Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
activitate productie culinara - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

activitate productie culinara

1 reply to this topic

#1 filipandrei

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 July 2008 - 08:03 PM

Buna ziua.Sper ca ma puteti ajuta cu:
1.cine este obligat sa intocmeasca productia culinara (in ce sectoare de activitate) si ce acte normative sunt la baza lor.
2.se mai pot folosi chitantele la incasarea facturilor sau este obligatoriu sa folosesc bonuri fiscale?
Multumesc



#2 Vartosul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2008 - 09:50 AM

Prima intrebare nu o inteleg deloc. Din cate stiu eu, nimeni nu e obligat sa faca nimic intr-o tara libera, cu atat mai putin sa intocmeasca productia culinara. Plus ca nu imi pot imagina cum as putea intocmi o astfel de productie.

In ceea ce priveste a doua intrebare: Ordonanta de Urgenta nr. 28/1999 pivind obligația operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, cu modificarile si completarile ulterioare, publicata in Monitorul Oficial 75/21.01.2005, prevede la Articolul 1, alineatul 1:

"Operatorii economici care efectuează livrări de bunuri cu amănuntul, precum și prestări de servicii direct către populație sunt obligați să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale."

Asadar, in cazul in care bucatele sunt vandute direct omuletilor, trebuie sa aveti casa de marcat.







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL