Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ANALIZE MEDICALE,EXAMEN PSIHOLOGIC - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ANALIZE MEDICALE,EXAMEN PSIHOLOGIC

5 replies to this topic

#1 roxi_iri

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:

Postat 21 July 2008 - 09:41 AM

Va rog a ma ajutati.Pe ce cont de cheltuieli trec analizele medicale, examenul psihologic al salariatilor , suportate de firma


Multumesc !



#2 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 21 July 2008 - 10:20 AM

eu as pune pe 6458analitic distinct, daca sunt efectuate din obligatie legala...

Bea



#3 Saluti2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 July 2008 - 10:38 AM

Consider ca analizele medicale si examenul psihologic este o prestare de serviciu(pe baza de contract), chiar daca este impusa de lege. Este adevarat ca tine de protectia sociala, dar in ct 645 se inreg sumele ACORDATE.
Eu sugerez inreg in ct 628 analitic.
Functia ct 645 spune asa:
Contul 645 ''Cheltuieli privind asigurarile si protectia sociala''
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta cheltuielilor privind asigurarile si protectia sociala.
In debitul contului 645 ''Cheltuieli privind asigurarile si protectia sociala'' se inregistreaza:
- sumele acordate personalului, potrivit legii, pentru protectia sociala (423);
- contributia unitatii la asigurarile sociale si de sanatate (431);
- contributia unitatii la constituirea fondului pentru ajutorul de somaj (437).



#4 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 21 July 2008 - 10:46 AM

pe considerentul ca aceste cheltuieli tin de personal, si nu exista grupa de cheltuieli separat pentru alte cheltuieli cu personalul, nici cont separat pentru alte cheltuieli in leg.cu personalul, as fi ales 6458analitic.

in plus, in functiunea conturilor se specifica: "Functiunea conturilor prezentata in acest capitol nu este limitativa, fiind exemplificat modul de inregistrare contabila a principalelor operatiuni economico-financiare.
La reflectarea in contabilitate a operatiunilor economice derulate se are in vedere continutul economic al acestora, cu respectarea principiilor, bazelor, regulilor si politicilor contabile permise de reglementarea contabila aplicabila."

Aceasta postare a fost editata de Bea: 21 July 2008 - 10:48 AM

Bea



#5 Saluti2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 July 2008 - 12:03 PM

"Functiunea conturilor prezentata in acest capitol nu este limitativa, fiind exemplificat modul de inregistrare contabila a principalelor operatiuni economico-financiare.
La reflectarea in contabilitate a operatiunilor economice derulate se are in vedere continutul economic al acestora, cu respectarea principiilor, bazelor, regulilor si politicilor contabile permise de reglementarea contabila aplicabila."

Perfect adevarat.

Din punctul meu de vedere inreg in ct 628 nu incalca principiile, bazele, regulile si politicile contabile permise de reglementarea contabila aplicabila. Prin sume acordate personalului, potrivit legii, eu inteleg sumele care ajung direct la personalul salariat.
Eu asa inteleg si nu vreau sa supar pe nimeni pentru ca mi-am dat cu parerea, imi cer scuze bea daca s-a perceput altfel mesajul meu.
Eu credeam ca rolul acestui site este de invatare, consultare.....si nu in ultimul rand impartasirea situatiilor cu care s-au confruntat si se confrunta contabilii cu mai mult sau mai putina experienta, in scopul de a perfectiona aceasta profesie.
Pentru ca am mai avut ceva "probleme" de opinie, spuneti-mi sincer, fiind nou inregistrata, desi consult de mai mult timp postarile de pe acest forum, nu am voie sa-mi spun parerea, ca daca-i asa eu nu ma supar, imi vad de treaba mea.
Cand am reusit sa ma inscriu pe forum nu m-am gandit o clipa ca scopul lui poate fi si competitiv, desi nu i-au painea nimanui si bineinteles nimeni nu mi-o ia mie. Sau poate exagerez.



#6 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 21 July 2008 - 12:13 PM

draga saluti2008,

nu am perceput "altfel" mesajul tau, decat opinia ta, care nici in acest caz, si nici in general, nu supara pe nimeni.
am revenit cu explicatia din urma pt. ca vroiam sa clarific modul de gandire, cum am ajuns la contul 6458. si mai completez cu ceva: rolul contabilitatii (si al contabilului) este si de a contribui la analiza manageriala a cheltuielilor-veniturilor(gestiune interna), si in acest moment, avand situatii in care mi se cere un raport cu TOATE CHELTUIELILE cu personalul, mi-a fost mai la indemana contul 6458.

si in viitor, te rog frumos, da-ti cu parerea, ca este binevenita(desigur, daca nu este jignitoare la adresa vreunui membru, ceea ce nu e cazul tau).

nu trebuie sa-ti ceri scuze pentru ca vrei sa dai raspunsuri. cine intreaba, iti va fi recunoscato(a)r(e), si chiar daca nu este de aceeasi parere cu tine, poate va aprecia bunavointa de care dai dovada.

numai bine! :frusty:

Aceasta postare a fost editata de Bea: 21 July 2008 - 12:14 PM

Bea






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL