Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
extrase valuta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


extrase valuta


5 replies to this topic

#1 betsaida

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:

Postat 23 July 2008 - 08:26 AM

Va rog daca sa poate sa ma ajutati in urmatoarea problema:
In cazul platilor in valuta pentru trecerea din contul in lei in cel de euro folosesc un curs de licitatie. Daca plata facturilor furnizorilor externi se face in aceasi zi cu licitatia ce curs valutar folosesc pentru inreg. in ctb cel de licitatie sau cursul BNR al zilei? Multumesc anticipat.



#2 Simy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 23 July 2008 - 08:42 AM

Plata furnizorilor se face inregistreaza la cursul BNR al zilei.

“Tot ce se intampla o data, poate sa nu se mai intample niciodata. Dar tot ce se intampla de doua ori se va intampla cu siguranta si a treia oara.”



#3 betsaida

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:

Postat 23 July 2008 - 08:53 AM

Vezi postareaSimy, la Jul 23 2008, 09:42 AM, a spus:

Plata furnizorilor se face inregistreaza la cursul BNR al zilei.
Multumesc mult pentru raspuns asa ma gandeam si eu dar daca ma poate cineva ajuta si cu o baza legal. Multumesc.



#4 Simy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 68 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 23 July 2008 - 10:04 AM

Conform Ordinului 1752/2005 pentru aprobarea reglementarilor contabile conforme cu directivele europene, creantele si datoriile in valuta se inregistreaza in contabilitate atat in lei, la cursul de schimb de la data efectuarii operatiunilor, comunicat de Banca Nationala a Romaniei, cat si in valuta.

Operatiunile in valuta trebuie inregistrate in momentul recunoasterii initiale in moneda de raportare (leu), aplicandu-se sumei in valuta cursul de schimb dintre moneda de raportare si moneda straina, la data efectuarii tranzactiei.

Astfel, inregistrarea operatiunilor in valuta se face la cursul de schimb comunicat de BNR pentru data efectuarii tranzactiei, pentru fiecare tranzactie. Diferentele de curs aparute vor fi regularizate prin cheltuieli sau respectiv venituri din diferente de curs valutar.
“Tot ce se intampla o data, poate sa nu se mai intample niciodata. Dar tot ce se intampla de doua ori se va intampla cu siguranta si a treia oara.”



#5 betsaida

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:

Postat 23 July 2008 - 10:08 AM

Vezi postareaSimy, la Jul 23 2008, 11:04 AM, a spus:

Conform Ordinului 1752/2005 pentru aprobarea reglementarilor contabile conforme cu directivele europene, creantele si datoriile in valuta se inregistreaza in contabilitate atat in lei, la cursul de schimb de la data efectuarii operatiunilor, comunicat de Banca Nationala a Romaniei, cat si in valuta.

Operatiunile in valuta trebuie inregistrate in momentul recunoasterii initiale in moneda de raportare (leu), aplicandu-se sumei in valuta cursul de schimb dintre moneda de raportare si moneda straina, la data efectuarii tranzactiei.

Astfel, inregistrarea operatiunilor in valuta se face la cursul de schimb comunicat de BNR pentru data efectuarii tranzactiei, pentru fiecare tranzactie. Diferentele de curs aparute vor fi regularizate prin cheltuieli sau respectiv venituri din diferente de curs valutar.
Multumesc Simy pentru promtitudinea cu care mi-ai raspuns. :frusty:



#6 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 23 July 2008 - 02:37 PM

Vezi postareabetsaida, la Jul 23 2008, 09:26 AM, a spus:

Daca plata facturilor furnizorilor externi se face in aceasi zi cu licitatia ce curs valutar folosesc pentru inreg. in ctb cel de licitatie sau cursul BNR al zilei?
Conform pct. 22 alin.(1) din Normele metodologice de aplicare ale Codului fiscal, pentru decontari va fi utilizat cursul de schimb comunicat de BNR, sau cursul de schimb al unei banci comerciale, curs care trebuie mentionat in contractele incheiate intre parti.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL