Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TVA

4 replies to this topic

#1 curentabila

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 July 2008 - 12:27 PM

Buna ziua,

Scuze de eventuale erori, insa nu am postat pana acum.

Cine poate sa imi dea niste detalii.
Am incasat de la o pers fizica din Franta o suma in euro, reprezentand un abonament la o revista editata in Romania.

Cum trebuie emisa factura? In valuta? si ce regim de TVA trebuie mentionat?


Multumesc anticipat de ajutor



#2 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 14 July 2008 - 01:38 PM

Din cate stiu eu factura este in valuta cu mentiunea la tva neimpozabil in Romania(asta in cazul in care ai codul valabil de tva al clientului francez).daca nu il ai sau daca nu este corect factura este cu tva 19%.
Parerea mea. Sper sa nu gresesc.
Ma scuzi. Nu am vazut persoana fizica.

Aceasta postare a fost editata de stefy: 14 July 2008 - 01:39 PM




#3 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2008 - 02:02 PM

Eu sunt de parere ca daca este vb de persoana fizica se factureaza cu TVA.
Dragos



#4 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 14 July 2008 - 02:10 PM

iti propun urmatoarele in atentie:
art.132 din
"(5) Prin derogare de la prevederile alin. (1) lit. a), locul livrării pentru vânzările la distanță efectuate din România către alt stat membru se consideră în acest alt stat membru, în cazul în care livrarea este efectuată către o persoană care nu îi comunică furnizorului un cod de înregistrare în scopuri de TVA, atribuit de statul membru în care se încheie transportul sau expedierea, dacă sunt îndeplinite următoarele condiții:
a) valoarea totală a vânzărilor la distanță, efectuate de furnizor și care presupun transportul sau expedierea bunurilor din România către un anumit stat membru, în anul calendaristic în care are loc o anumită vânzare la distanță, inclusiv valoarea respectivei vânzări la distanță, sau în anul calendaristic precedent, depășește plafonul pentru vânzări la distanță, stabilit conform legislației privind taxa pe valoarea adăugată din statul membru respectiv, astfel de vânzări având locul livrării în statul respectiv; sau
b) furnizorul a optat în România pentru considerarea tuturor vânzărilor sale la distanță, care presupun transportul bunurilor din România într-un anumit stat membru, ca având loc în respectivul stat membru. Opțiunea se exercită în condițiile stabilite prin norme și se aplică tuturor vânzărilor la distanță, efectuate către respectivul stat membru, în anul calendaristic în care se exercită opțiunea și în următorii doi ani calendaristici. "
daca nu ati optat cf.pct b., vanzarea se considera op.taxabila in Ro pt. ca nu aveti un cif valabil(fiind vorba de pers.fiz.), veti emite factura in lei, cu TVA, si daca doriti, puteti face si fact. in euro, sau faceti factura in euro, dar trebuie sa inscrieti suma TVA si in lei.
Bea



#5 curentabila

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 15 July 2008 - 12:31 PM

va multumesc pentru sprijin






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL