Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ajutor urgent !- - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Ajutor urgent !-

  • Nu puteti replica pe acest topic
No replies to this topic

#1 GABRIELAD

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 24 July 2008 - 01:29 PM

In mai o firma a realizat si venituri scutite de tva fara drept de deducere, as vrea sa stiu cand trebuie sa calculez prorata? Eu am inteles din CF ca la sfarsitul anului, in decembrie, urmand sa trimit o notificare la AF pana pe 25.01.2009 si sa merg cu prorata respectiva tot anul viitor...
Sau trebuia la mai s-o calculez, caz in care cum rectific? Trebuie sa mentionez ca voi mai avea pana la sfarsitul anului si alte venituri scutite de tva fara drept de deducere, caz in care calculez prorata in fiecare luna (?!) si abia la sf anului o stabilesc pe cea definitiva?
Alta intrebare ar fi la ce aplic prorata in contextul in care eu n-am dedus deloc tva la achizitiile destinate realizarii de operatiuni care nu dau drept de deducere si nici la cele pentru care nu se cunoaste destinatia, respectiv daca vor fi utilizate pentru realizarea de operatiuni care dau drept de deducere sau pentru operatiuni care nu dau drept de deducere... eu dorind s-o aplic numai la acestea din urma


  • Nu puteti replica pe acest topic




Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL