Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Monitorul Oficial 531 din 15.07.08 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Monitorul Oficial 531 din 15.07.08


37 replies to this topic

#1 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 15 July 2008 - 08:29 PM

A aparut azi o hotarare prin care se arata ca toti expertii contabili/contabili autorizati, activi, sunt obligati sa se inregistreze in evidentele Cafr si Camera Consultantilor Fiscali, cu respectarea regulilor particulare ale Cafr si ale Camerei Consultantilor; ce intelegeti prin asta?

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  0531.pdf   117.2K   601 downloads




#2 mm-miron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:
  • Interests:legislatie

Postat 15 July 2008 - 08:35 PM

ca s-au gandit ca am putea sa mai cotizam si in alte parti! greseala lor ce mai ! nu e destul cat cotizam ce ar fi sa mai dam si la altii si pana la pensie sa tot facem studii! e de ras sau mai bine spus de plans!




#3 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 15 July 2008 - 08:41 PM

adica nu se mai da examen pentru CAFR si Camera Consultantilor?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 July 2008 - 12:09 AM




#4 mm-miron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:
  • Interests:legislatie

Postat 15 July 2008 - 08:50 PM

nici vorba crezi ca e asa usor? astea sunt vise sa nu mai dai examen ba se va da de ala nu cred ca va scapa cineva !



#5 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 15 July 2008 - 08:54 PM

asa cred; altfel de ce zice "suntem obligati"....cu alte cuvinte cine vrea audit sa se inscrie la Cafr si cine vrea sa practice consultanta fiscala, la Camera?adica si-au impartit teritoriile intre ele?si au dat la pace?m-am saturat de atatea cotizatii.....nu castig cat dau....pe bune

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 July 2008 - 12:10 AM




#6 mm-miron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:
  • Interests:legislatie

Postat 15 July 2008 - 08:59 PM

asa este te-ai prins! daca citesti atent iti dai seama cu ce avem de-a face!



#7 gruion27

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 61 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad
  • Interests:Contabilitate

Postat 15 July 2008 - 09:03 PM

Nu cred ca e asa.
Daca citesti hotararea scrie "pentru efectuarea activitatilor de audit financiar si consultanta fiscala" exista obligatiile respective.
E de fapt ceea ce se stia deja, eu nu inteleg de ce mai trebuia inca o hotarare cu informatii care existau.
Manuela



#8 mm-miron

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 119 Postari:
  • Interests:legislatie

Postat 15 July 2008 - 09:06 PM

ca sa aiba cu ce se mandrii domniile lor! :frusty:



#9 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 15 July 2008 - 09:19 PM

Si eu inteleg la fel ca Olguta. Ca nu mai e nevoie sa dai examen si sa faci stagiu la CAFR si CCF daca esti membru CECCAR cu conditia sa cotizezi si sa respecti reglementarile lor in desfasurarea activitatilor respective.
Art. 7 OG65/''94 - Persoanele fizice și juridice care au calitatea de expert contabil pot efectua activitățile de audit financiar și consultanță fiscală, cu respectarea reglementărilor specifice acestor activități,
iar art. 1 al Hot.531/15.07.08 tocmai acest lucru obligativitatea inregistrarii fara examen si stagiu de specialitate.Eu asa inteleg.



#10 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 16 July 2008 - 07:15 AM

Fara nicio suparare, dar e nedrept! Am dat examen pt. consultant fiscal in decembrie 2007 (nu l-am luat) si martie 2008 (am luat). Treaba asta m-a costat 1000 ron (doar taxele de participare la examen, fara celelalte cheltuieli) si acum mi se spune ca poti sa te inscrii la Camera pe moca daca esti expert contabil? Vreau banii inapoi! (sunt stagiara la experti, deci daca mai asteptam un pic nu mai trebuia sa dau niciun examen de consultant fiscal!)



#11 Saluti2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2008 - 08:26 AM

OG 65/1994
Art. 7. - Persoanele fizice și juridice care au calitatea de expert contabil pot efectua activitățile de audit financiar și consultanță fiscală, cu respectarea reglementărilor specifice acestor activități.

E clar, ceccar-ul a cedat, expertii contabili nu mai au voie sa efectueze activitati de audit financiar și consultanță fiscală fara sa obtina si titulatura de auditor financiar, respectiv consultant fiscal, se intelege, cu examene, stagii si tot tacamul.
Totusi, referitor la aceste precizari, inteleg! pentru audit cale anevoioasa: examen, stagiu(care este de 5 ani, parca!), dar pentru a semna odata pe an 101 chiar trebuie sa fi consultant fiscal?STUPID
CONCLUZIE: scoti banu gros ca sa poti sa profesezi(ceccar; caf; ccf)



#12 Saluti2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2008 - 08:35 AM

RECTIFIC, am scapat un cuvant, mai putin examene si stagii. DA, ar fi o chestie sa te inregistrezi pur si simplu, dar banu gros...ramane.Trebuie vb la ceccar sa confirme oficial.

Daca ceccar-ul confirma oficial, se pare ca e cel mai tare din parcare.



#13 Olguta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 469 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:diverse

Postat 16 July 2008 - 09:36 AM

Am sunat la Camera Consultantilor Fiscali si am cerut informatii; o doamna de acolo mi-a raspuns amabil ....dar....DAR ....."nu stim nimic de o astfel de hotarare nici ce inseamna ea; e treaba CECCAR-ului"....deci sunt tot in ceata; :cool:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 September 2008 - 08:57 AM




#14 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 16 July 2008 - 09:38 AM

saluti, hotaraste-te odata! Au sau nu au voie? ca n-am inteles nica din ce ai postat! :frusty:
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#15 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 16 July 2008 - 06:36 PM

Cei de la Cam auditorilor si Camera Consultantilor , ar trebui sa modifice si ei regulamentul prin care sa specifice aceste conditii



#16 petrisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male

Postat 17 July 2008 - 07:36 AM

Dupa mine, te obliga sa faci ceva ce poate nu vrei sa faci. Sa zicem ca imi ajunge contabilitatea, ca vreau sa-mi traiesc viata mai linistit, ca imi ajung insomniile si nu mai am nevoie de altele, ca vreau sa ajung sa-mi cresc nepotii. Oricum daca stiu bine, te poti declara inactiv.



#17 interesat

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 17 July 2008 - 10:35 AM

Vezi postareadoiny, la Jul 16 2008, 07:36 PM, a spus:

Cei de la Cam auditorilor si Camera Consultantilor , ar trebui sa modifice si ei regulamentul prin care sa specifice aceste conditii
Corect Doiny!
"Indicatii vin de la IFAC (unde este inscis si CECCAR), care doreste -asa cum e normal - sa poata lucra cu un singur oraganism . Drept urmare vor un CECCAR cu toate atributiile specificate la infiintarea lui.
Spargerea in n' spe mii de camere agentii etc. este deruatanta ptr. IFAC
Acum , dupa ce aceste Camere au fost infiintate in scopuri clare ( si banoase), este necesara o per. de "negocieri" ptr. altfel ca altfel unii baieti s-au chinuit degeaba.
Sa nu uitam totusi ca e vb de simpla Hotarare a CECCAR si, cum arata si Doiny , pana nu se armonizeaza legislatia intre cele 3 entitati, facem ca la fotbal: ne dam cu presupusul sau , hai mai bine sa punem pariuri!
O sa dau cateva tel. si revin.



#18 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 17 July 2008 - 11:12 AM

Am telefon la CECCAR Cluj, mi-au confirmat ca stiau de hotararea respectiva, dar si ei sunt in expectativa...concret nimic :frusty: Nu se stia de existenta unui acord, colaborari in acest sens cu CCF sau CAFR.Mai asteptam... :wink: Sa vedem ce spun si altii...Pe de alta parte, ai punctat corect faptul ca asa cum la nivel international e recunoscut un profesionist contabil care are calificarea profesionala cea mai inalta si care poate executa toate serviciile in domeniu pe care le doreste asa ar fi normal sa fie si la noi.-in schimb sunt grupuri de interese...la care trebuie sa platim birul :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 September 2008 - 08:58 AM




#19 iana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 17 July 2008 - 03:25 PM

Eu nu mai inteleg nimic...

ce este de fapt un expert contabil??? nu poate face audit, nu poate face evaluari... ce poate sa faca? balanta de verificare si bilant?? la ce bun atitea examene, atita timp, atitia bani, atitia nervi consumati??? cine tot infiinteaza alte camere, alte organizatii cu tot felul de specialitati??? si de ce? chiar nu e nimeni sa le zica : Gataaaa!! mai duceti-va la munca... mai lasati-ne!!

mare timpenie...


va urez succes si nervi tari!!

M-am enervat rau de tot. cum sa nu poti sa dai consultanta financiara daca esti expert contabil??? ce mai trebuie sa faci ca sa dai consultanta financiara??? cine poate sa o faca mai bine decit un expert contabil??? Voi de ce ii lasati sa-si bata joc de voi??? vad si eu cum au redus atributiile expertului contabil la balanta si bilant... astea le-am facut la liceu...

gata ca v-am plictisit



#20 AnAbEllA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 109 Postari:

Postat 18 July 2008 - 09:31 AM

Vezi postareapetrisor, la Jul 17 2008, 08:36 AM, a spus:

Dupa mine, te obliga sa faci ceva ce poate nu vrei sa faci. Sa zicem ca imi ajunge contabilitatea, ca vreau sa-mi traiesc viata mai linistit, ca imi ajung insomniile si nu mai am nevoie de altele, ca vreau sa ajung sa-mi cresc nepotii. Oricum daca stiu bine, te poti declara inactiv.


nu te obliga nimeni, in hotarare se specifica clar obligatia de inregistrare in Cafr si Ccf doar pentru a putea efectua lucrari de acel gen. Daca vrei sa faci doar conta, ramai doar in CECCAR.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL