Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA - servicii vamuire in Elvetia - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TVA - servicii vamuire in Elvetia

6 replies to this topic

#1 ALINA BUBU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 189 Postari:

Postat 21 July 2008 - 02:27 PM

De curand am facut un export in Elvetia( tara non UE). De acolo am primit o factura ce reprezinta servicii de vamuire pe care trebuie sa o achitam. factura este emisa fara TVA. Este corect emisa nu trebuia sa fie cu TVA?
Eu trebuie sa calculez TVA si sa fac taxare inversa ?
Unde se evidentiaza acest TVA in decontul de taxa? La ce randuri?
Multumesc.



#2 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 21 July 2008 - 03:12 PM

Vezi postareaALINA BUBU, la Jul 21 2008, 12:27 PM, a spus:

De curand am facut un export in Elvetia( tara non UE). De acolo am primit o factura ce reprezinta servicii de vamuire pe care trebuie sa o achitam. factura este emisa fara TVA. Este corect emisa nu trebuia sa fie cu TVA?
Eu trebuie sa calculez TVA si sa fac taxare inversa ?
Unde se evidentiaza acest TVA in decontul de taxa? La ce randuri?
Multumesc.

N-am mai facut export de prin 2005. Dar ia uita-te cu atentie pe factura: nu cumva acea factura cuprinde taxe vamale? Taxare inversa nu faci decat la UE, nu non-UE. Nu ai nimic cu TVA. Trebuia sa emiti factura catre client cu TVA 19% si s-o evidentiezi normal, in jurnalul de vanzari.




#3 ALINA BUBU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 189 Postari:

Postat 21 July 2008 - 07:47 PM

Nu stiu daca am explicat cum trebuie.
Exportul bunurilor s-a facut in Elvetia. Eu am facturat fara tva cu mentiunea scutit cu drept de deducere ( am toate documentele de justificare a scutirii.) Conditia de transport a fost DDP adica toate taxele suportate de noi.
De aici vine si factura primita din Elvetia cu data de 30.06.2008 de care spuneam care e in germana si din cate am incercat sa traduc ar insemna taxe vamale sau servicii vamale nu stiu exact. cert e ca este fara tva.
Si aici e buba. Ca nu stiu cum sa o inregistrez in conta si unde sa o evidentiez in decontul de taxa.
E prima data cand lucrez cu export.
Daca m-ar putea lumina cineva.
Ma gandesc ca daca nu reusesc sa aflu ce si cum sa fac cu factura asta sa o inregistrez pe luna iulie se poate oare?
Sa zic ca a venit tarziu, asta la un eventual control.



#4 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 22 July 2008 - 03:39 AM

mi se pare sau vb singura aici???
Pai daca Elvetia este non-UE, de ce ai facut factura fara TVA? care au fost conditiile pe care le-ai indeplinit?
Si da, normal ca ti-a venit factura ptr taxe vamale. CE VREI SA INREGISTREZI IN DECONTUL DE TVA???
inregistreaza taxele vamale si nu-ti mai bate capul cu TVA ca nu ai de ce. Si vad ca deja ai primit raspuns cu o intreaga monografie pe alt forum. Atunci de ce mai disperi aici????



#5 ALINA BUBU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 189 Postari:

Postat 22 July 2008 - 07:29 AM

Nu cred ca e cazul sa fim rautaciosi. Iar eu cred ca am vorbit destul de frumos. Am pus o intrebare la care ma asteptam sa primesc un raspuns tocmai pentru faptul ca nu stiu anumite lucruri legate de export> sincer atunci pentru ce mai este acest forum? desfintati-l fratilor daca nu vreti sa fiti de ajutor.
conditiile au fost ordinul 2421/18.12.2007 art. 2 care spune ca sunt scutite de taxa pe valoare adaugata in conformitate cu art 143 alin 1 lit a din codul fiscal livrarile de bunuri expediate sau transportate in afara Comunitatii de furnizor sau de alte persoana in contul sau si se justifica cu anumite documente(factura, declaratie vamala de export, document de transport). Pe langa toate astea Romania are si o conventie cu Elvetia in privinta Tva.



#6 stefy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 162 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 July 2008 - 07:55 AM

Factura(exportul) din cate stiu eu este fara tva., cu mentiunea la tva "scutit cu drept de deducere"

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de stefy: 23 July 2008 - 08:05 AM




#7 Simy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 23 July 2008 - 08:57 AM

Vezi postareaALINA BUBU, la Jul 21 2008, 08:47 PM, a spus:

Nu stiu daca am explicat cum trebuie.
Exportul bunurilor s-a facut in Elvetia. Eu am facturat fara tva cu mentiunea scutit cu drept de deducere ( am toate documentele de justificare a scutirii.) Conditia de transport a fost DDP adica toate taxele suportate de noi.
De aici vine si factura primita din Elvetia cu data de 30.06.2008 de care spuneam care e in germana si din cate am incercat sa traduc ar insemna taxe vamale sau servicii vamale nu stiu exact. cert e ca este fara tva.
Si aici e buba. Ca nu stiu cum sa o inregistrez in conta si unde sa o evidentiez in decontul de taxa.
E prima data cand lucrez cu export.
Daca m-ar putea lumina cineva.
Ma gandesc ca daca nu reusesc sa aflu ce si cum sa fac cu factura asta sa o inregistrez pe luna iulie se poate oare?
Sa zic ca a venit tarziu, asta la un eventual control.

In legatura cu exportul este scutit de TVA, (si asta fara discutie), decont de TVA rd 3. Iar factura care reprezinta taxe vamale o inregistrezi fara TVA , in decont la rd 19.
“Tot ce se intampla o data, poate sa nu se mai intample niciodata. Dar tot ce se intampla de doua ori se va intampla cu siguranta si a treia oara.”






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL