Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
dpc / dic - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


dpc / dic

6 replies to this topic

#1 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 01 July 2008 - 05:08 PM

Buna ziua!

Va rog din suflet, am gasit pe forumul de contabilitate al celor de la SAGA o discutie ff interesanta despre taierea chitantelor cand incasezi avans neutilizat sau creditare firma. Am o mica "disputa" cu cineva care-mi cere legislatia. Va rog din suflet ajutati-ma si dati-mi NEGRU pe ALB sa-i arat doamnei respective ca in lege scrie ca trebuie sa tai CHITANTA, nu DISPOZITIE de INCASARE (trebuie ambele, am inteles, dar "mai tare" ca sa zic asa este CHITANTA).
Mii de multumiri!



#2 irina petcu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 278 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bistrita
  • Interests:contabilitate

Postat 05 July 2008 - 10:57 PM

Este buna si dispozitia de incasare.
La mine e caz concret. Cei de la controlul financiar si garda mi-au zis ca la restituire avans si creditare firma trebuie dispozitie de incasare, nu chitanta, pentru ca chitanta o fac numai la clienti. Ca si io taiam chitante ca-mi era mai simplu.
De amandoua nu am facut ca nu are rost sa faci si disp.inc. si chit. Lucri de 2 ori.
Deci amandoua sunt valabile. Vezi formularele tipizate comune pe economie.

irina



#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 July 2008 - 01:32 PM

s-a discutat mult pe tema asta, e un subiect care a creat multe controverse.

dupa parerea mea, abordarea irinei e de mare interes si de aceea ma gandesc sa las acest subiect independent, cu speranta ca vom primi semnale mai multe privind modul in care organele de control trateaza problema.

irina, iti multumesc mult pt. mesaj. :frusty:

astept mesajele voastre DESPRE CAZURI CONCRETE privind DIC/DPC, IVITE LA CONTROALE.



#4 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 18 July 2008 - 02:09 PM

Persoanele care nu au obligatia, in conformitate cu prevederile legale, de a emite factura vor inregistra veniturile realizate zilnic utilizand monetarul, chitanta sau alte documente specifice, dupa caz. – cf. Ordinului nr. 2226/2006 publicat in MO 1056 din 30/12/2006 privind utilizarea unor formulare financiar-contabile de catre persoanele prevazute la art. 1 din Legea contabilitatii nr. 82/1991, republicata

DISPOZIȚIE DE PLATA/INCASARE CATRE CASIERIE – cf. Nomenclatorului din 14/12/2004 publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 23bis din 07/01/2005 si modelele si normele de intocmire si utilizare a registrelor si formularelor financiar-contabile, comune pe economie, care nu au regim special de inseriere si numerotare, ale Ordinului 1850/2004 privind registrele si formularele financiar-contabile
Serveste ca:
- dispozitie pentru casierie, in vederea achitarii in numerar a unor sume, potrivit dispozitiilor legale, inclusiv a avansurilor aprobate pentru cheltuieli de deplasare, precum si a diferentei de incasat de către titularul de avans in cazul justificarii unor sume mai mari decat avansul primit, pentru procurare de materiale etc.;
- dispozitie pentru casierie, in vederea incasării in numerar a unor sume care nu reprezinta venituri din activitatea de exploatare, potrivit dispozitiilor legale;
- document justificativ de inregistrare in registrul de casa si in contabilitate, in cazul platilor in numerar efectuate fara alt document justificativ.



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2008 - 02:25 PM

oofff, Doamneeee :thumbup:

draga Lexiroxi, cu toata stima pt. tine (stii asta :thumbup: ), hai sa nu mai reluam discutia cu baza legala fiindca s-a discutat de mult prea multe ori asta. :frusty:

eu ALTCEVA am rugat si anume :

Vezi postareaALUPEI OTILIA, la Jul 17 2008, 02:32 PM, a spus:

astept mesajele voastre DESPRE CAZURI CONCRETE privind DIC/DPC, IVITE LA CONTROALE.
deci traterea problemei la controale, Lexiroxi, nu legislativ !
daca ar fi fost numai legislativ, as fi sters topicul fiindca o cautare i-ar fi relevat andreei baza legala de care avea nevoie si care s-a dat pe forum de 10 ori pe putin in cei aprox. 4 ani... :frusty:

haideti sa vb despre cum trateaza controalele acest aspect, doar atat !! daca aveti cazuri concrete ...



#6 Saluti2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2008 - 03:07 PM

Nu am un caz concret de control!, dar vreau sa-mi spun parerea, pe scurt:
-pana la 31.12.2004, ordinul 425/1998, preciza clar ca pentru sumele incasate se intocmea disp de incasare catre casierie si concomitent chitanta cod....
-din 01.01.2005 se abroga 425 prin 1850/2004, si dispare "concomitent chitanta cod...",
referitor la cele doua sit expuse de andreea, eu fac

-pentru dif. de restituit din av de trez intocmesti numai disp de inc
-pentru creditare firma, pe langa disp de inc eu tai si chitanta, pentru ca, consider ca persoana care imprumuta firma trebuie sa primeasca document justificativ pentru pentru suma depusa in casieria unitatii.ce parere aveti?fac bine.



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2008 - 04:38 PM

:frusty: :thumbup:

ok, nu vreti sa arespectati profilul topicului, se inchide topicul !!

pt. alte discutii legate de subiect, folositi fct. de cautare si scrieti in topicuri deja existente.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL