu de fct., i-au inteles rostul si l-au acceptat fara probleme, oricum sumele sunt mici, pana in 100 ron/luna cu totul (cafea, ceai, zahar, apa) si nu au importanta - chiar si ceva mai mari sa fie tot la fel s-ar pune problema pt. cei cativa zeci de roni la tva.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 08 July 2008 - 07:16 PM




#11 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 08 July 2008 - 07:53 PM

Si eu treceam apa, in 604 pana cand in urma unui control mi s-a spus ca este gresit si trebuia sa o trec pe 623. Ca urmare mi s-a considerat cheltuiala deductibila partial , s-a recalculat impozitul si bineinteles majorari si penalizari. Asa ca pentru a evita alte neplaceri trec acum apa, cafeaua si zaharul pe 623.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL