Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratia rectificativa 710 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Declaratia rectificativa 710

31 replies to this topic

#1 roxana-c

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 23 November 2007 - 03:07 PM

Buna, sunt noua pe acest forum si am o problema destul de urgenta. Azi am aflat ca administratorul firmei s-a hotarat sa mai angajeze un om si surpriza... cu data de 1 iulie (ciudat dar se poate) :smile: . Eu acum ar trebuie sa fac rectificative la toate declaratiile pentru contributii cat si la decl 100? Decl 100 o depun trimestrial. Daca poate cineva sa ma ajute cum as putea proceda, cum sa inreg in contabiliate. Va multumesc mult si astept raspunsurile voastre :biggrin:



#2 camistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:

Postat 23 November 2007 - 03:33 PM

DACA Nu ai mai avut angajati nu ai cum sa depui rectificative ca nu ai la ce-depui decl cu amenzile de rigoare. daca ai avut angajati depui rectificative pur si simplu , dar cum explici ca ai uitat sa treci o pers o luna , 2 , dar 4? nu stiu cum a reusit sa inregistreze contractul de munca cu ce data?( data itm).
la 100 si itm e cel mai usor treci sumele corecte, la sanatate , somaj, cas si state e mai dificil deoarece sunt nominale.




#3 janinaa

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate generala

Postat 18 February 2008 - 08:57 AM

Buna ziua
Imi poate spune cineva daca declaratiile rectificative la decl.100 si la cele de sanatate, somaj etc se depun pe programele vechi care au fost valabile pana la dec .2007?
Multumesc
Janina
[b] buna[b]



#4 alia_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 18 February 2008 - 09:02 AM

pe 14. 02 - am depus rectificativa de scoatere din venit si intrare pe profit (decl 710) pe prg. de declaratii 2007 si mi-a primit-o!



#5 verrona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 77 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2008 - 08:05 PM

eu am depus rectific(710) la decl.100 din dec.07 tot in 14.02.08 facuta tot in progr.pt.2007 si a fost ok; rectif.pt somaj trebuie facuta tot in progr/2007 si cred ca si sanatatea la fel; ptr.itm nu s-a modificat programul.spor la treaba !!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 04:18 PM




#6 ioana2005

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 March 2008 - 09:50 AM

Am urmatoarea situatie:microintreprindere in 2007 depaseste plafonul de venituri in decembrie 2007.In aceste conditii mi s-a transmis ca trebuie sa fac rectificativa 710 la impozitul pe venit si declaratia 100 cu impozitul pe profit pe toate cele 4 trimestre ale anului 2007 si sa cer compensarea sumelor.
Problema mea este ca declaratia 100 din 2008 nu accepta alta data de raportare decat martie 2008.Asta inseamna ca eu voia avea depuse la martie 2008 5 declaratii 100(cele 4 din 2007+cea curenta).
Va rog sa-mi spuneti daca aceasta varianta este cea corecta sau daca mai exista vreo solutie.

Multumesc



#7 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 14 March 2008 - 10:21 AM

Pentru declaratiile fiscale (100) pe 2007 instaleaza versiunea "Declaratii fiscale 2007 (decl. 100,101,120,130,300,710 si OPT)" pe care o gasesti la adresa http://www.mfinante.ro/link.jsp?body=/cont.../programe11.htm (cam pe la mijlocul paginii).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#8 nicolaitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta

Postat 14 March 2008 - 01:57 PM

Eu vad problema asa:depui 710 la impozitul micro la trim IV si depui 100 la impozit pe profit doar la trim IV.Trebuie sa depui si 101 pentru 2007.(vezi codul fiscal art.107')

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 04:22 PM




#9 cricutz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2008 - 06:26 PM

dar in situatia inversa?
1.adica micro, depaseste CA in decembrie 2007. declara in 100 impozit pe profit, dar nu re depus 010 pt trecerea de la impozit pe venit la impozit pe profit. ce pot face?
2. ce fac daca am depus in septembrie 100 cu impozit pe profit, desi trebuia impozit pe venit micro?banuiesc ca nu se depune 710, ci o noua 100 corecta, dar banuiesc ca doar cu amenda.
multumesc



#10 tiso

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 24 March 2008 - 12:14 AM

buna seara. am mare nevoie de ajutor. am obs acum ca la declaratiile ptr luna ianuarie, am scris cui-ul gresit la datele firmei pe declaratiile lunare 300,100 si 102. numele firmei si adresa, contul bancar sunt corecte, insa am scris in programul cel nou, cui-ul de la alta firma. cum procedez acum??????? ce ma fac??? nu stiu unde mi-o fi fost capul. fac rectificative...sau le inlocuiesc pe alea vechi gresite...o rog pe tanti de la adm sector 3..credeti ca am vreo sansa....sumele sunt corecte...cui-ul e gresit. offfffff. sper sa nu ma amendeze astia. si sper sa nu fi facut probleme firmei de la care am trecut cui-ul.

chiar nu stie nimeni ce e de facut??????

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 August 2008 - 10:22 AM




#11 pelican1212

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:Pitesti
  • Interests:informare

Postat 24 March 2008 - 01:14 AM

La ora asta chiar nu stiu ce sa zic in legatura cu CUI-ul respectiv. Banuiesc ca ar trebui maine sa mergi cu rectificative, dar in legatura cu 300, nu exista rectificativa, ci se face o cerere de corectare a erorilor materiale pentru decont. In ea mentionezi care sunt datele ce trebuiesc corectate si specifici faptul ca aceste corecturi nu . Se ataseaza la cerere si decontul corect si o copie a decontului vechi.
Pt celelalte nu cred ca trebuie depuse rectificative, ca tu nu rectifici nimic legat de sume. Ar trebui sa suni la fisc sa intrebi ce se face in cazul asta.
Mult succes.



#12 tiso

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 24 March 2008 - 11:11 AM

la adm fin stiti ce mi-a spus o tanti????/ ca imi da amenda 5 mil ptr fiecare declaratie ca nu le-am depus. eu le-am depus dar am gresit cui-ul. nu mai inteleg nimic. nu se poate asa ceca. in tara asta totul e pe japca. nu-mi vine sa cred. cum sa iau amenda....ptr nedepunere...din moment ce eu am declaratiile depuse cu sume corecte numele firmei corect totul corect in afara de CUI.



#13 vgv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:arges

Postat 24 March 2008 - 11:14 AM

REFA DECLARATIILE
CA SI DECLARATII INITIALE PT CA NU EXISTA IN BAZA DE DATE FIIND INREG.PE UN ALT CUI
DU-TE CU O MICA ATENTIE
SPER SA SCAPI FARA AMENDA
BAFTA MULTA



#14 tiso

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 24 March 2008 - 11:17 AM

le-am refacut, am facut si rectificative, am fost si cu atentii....nu mai am nici o scapare. si totusi...mi se pare nedrept!!!! deci plang de nervi si nu ma mai pot opri. asa ceva nu este posibil



#15 vgv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Location:arges

Postat 24 March 2008 - 11:24 AM

[EU ZIC SA INCERCI LA DIRECTORUL ADMINISTRATIEI FINANCIARE
ASA AM PATIT SI EU
DAR A FOST INTELEGATOR
SI MI-A ZIS"SA NU SE MAI INTAMPLE"
ASA CA MULTA BAFTA
DECAT SA DAI 500*3=1500
MAI BINE TE MAI DUCI SI LA DIRECTOR SA INCERCI
[/quote]



#16 tiso

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 24 March 2008 - 12:20 PM

multumesc mult vgv. sper sa reusesc. nici nu stiu ce sa mai cred. ma duc maine la director. cum se procedeaza...se inscrie in audienta sau cum?



#17 tora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 April 2008 - 09:23 PM

Cum se corecteaza o cheltuiala inreg in plus in trim I si II, descoperita in trim III? Se face corectie in trim III in contab si se refac sau nu se refac decl 100 aferente trim I si II? Bilantul si decl 101 inca nedepuse.

E destul de urgent, daca are cineva timp sa imi raspunda... Multumesc



#18 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 07 April 2008 - 10:53 PM

Faci rectificative la decl 100 pt impozitul pe profit care e afectat(suma veche, suma noua) pt fiecare trimestru, dupa ce in prealabil ai corectat reg.evid.fiscala si ai stab. imp. pe profit de plata. Platesti si majorarile datorate ( neplata impoz x la data de 25.04.07) daca vrei.
Inreg ctb le faci in luna in care le constati.
Decl.101 e anuala, deci si bilantul va fi ok (nu ai voie sa modifici bilanturi, chiar daca ai depus la semestru).
Bafta!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 August 2008 - 07:36 PM
citare mesaj anterior




#19 Iaro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 423 Postari:

Postat 07 April 2008 - 10:59 PM

Declaratia 710 - intocmita la data constatarii erorii de inregistrare, in care se vor trece suma declarata initial si apoi suma corectata! Bineinteles la obligatia bugetara la care se constata declararea eronata initial! :pullhair:
Calcularea majorarilor de intarziere se face in felul urmator:
Suma ramasa de achitat x Nr. de zile trecute de la data la care ai fi trebuit sa achiti contributia respectiva x 0,1%!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 August 2008 - 07:37 PM
citare mesaj anterior




#20 tora

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 April 2008 - 11:57 AM

Multumesc pt raspunsul prompt.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL