Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deducere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


deducere

4 replies to this topic

#1 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 09 July 2008 - 12:30 PM

Buna...sunt intr-o mare incurcatura!Sfatuiti-ma va rog!La salariul de baza am patru pers in intretinere,respectiv copilul mama si bunica care sunt handicapati gradul 1 si bunicul pensionar de drept.Cand am depus actele doveditoare ,acum vreo cativa ani ei se incadrau in acea limita de venit de sub 250 lei.Cu timpul pensiile s-au marit....nu ni s-au mai cerut din neglijenta actualizarea veniturilor lor si nici eu ..recunosc nu m-am chinuit sa fiu corecta :frusty: .Ni se cer cupoanele!Acum nu stiu exact cat mai au pensiile pt ca nu le verific dar fiindca s-au marit recent nu imi fac iluzii ca nu am depasit plafonul de 250 lei.Poate ca tb sa dau inapoi ...insa.....vreau sa stiu ceva...in legatura cu handicapatii.Am doi handicapati in intretinere si pt ei nu am luat deducerea corect ci ca si cum ar fi un pesionar normal.(ADICA TB DEDUCEREA DE BAZA SA FIE INMULTITA CU 1 NU CU 0.5)cRED CA ACUM NU MAI E VALABIL dar a fost vreo un an si ceva.Acum dupa cate stiu numai exista diferenta la modul de calcul al deducerii pt handicapati.La dosar am cupoanele de pensii pt handicapati(indemnizatii de handicap sunt de fapt)Nu retin sa fi specificat in cerea de acordare a deducerii ca ei sunt handic sau nu.Intrebarea este pot cere recalcularea din urma legal?Macar sa iau pe o parte si sa dau pe de alta parte!

Va rog mult de tot sa-mi scrieti pt ca sa stiu ce sa fac maine~!
Va pup!



#2 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 09 July 2008 - 02:01 PM

am uitat sa spun ca suma pe care o primesc handicapatii este formata din indemnizatia propriu-zisa si bugetul complementar care scrie in lege este pt plata telefonului radio tv-abonamente.Oare pot sa ma leg de faptul ca indemnizatia este practic 189 lei .Poate fi considerat un venit bugetul complem care se util la plata abonam




#3 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 10 July 2008 - 07:43 AM

PLEASEEEEEEEEEEE



#4 Saluti2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2008 - 08:05 AM

Vezi postareasofia1975, la Jul 10 2008, 08:43 AM, a spus:

PLEASEEEEEEEEEEE

Intrebarea este pot cere recalcularea din urma legal?

Raspuns:
3 ani de la nasterea dreptului
Codul muncii-Legea 53/2003
Art. 283. - (1) Cererile in vederea solutionarii unui conflict de munca pot fi formulate:
a) in termen de 30 de zile calendaristice de la data in care a fost comunicata decizia unilaterala a angajatorului referitoare la incheierea, executarea, modificarea, suspendarea sau incetarea contractului individual de munca;
b) in termen de 30 de zile calendaristice de la data in care s-a comunicat decizia de sanctionare disciplinara;
c) in termen de 3 ani de la data nasterii dreptului la actiune, in situatia in care obiectul conflictului individual de munca consta in plata unor drepturi salariale neacordate sau a unor despagubiri catre salariat, precum si in cazul raspunderii patrimoniale a salariatilor fata de angajator;
d) pe toata durata existentei contractului, in cazul in care se solicita constatarea nulitatii unui contract individual sau colectiv de munca ori a unor clauze ale acestuia;
e) in termen de 6 luni de la data nasterii dreptului la actiune, in cazul neexecutarii contractului colectiv de munca ori a unor clauze ale acestuia.
(2) In toate situatiile, altele decat cele prevazute la alin. (1), termenul este de 3 ani de la data nasterii dreptului.



#5 sofia1975

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 11 July 2008 - 12:15 PM

MULTUMESC!
in orice conditii?chiar daca in cererea din acea vreme nu am specificat ca doresc deducerea pentru o pers cu handicap dovedit cu certificat?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL