Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TICHETE DE MASA RETROACTIV - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TICHETE DE MASA RETROACTIV


2 replies to this topic

#1 ylys

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 18 July 2008 - 11:37 AM

Buna ziua.
Am doua probleme.
Recent s-a casigat in instanta de catre institutia noastra , citez: "obliga parata...la acordarea tichetelor de masa lunar incepand cu data de ....."
1. As dori sa stiu cum se acorda aceste tichete in situatia in care tiparirea lor la valoarea de atunci nu mai este posibila iar instanta nu a specificat daca se poate acorda contravaloarea lor in bani.
2. In situatia in care se acorda lunar 20 de tichete de masa (L 435/2006), luna are 23 zile lucratoare si salariatul are 5 zile de concediu calculul se face matematic, proportional = [20:23*(23-5)] = 15.6 ~ 16 tichete?
sau conform Normelor Legii 142/1998 art. 11 : un tichet de masa pentru fiecare zi lucrata = 23-5 = 18 tichete?
Tichetul de masa nu este o unitate divizibila. Prin urmare nu vad cum se poate aplica calculul matematic. Nici la primul punct (1.) nici la al doilea (2.).
Ma poate ajuta cineva?



#2 gabi101

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 20 July 2008 - 08:49 AM

Unele firme de tichete iti fac tichetele la ce valoare vrei tu, cu conditia sa nu fie mai mari decat limita prevazuta de lege. Cred ca Gusto Pass.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 September 2008 - 07:01 PM

desi nu cred sa mai fie de actualitate pt. ylys, as vrea sa accentuez una din intrebari : se pot da retroactiv ?? eu as zice ca da !
iar dpv fiscal, pana la urma in trim in care nu s-au acordat tichetele a fost o chelt. mai mica si deci impoz. pe profit de plata mai mare (daca a iesit de plata)

in ce priveste alte implicatii asupra repartizarii cu intarziere... te mai da in judecata salariatul ca i-ai dat tichetele mai tarziu ?? (desigur, nu e cazul situatiei expuse de ylys, acolo exista deja o hot. judecat. si acolo nu s-au dat deloc pana la mom. postarii )

ramane, in mod cert, problema valorii acestora in conditiile in care val. nominala se modifica.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL