Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
perioada de proba - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


perioada de proba


15 replies to this topic

#1 krina03

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 152 Postari:

Postat 14 July 2008 - 10:04 AM

Va rog sa-mi spuneti daca perioada de proba la angajare poate fi de 6 luni, sau maxim sunt 3 luni.
Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 10 August 2008 - 04:30 PM




#2 Saluti2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2008 - 10:41 AM

CODUL MUNCII

Art. 17. - (1) Anterior incheierii sau modificarii contractului individual de munca, angajatorul are obligatia de a informa persoana selectata in vederea angajarii ori, dupa caz, salariatul, cu privire la clauzele esentiale pe care intentioneaza sa le inscrie in contract sau sa le modifice.
(1.1) Obligatia de informare a persoanei selectate in vederea angajarii sau a salariatului se considera indeplinita de catre angajator la momentul semnarii contractului individual de munca sau a actului aditional, dupa caz.
(2) Persoana selectata in vederea angajarii ori salariatul, dupa caz, va fi informata cu privire la cel putin urmatoarele elemente:
a) identitatea partilor;
b) locul de munca sau, in lipsa unui loc de munca fix, posibilitatea ca salariatul sa munceasca in diverse locuri;
c) sediul sau, dupa caz, domiciliul angajatorului;
d) functia/ocupatia conform specificatiei Clasificarii ocupatiilor din Romania sau altor acte normative si atributiile postului;
e) riscurile specifice postului;
f) data de la care contractul urmeaza sa isi produca efectele;
g) in cazul unui contract de munca pe durata determinata sau al unui contract de munca temporara, durata acestora;
h) durata concediului de odihna la care salariatul are dreptul;
i) conditiile de acordare a preavizului de catre partile contractante si durata acestuia;
j) salariul pe baza, alte elemente constitutive ale veniturilor salariale, precum si periodicitatea platii salariului la care salariatul are dreptul;
k) durata normala a muncii, exprimata in ore/zi si ore/saptamana;
l) indicarea contractului colectiv de munca ce reglementeaza conditiile de munca ale salariatului;
m) durata perioadei de proba;

Art. 31. - (1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la incheierea contractului individual de munca se poate stabili o perioada de proba de cel mult 30 de zile calendaristice pentru functiile de executie si de cel mult 90 de zile calendaristice pentru functiile de conducere.
(2) Verificarea aptitudinilor profesionale la incadrarea persoanelor cu handicap se realizeaza exclusiv prin modalitatea perioadei de proba de maximum 30 de zile calendaristice.
(3) In cazul muncitorilor necalificati, perioada de proba are caracter exceptional si nu poate depasi 5 zile lucratoare.
(4) Absolventii institutiilor de invatamant se incadreaza, la debutul lor in profesie, pe baza unei perioade de proba de cel mult 6 luni.
(4.1) Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta numai printr-o notificare scrisa, la initiativa oricareia dintre parti.
(5) Pe durata perioadei de proba salariatul se bucura de toate drepturile si are toate obligatiile prevazute in legislatia muncii, in contractul colectiv de munca aplicabil, in regulamentul intern, precum si in contractul individual de munca.
Art. 32. - (1) Pe durata executarii unui contract individual de munca nu poate fi stabilita decat o singura perioada de proba.
(2) Prin exceptie, salariatul poate fi supus la o noua perioada de proba in situatia in care acesta debuteaza la acelasi angajator intr-o noua functie sau profesie ori urmeaza sa presteze activitatea intr-un loc de munca cu conditii grele, vatamatoare sau periculoase.
(3) Neinformarea salariatului anterior incheierii sau modificarii contractului individual de munca cu privire la perioada de proba, in termenul prevazut la art. 17 alin. (4), duce la decaderea angajatorului din dreptul de a verifica aptitudinile salariatului printr-o asemenea modalitate.
(4) Perioada de proba constituie vechime in munca.
Art. 33. - Angajarea succesiva a mai mult de trei persoane pe perioade de proba pentru acelasi post este interzisa.

Art. 72. - (1) Angajatorul care a dispus concedieri colective nu poate face noi incadrari pe locurile de munca ale salariatilor concediati timp de 9 luni de la data concedierii acestora.
(2) In situatia in care in aceasta perioada se reiau activitatile a caror incetare a condus la concedieri colective, angajatorul are obligatia de a transmite salariatilor care au fost concediati o comunicare scrisa in acest sens si de a-i reangaja pe aceleasi locuri de munca pe care le-au ocupat anterior, fara examen sau concurs ori perioada de proba.
(3) Salariatii au la dispozitie un termen de maximum 10 zile lucratoare de la data comunicarii angajatorului, prevazuta la alin. (2), pentru a-si manifesta in scris consimtamantul cu privire la locul de munca oferit.
(4) In situatia in care salariatii care au dreptul de a fi reangajati potrivit alin. (2) nu isi manifesta in scris consimtamantul in termenul prevazut la alin. (3) sau refuza locul de munca oferit, angajatorul poate face noi incadrari pe locurile de munca ramase vacante.


Art. 73. - (1) Persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. c) si d), al art. 65 si 66 beneficiaza de dreptul la un preaviz ce nu poate fi mai mic de 15 zile lucratoare.
(2) Fac exceptie de la prevederile alin. (1) persoanele concediate in temeiul art. 61 lit. d), care se afla in perioada de proba.

Art. 83. - Salariatul incadrat cu contract individual de munca pe durata determinata poate fi supus unei perioade de proba, care nu va depasi:
a) 5 zile lucratoare pentru o durata a contractului individual de munca mai mica de 3 luni;
b) 15 zile lucratoare pentru o durata a contractului individual de munca cuprinsa intre 3 si 6 luni;
c) 30 de zile lucratoare pentru o durata a contractului individual de munca mai mare de 6 luni;
d) 45 de zile lucratoare in cazul salariatilor incadrati in functii de conducere, pentru o durata a contractului individual de munca mai mare de 6 luni.

Art. 96. - Prin contractul de munca temporara se poate stabili o perioada de proba pentru realizarea misiunii, a carei durata este fixata in functie de solicitarea utilizatorului, dar care nu poate fi mai mare de:
a) doua zile lucratoare, in cazul in care contractul de munca temporara este incheiat pentru o perioada mai mica sau egala cu o luna;
b) 3 zile lucratoare, in cazul in care contractul de munca temporara este incheiat pentru o perioada cuprinsa intre o luna si doua luni;
c) 5 zile lucratoare, in cazul in care contractul de munca temporara este incheiat pentru o perioada mai mare de doua luni.




#3 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2008 - 10:42 AM

Art. 31. - (1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la încheierea contractului individual de muncă se poate stabili o perioadă de probă de cel mult 30 de zile calendaristice pentru funcțiile de execuție și de cel mult 90 de zile calendaristice pentru funcțiile de conducere.
Codul Muncii din 24/01/2003
Dragos



#4 MIKY2010

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 609 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 July 2008 - 03:57 PM

krina03, cred ca cel mai bine postai aceasta intrebare la sectiunea raporturi de munca- contracte de munca.



#5 eu_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:

Postat 14 July 2008 - 06:15 PM

Mi s-a intocmit un contract de munca cu perioada de proba (30 zile). Mi-a expirat perioada de proba si vor sa ma puna pe o functie mai mare dar cu un salariatul multtttttt mai mic. Se poate asa ceva ?
Exista baza legala in acest sens?

Va rog mult din tot sufletul sa ma ajutati, este fffffffffffffffffffffffffffffffff urgent.




Va multumesc anticipat. :frusty: :thumbup: :frusty:



#6 eu_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:

Postat 14 July 2008 - 08:01 PM

Nu ma poate ajuta nimeni?????????
Va rog mult de tot e ffffffffffff urgent. Stiu ca toata lumea are treaba, dar va rog din suflet.

Va multumesc anticipat.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 15 July 2008 - 07:59 AM




#7 viorela24

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 July 2008 - 08:27 PM

Schimbarea functiei si a salariului se face pe baza unui act aditional la contractul de munca! Tu ai fost incadrata in munca cu un anume salariu de incadrare si o anumita functie! Asa vei ramane inregistrata la ITM.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 15 July 2008 - 08:00 AM




#8 eu_2006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:

Postat 14 July 2008 - 08:33 PM

Asa este cum spui tu, da vor sa-mi faca un act aditional. Intrebarea mea era daca poate sa-mi treaca un salariu mult mai mic si daca da vreau sa-mi spuneti si mie, va rog frumos, baza legala.

Multumesc pt.raspuns.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 15 July 2008 - 08:00 AM




#9 luminita_s

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 14 July 2008 - 08:33 PM

Conditiile din contractul de munca incheiat initial (care includea si perioada de proba) raman neschimbate si dupa expirarea perioadei de proba; in cazul in care se doresc schimbari, inchei un act aditional, negociabil ca si contractul de munca.
Succes!

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 15 July 2008 - 08:00 AM




#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 July 2008 - 11:05 AM

luminita are dreptate !!

eu cred ca tocmai asta vor sa-i faca, draga lumi, un act aditional de scadere a salariului, printre altele.
eu_2006, aici e aici : daca esti sau nu de acord cu cele stipulate in acel act aditional fiindca de asta si numai de asta depinde. daca nu esti de acord, va fi f greu sa iti "modifice" ctr de munca, vor trebui fie sa te dea afara ca nu ai corespuns la per. de proba, insa asta trebuie dovedit, fie sa iti defiinteze postul cu totul, insa nu vor mai putea angaja pe altcineva timp de un de zile (daca nu ma insel) ...
ce mai ... daca nu esti de acord cu conditiile lor, va fi cam greu sa ti le schimbe.

parerea mea ...



#11 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 July 2008 - 03:22 PM

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Jul 15 2008, 12:05 PM, a spus:

luminita are dreptate !!

eu cred ca tocmai asta vor sa-i faca, draga lumi, un act aditional de scadere a salariului, printre altele.
eu_2006, aici e aici : daca esti sau nu de acord cu cele stipulate in acel act aditional fiindca de asta si numai de asta depinde. daca nu esti de acord, va fi f greu sa iti "modifice" ctr de munca, vor trebui fie sa te dea afara ca nu ai corespuns la per. de proba, insa asta trebuie dovedit, fie sa iti defiinteze postul cu totul, insa nu vor mai putea angaja pe altcineva timp de un de zile (daca nu ma insel) ...
ce mai ... daca nu esti de acord cu conditiile lor, va fi cam greu sa ti le schimbe.

parerea mea ...

E si parerea mea, numai ca intr-o situatie asemanatoare mi s-a spus: "Ei si ce, nu pot angaja pe functia pe care o detine, angajez pe alta functie !"
Adica in loc de vanzator angajeaza lucrator comercial. E doar un exemplu. Pana la urma tine de cat de nesimtiti sunt unii angajatori si cat le pasa de angajati...

Daca nu esti de acord cu prevederile actului aditional, nu-l semna, negociaza-l ! Dar daca ti-au pus gand rau, mai bine cauta in alta parte...

Succes!

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 15 July 2008 - 03:23 PM




#12 tnkVioleta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 March 2009 - 09:39 PM

Sunt in somaj din 20.11.2008 si luna trecuta mi-am gasit un loc de munca unde am fost angajata pe perioada nedeterminata, insa pe perioada de proba mi s-a spus ca nu corespund postului respectiv si mi s-a desfacut contractul de munca. Pe repartitie s-a scris acelasi lucru, va rog sa-mi spuneti daca mai beneficiez de somaj in continuare. Va multumesc!



#13 GEORGIA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 07 April 2009 - 02:27 PM

buna ZIUA,
Cine stie sa imi raspunda daca este corect .Am transferat o angajata de la un departament la altul pe o functie noua , si i-am facut act aditional cu un alt salariu, si perioada de proba de 30 zile.Pot sa o notific la sf perioadei de proba si sa ii inchid cartea de munca cu art 31 din codul muncii?E legal asa?



#14 mihaci

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 493 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2009 - 07:58 AM

Sc vrea sa angajeze un salariat pe post de expeditor sau sofer, care este perioada de proba maxima care poate fi trecuta in contractul de munca cf legii? Cum poate angajatorul sa desfaca contractul de munca salariatului si care ar fi consecintele?



#15 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2009 - 08:19 AM

Art. 31. - (1) Pentru verificarea aptitudinilor salariatului, la încheierea contractului individual de muncă se poate stabili o perioadă de probă de cel mult 30 de zile calendaristice pentru funcțiile de execuție și de cel mult 90 de zile calendaristice pentru funcțiile de conducere.
(2) Verificarea aptitudinilor profesionale la încadrarea persoanelor cu handicap se realizează exclusiv prin modalitatea perioadei de probă de maximum 30 de zile calendaristice.
(3) În cazul muncitorilor necalificați, perioada de probă are caracter excepțional și nu poate depăși 5 zile lucrătoare.
(4) Absolvenții instituțiilor de învățământ se încadrează, la debutul lor în profesie, pe baza unei perioade de probă de cel mult 6 luni.
(41) Pe durata sau la sfârșitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta numai printr-o notificare scrisă, la inițiativa oricăreia dintre părți.
(5) Pe durata perioadei de probă salariatul se bucură de toate drepturile și are toate obligațiile prevăzute în legislația muncii, în contractul colectiv de muncă aplicabil, în regulamentul intern, precum și în contractul individual de muncă.
Codul Muncii
Dragos



#16 mirelan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 07 September 2009 - 02:53 PM

buna
de 2 luni lucrez la o firma. am inceput cu perioada de proba 3 luni. la inceputul acestei luni mi s-a transmis ca firma nu-si mai permite sa ma plateasca deoarece isi restrange activitatea asa ca nu-mi vor mai prelungi contractul. in acest caz as dori sa stiu daca am dreptul sa lucrez doar 4 ore pe zi cum as fii avut dreptul daca as fii avut contract nedeterminat. si daca da atunci in acest caz cum se procedeaza: mi se da o hartie de preaviz de catre firma?
multumesc






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL