Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
avansuri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

avansuri

3 replies to this topic

#1 contabileasa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 July 2008 - 07:15 PM

:frusty:



#2 contabileasa

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 21 July 2008 - 07:34 PM

Vezi postareacontabileasa, la Jul 21 2008, 08:15 PM, a spus:

:frusty:
buna ziua
am o problema si poate ma ajuta cineva
lucrez la o institutie publica din domeniul sanatatii
am organizat licitatie pentru aparatura medicala si in cazul unui aparat foarte scump(600.000 lei ron) firma cu care urmeaza sa incheiem contractul cere avans 30%pentru procurarea aparatului
aparatul este importat si pentru acest import solicita avans
am voie sa ii acord avans?
din cite stiu hg.264 nu imi da voie
cu multumiri




#3 eliotys

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 July 2008 - 10:59 AM

Nu mai retin exact numarul dar stiu ca exista un HG care specifica f clar categoriile de cheltuieli pt care se pot acorda avansuri de catre institutiile publice.
Stai ca m-am mai documentat si-ti citez din proiectele de operatiuni supuse vizei CFP (le gasesti si pe mfinante)

Ordonanțare de avansuri (în lei) acordate unor terțe persoane juridice în cadrul contractelor încheiate -
Cadrul legal
- Legea nr. 500/2002 (1)
- Legea nr. 273/2006 (2)
- Ordonanța Guvernului nr. 119/1999 (3)
- Hotărârea Guvernului nr. 264/2003 (33)
- Alte acte normative specifice

Acte justificative
- contractul;
- solicitarea de acordare a avansului;
- documentul prin care se constituie garanția legală.

Se verifică:
- dacă acordarea avansului respectă condițiile specifice de legalitate și regularitate;
- încadrarea sumei ordonanțate la plată în subdiviziunea corespunzătoare a clasificației bugetare pentru, care există angajament bugetar și legal, precum și în prevederile contractului.

Concluzia e ca daca nu gasesti in legislatia de mai sus unde sa incadrezi achizitia astfel incat sa ai dreptul sa acorzi avansuri nu poti. SI va trebui sa mai ai in vedere si ca avansurile legal acordate sa se justifice pana la finele anului in lucrari executate, servicii prestate sau produse livrate iar pt contractele multianuale trebuie pana la 31 decembrie sa primesti o justificare de la beneficiarul de avans pt sumele cheltuite.

Aceasta postare a fost editata de eliotys: 22 July 2008 - 11:00 AM




#4 doinag

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 24 July 2008 - 02:41 PM

Se poate plati avans pentru investitii numai daca furnizorul prezinta o scrisoare de garantie bancara la nivelul avansului.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL