Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deduceri chelt. contract comodat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


deduceri chelt. contract comodat


22 replies to this topic

#21 MirceaSCALAT

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:RO

Postat 25 August 2009 - 10:55 AM

Vezi postareaolden, la Mar 13 2009, 02:46 PM, a spus:

da aveti dreptate contabil-matematic e ok......dar fiscal se mentioneaza ca avem obligatia sa deducem aceste cheltuieli fiscale in baza facturii emise de furnizorii de utilitati asa ca sorry.cand faceti 101 le declarati nedeductibile.....
CINE ESTE FURNIZORUL DE UTILITATI?
Comodatarul a pus la dispozitie COMODANTULUI bunul. Bunul este un intreg functional, NU NUMAI PERETII, ACOPERISUL SI PARDOSEALA.
Comodatarul impreuna cu COMODANTUL intocmesc un DECONT a cheltuielilor-plati cu utilitatile si iata DOCUMENTUL JUSTIFICATIV CONTABIL de inregistrare a CHETUIELILOR DEDUCTIBILE, cu respectarea principiului de prelevanta a economicului innaintea juridicului si a tezelor Codului Fiscal.



#22 surugiu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 31 October 2011 - 11:38 AM

Am un contract de comodat pt spatiul unde am pfa-ul.Spatiul este al unei persoane fizice.
Ei bine,ma trezesc cu o somatie de la radet(nu e somatie de plata!!scrie doar somatie ca si titlu)
cum ca fiind firma tb sa inchei contract cu ei si sa nu mai platesc la asociatie incalzirea ca si ceilalti locatari.
Somatia nu are nici o data,nici nu am semnat ca am primit-o,deoarece mi-au infipt-o in usa.
Intrebarea mea este,este legal ce face radetul?Spatiul nu este al meu si nici al firmei,deci cum pot eu sa fac contract pe spatiul omului?
multumesc.




#23 Damarys

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 29 December 2011 - 12:04 PM

As avea si eu o intrebare referitor la deducerea cheltuielilor cu sediul social. E vreo problema daca societatea e de constructii, deci sediul nu este folosit pt.desfasurarea activitatii?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL