Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Hotararea 115 a CECCAR - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Hotararea 115 a CECCAR


9 replies to this topic

#1 nelly_contab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 18 July 2008 - 06:52 AM

In sfasit se face dreptate

Fisiere atasate





#2 nelly_contab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 18 July 2008 - 06:59 AM

Scuze am uitat sa precizez, sursa este MO 515,partea I din 09/07/2008




#3 nemrac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 July 2008 - 07:43 AM

poate MO 531/2008



#4 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 18 July 2008 - 07:53 AM

eu is mai grea de cap
ce ar tb sa inteleg?
ca ne putem inscrie la cele 2 corpuri (adica echivaleaza examenul de admitere), dar tb sa fac stagiul si sa dau examenul de final?



#5 nelly_contab

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 18 July 2008 - 08:05 AM

Da este MO 531,scuze era dimineata si nu ma trezisem bine
Cititi aici comunicatul CAFR http://www.cafr.ro/index.jsp?page=press_re...ssreleasesID=40
Greu se schimba ceva in tara asta.



#6 mihavesa

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1623 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2008 - 09:23 AM

adica expertii contabili se pot inscrie la CAFR si CCF fara examen de acces ?

de fapt, vad ca CAFR nu este de acord sa te inscrii fara examen ...........

Aceasta postare a fost editata de mihavesa: 18 July 2008 - 09:28 AM




#7 octaviaavram

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 116 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 July 2008 - 10:45 AM

In Hotararea CECCAR nu se specifica despre ce examene e vorba. Spune doar atat: "examene si stagii practice".
Eu inteleg din asta ca nu mai dam examen de aptitudini. Dar cu siguranta ne vom lamuri la fata locului sau in momentul in care vom hotari sa ne inscriem in corpuri.
Normal ar fi sa se uneasca o data corpurile astea si sa lase la o parte toate orgoliile.
Important este sa ne facem meseria cu profesionalism si responsabilitate, pentru ca nu poti fi un adevarat economist daca nu stii contabilitate, daca habar nu ai fiscalitate si nu stii interpreta un text de lege sau nu esti constient ca fara actualizarea informatiilor nu ai cum sa faci fata schimbarilor.
Haideti deci sa fim uniti, sa ne facem treaba nu bine, ci foarte bine si sa muncim, sa fim competenti si foarte bine pregatiti.
Treaba asta cu cine e expert contabil si cine e consultant fiscal, cine e auditor financiar si cine nu e, nu ne ajuta foarte mult, pentru ca unul fara altul nu face nimic. Un adevarat profesionist le imbina aceste trei calitati sau competente, pentru ca altfel nu si-ar putea face meseria corect si legal.
Poate mai sunt dintre voi care impartasesc aceste ganduri si daca, da, poate se schimba ceva in bine si in tara asta...nu sa functionam dupa principiul "dezbina, ca sa poti conduce'.



#8 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 18 July 2008 - 02:05 PM

De acord,in sfarsit expertul este expert cum spune chiar numele profesiei trebuies sa fie mai presus de un consultant sau auditor,dar sigur trebuie platite cotizatiile anuale catre Camerele respective,ne inscriem gratuit fara examen dar cotizam la greu,dar viza de consultant fiscal tocmai din 2010 o sa dam,pana atunci asteptam



#9 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 18 July 2008 - 02:59 PM

Vezi postareaiuli73, la Jul 18 2008, 03:05 PM, a spus:

De acord,in sfarsit expertul este expert cum spune chiar numele profesiei trebuies sa fie mai presus de un consultant sau auditor,dar sigur trebuie platite cotizatiile anuale catre Camerele respective,ne inscriem gratuit fara examen dar cotizam la greu,dar viza de consultant fiscal tocmai din 2010 o sa dam,pana atunci asteptam


nu cred ca in text se mentioneaza ca-ti dau pe loc titulatura de auditor si consultant
stagiul si examenul final tb sustinute



#10 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 18 July 2008 - 05:22 PM

Mai, oameni buni dece nu respectati regulamentul? La acesta sectiune nu se fac comentarii legislative, exista sectiune speciala.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL