Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Export produse finite - factura conditie INCOTERMS - DDP - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Export produse finite - factura conditie INCOTERMS - DDP


4 replies to this topic

#1 ALINA BUBU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 189 Postari:

Postat 08 July 2008 - 01:20 PM

Am efectuat un export in Elvetia cu conditia de livrare DDP, fara TVA fiindca am toate documentele de scutire cu drept de deducere. De transport si formalitati vamale s-a ocupat o societate care ne va intocmi o factura in acest sens. Din ce stiu eu DDP inseamna ca toate taxele sunt suportate de societatea noastra. Acum la citeva zile de la export primesc o factura pe meil cu data de 30.06.2008 care din cate m-i s-a comunicat ar reprezenta taxe vamale platite in Elvetia si pe care societatea noastra trebuie sa le plateasca catre Elvetia. Mai trebuie sa soseasca si o factura de TVA am inteles pe care tot noi trebuie sa i-l platim.
Tinand cont ca nu am avut nici un export pana acum nu stiu ce anume trebuie sa fac in continuare am obligatia sa platesc aceste facturi, cum se inregistreaza in contabilitate, ce mai trebuie sa mai stiu.
Va rog frumos daca este cineva care a lucrat cu asa ceva i-l rog frumos sa ma indrume ce sa fac in continuare si ce inregistrari se fac in contabilitate.
Multumesc



#2 ALINA BUBU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 189 Postari:

Postat 09 July 2008 - 11:29 AM

Nu ma poate ajuta nimeni? va rog frumos.




#3 GEA2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 09 July 2008 - 11:54 AM

Elvetia nu e tara membra UE,ai de a face cu o achizitie intracomunitara,deci sigur platesti taxe vamale si TVA in vama,DDP se refera la transport,asigurare,legat numai de livrarea marfii dintr-un loc in altul



#4 godzila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:

Postat 09 July 2008 - 02:09 PM

Vezi postareaALINA BUBU, la Jul 8 2008, 01:20 PM, a spus:

Am efectuat un export in Elvetia cu conditia de livrare DDP, fara TVA fiindca am toate documentele de scutire cu drept de deducere. De transport si formalitati vamale s-a ocupat o societate care ne va intocmi o factura in acest sens. Din ce stiu eu DDP inseamna ca toate taxele sunt suportate de societatea noastra. Acum la citeva zile de la export primesc o factura pe meil cu data de 30.06.2008 care din cate m-i s-a comunicat ar reprezenta taxe vamale platite in Elvetia si pe care societatea noastra trebuie sa le plateasca catre Elvetia. Mai trebuie sa soseasca si o factura de TVA am inteles pe care tot noi trebuie sa i-l platim.
Tinand cont ca nu am avut nici un export pana acum nu stiu ce anume trebuie sa fac in continuare am obligatia sa platesc aceste facturi, cum se inregistreaza in contabilitate, ce mai trebuie sa mai stiu.
Va rog frumos daca este cineva care a lucrat cu asa ceva i-l rog frumos sa ma indrume ce sa fac in continuare si ce inregistrari se fac in contabilitate.
Multumesc
DDP inseamna cu trasport si toate taxele platite de catre exportator, inclusiv taxele vamale de import la destinatie, adica incluse in pretul marfii.
documente: invoice, declaratie vamala export, packing list, factura de transport, factura servicii vamale



#5 ALINA BUBU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 189 Postari:

Postat 10 July 2008 - 10:52 AM

Tocmai asta e problema ca nu stiu cum inregistrez in contabilitate factura primita din Elvetia care reprezinta taxe vamale de import la destinatie si factura care urmeaza sa soseasca pentru TVA.
Ma intereseaza in mod special inregistrarile ca sa pot inchide luna iunie.
multumesc pentru intelegere.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL