Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concedii medicale si de odihna concomitent - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


concedii medicale si de odihna concomitent

7 replies to this topic

#1 LeeLoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 25 July 2008 - 10:42 AM

Buna tuturor,

Spuneti-mi va rog mult , cat este de "legal" sa dai un concediu de odihna in timpul unui concediu medical ?! (mie nu mi se pare FOARTE legala treaba, dar am un client care face chestia asta si na, nu mi se pare ok :)) ) (precizez ca medicalul este unul singur, intreg, nu din bucati).

Astept un raspuns cat de repejor, daca se poate, bineinteles.


Merci mult mult,
:wink:



#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 July 2008 - 10:54 AM

Acordarea unui CO in timpul unui CM este in primul rand ilogica, de legal nu mai incape vorba.
Sa nu fie cumva vorba despre plata CO, adica doar plateste CO nu se si efectueaza CO (lucru care este de asemenea ilegal pt ca dreptul la CO nu poate fi platit decat daca angajatul pleaca).

Dragos



#3 LeeLoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 25 July 2008 - 11:08 AM

Corect, asta (bine, nu chiar cu cuvintele astea) incercam si noi aici sa ii explicam clientului, dar nu si pace :)) Si da, se si efectueaza ziua aia de concediu :)) (vorba ta, ilogic)
Merci mult mult de tot, tocmai mi-ai facut ziua excelenta :frusty:



#4 devadria

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:satu mare

Postat 07 August 2008 - 02:33 PM

Buna ziua,

In mai 2008 mi-am finalizat concediul de ingrijire a copilului de 2 ani, de atunci 2 luni am fost in concediu medical, intre timp copilul meu s-a imbolnavit fiind obligata sa mai scot concediu medical.
As dori sa stiu daca concediul medical al meu si cel pentru ingrijirea copilului bolnav se cumuleaza, urmand sa ajung la comisie dupa 90 de zile de concediu medical?
As dori un raspuns cat mai urgent.

Va multumesc



#5 polymer

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 05 September 2008 - 11:02 AM

Vezi postareadevadria, la Aug 7 2008, 03:33 PM, a spus:

Buna ziua,

In mai 2008 mi-am finalizat concediul de ingrijire a copilului de 2 ani, de atunci 2 luni am fost in concediu medical, intre timp copilul meu s-a imbolnavit fiind obligata sa mai scot concediu medical.
As dori sa stiu daca concediul medical al meu si cel pentru ingrijirea copilului bolnav se cumuleaza, urmand sa ajung la comisie dupa 90 de zile de concediu medical?
As dori un raspuns cat mai urgent.

Va multumesc

Ai scos concediu medical pentru aceeasi boala (1), sau concediu medical specific pentru ingrijirea copilului (2)?
In primul caz in conditiile in care ai acelasi cod, se cumuleaza.
In al 2lea caz, fiind vorba de concedii medicale diferite , cu coduri diferite, nu se cumuleaza.



#6 anca14

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 22 October 2008 - 10:22 AM

Spuneti-mi va rog concediul de odihna are vre-o legatura cu concediul medical?
Am auzit cum ca cele doua cumulate nu pot depasi perioada concediului de odihna !
Nu stiu cat de legal este dar mi se pare aberant!
Daca ma puteti ajuta cu un numar de lege...



#7 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 22 October 2008 - 03:18 PM

1. Baza legala:
ORDONANȚĂ DE URGENȚĂ Nr. 158 din 17 noiembrie 2005
privind concediile și indemnizațiile de asigurări sociale de sănătate
ART. 16
(1) Asigurații a căror incapacitate temporară de muncă a survenit în timpul concediului de odihnă sau al concediului fără plată, beneficiază de indemnizație pentru incapacitate temporară de muncă, concediul de odihnă sau fără plată fiind întrerupt, urmând ca zilele neefectuate să fie reprogramate.

LEGE Nr. 53 din 24 ianuarie 2003
Codul muncii
ART. 146
(1) Concediul de odihnă poate fi întrerupt, la cererea salariatului, pentru motive obiective.

(De exemplu:salariatul se afla in concediu medical, este chemat sa indeplineasca indatoriri publice, este chemat sa satisfaca obligatii militare (altele decat serviciul militar in termen), salariatul urmeaza sau trebuie sa urmeze un curs de calificare, recalificare, perfectionare sau specializare (in tara ori in strainatate))

2. Eu nu stiu sa existe o legatura intre durata concediului de odihna si cea a concediului medical!

3. Cand mai "auziti" astfel de "informatii", cereti si baza legala! ...poate sa mai raresc binevoitorii....



#8 anca14

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 23 October 2008 - 09:00 AM

Va multumesc pentru raspuns.
Se punea problema unei colege care dupa ce fusese doua saptamani in care avusese concediu de odihna venea cu un medical ijn prima zi dupa ce se terminase concediul de odihna.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL