Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Somatie de la Camera Consultantilor Fiscali - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Somatie de la Camera Consultantilor Fiscali


23 replies to this topic

#1 Andrei_D

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 27 July 2008 - 01:14 PM

Buna ziua. Sambata am primit in cutia postala o scrisoare cu urmatorul continut:

In atentia administratorului societatii,

Societatea dvs. desfasoara activitati de contabilitate si audit financiar, consultanta in domeniul fiscal conform CAEN 7412 (recodificat 6920), avand cont unic de inregistrare...
Conform prevederilor Ordonantei Guvernului nr.71/2001, privind organizarea si exercitarea activitatii de consultanta fiscala, cu modificarile si completarile ulterioare, aveati obligatia ca in termen de 120 de zile, respectiv pana la data de 27.11.2007 sa va inscrieti la Camera Consultantilor Fiscali in vederea autorizarii.
Daca pana la aceasta data nu ati solicitat autorizarea, va facem cunoscut ca potrivit art.25 alin.2, din OG 71/2001 cu modificarile si completarile ulterioare, exercitarea activitatii de consultanta fiscala de catre persoanele juridice care nu au fost autorizate de Camera si/sau care nu s-au inregistrat in Registrul consultantilor fiscali si al societatilor comerciale de consultanta fiscala constituie fapta de concurenta neloiala si se sanctioneaza conform Codului penal-art.301.
Prin prezenta va solicitam ca in cel mai scurt timp posibil sa va clarificati situatia ca sa nu fim obligati sa luam masurile legale in vederea sanctionarii, conform celor aratate mai sus.
Pentru mai multe detalii si informatii, va rugam sa ne contactati la numerele....

Prim-vicepresedinte al Camerei Consultantilor Fiscali, Constantin Vaduva.


Aveti idee despre ce e vorba?

Societatea mea tine contabilitati, completeaza si depune declaratii si bilanturi. Atat. La ce activitate de consultanta fiscala se refera ?
Societatea e membra CECCAR.

A mai primit cineva invitatii de-astea ?

Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Andrei_D: 27 July 2008 - 01:15 PM




#2 Saluti2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2008 - 02:03 PM

Avand in vedere ca societatea este autorizata CECCAR, trebuie sa le comunici lor in primul rand. Cu siguranta vor stii ce trebuie sa faci. Sincer, nu stiu cine te poate sfatui mai bine, avand in vedere ca problema ta este cunoscuta foarte bine de CECCAR. Daca obtii un raspuns, poate postezi, este bine sa cunoastem si noi opinia lor, vis-a-vis de actiunea CCF si probabil si a CAFR, nu cred ca astia stau cu mainile in san.
o zi buna




#3 criss_m

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 28 July 2008 - 09:00 AM

in 15.07.2008 in MO nr 531, Partea I s-a publicat Hotararea Consiliului Superior A CECCAR care spune la art 1. (a) "....expertilor contabili, membri activi ai CECCAR, le revin urmatoarele obligatii:-sa se inregistreze in evidentele Camerei Auditorilor Financiari si cele ale Camerei Consultantilor Fiscali, cu respectarea conditiilor stabilite prin reglementarile specifice de inregistrare, mai putin cele legate de obtinerea competentelor profesionale (examene si stagii practice)".
Prin urmare toti membrii activi trebuie sa se inscrie in Camera Auditorilor Fiscali si Camera Consultantilor Fiscali.

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 28 July 2008 - 09:22 AM




#4 chilom

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:slatina

Postat 28 July 2008 - 09:20 AM

da am primit si eu asemenea scrisoare, cred ca au luat de la registru toate societatile, si au trimis scrisori,
eu m-am gindit sa le trimitem scrisori sa ne inscriem la camera, in virtutea og.71/2001 si hotaririi 115/2008
ce ziceti



#5 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 28 July 2008 - 10:52 AM

eu inca nu am primit o astfel de scrisoare si sper sa nu primesc, ptr ca nu am de gand sa cotizez aiurea la jde mii de camere in tara asta. imi ajunge CECCAR. pentru restul am sa angajez sau o sa inchei contracte cu consultanti fiscali. dar ar fi de interes maxim sa vedem cum ne ajuta CECCAR intr-o astfel de situatie.



#6 camistu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 67 Postari:

Postat 28 July 2008 - 11:29 AM

eu nu cred ca au rol de a ne invita intr-un mod "politicos"sa ne inscriem . e un fel de avertizare ca daca nu dam examen si nu platim corizatiile nu avem dreptul sa desfasuram activ. reglementate de legea lor, activitati care sunt reglementate si de ordonanta 65.



#7 DYS2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 28 July 2008 - 03:30 PM

Vezi postareaAndrei_D, la Jul 27 2008, 02:14 PM, a spus:

Buna ziua. Sambata am primit in cutia postala o scrisoare cu urmatorul continut:

In atentia administratorului societatii,

Societatea dvs. desfasoara activitati de contabilitate si audit financiar, consultanta in domeniul fiscal conform CAEN 7412 (recodificat 6920), avand cont unic de inregistrare...
Conform prevederilor Ordonantei Guvernului nr.71/2001, privind organizarea si exercitarea activitatii de consultanta fiscala, cu modificarile si completarile ulterioare, aveati obligatia ca in termen de 120 de zile, respectiv pana la data de 27.11.2007 sa va inscrieti la Camera Consultantilor Fiscali in vederea autorizarii.
Daca pana la aceasta data nu ati solicitat autorizarea, va facem cunoscut ca potrivit art.25 alin.2, din OG 71/2001 cu modificarile si completarile ulterioare, exercitarea activitatii de consultanta fiscala de catre persoanele juridice care nu au fost autorizate de Camera si/sau care nu s-au inregistrat in Registrul consultantilor fiscali si al societatilor comerciale de consultanta fiscala constituie fapta de concurenta neloiala si se sanctioneaza conform Codului penal-art.301.
Prin prezenta va solicitam ca in cel mai scurt timp posibil sa va clarificati situatia ca sa nu fim obligati sa luam masurile legale in vederea sanctionarii, conform celor aratate mai sus.
Pentru mai multe detalii si informatii, va rugam sa ne contactati la numerele....

Prim-vicepresedinte al Camerei Consultantilor Fiscali, Constantin Vaduva.


Aveti idee despre ce e vorba?

Societatea mea tine contabilitati, completeaza si depune declaratii si bilanturi. Atat. La ce activitate de consultanta fiscala se refera ?
Societatea e membra CECCAR.

A mai primit cineva invitatii de-astea ?

Multumesc.

Foarte interesant!... Asteptam replica CECCAR...oficiala... eventual tot prin Monitorul Oficial :frusty:



#8 ajax

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 July 2008 - 04:02 PM

Da, am primit si eu o astfel de scrisoare.
La fel, si firma mea este membra CECCAR, tine evidenta contabila, intocmeste si depune declaratii fiscale si bilant.
Ce mai vor? :frusty:
Adica noi, contabili sau experti contabili, vom desfasura doar activitate de operator calculator? :thumbup:
Si eu astept o clarificare in acest sens ... daca stie cineva.
O zi buna tuturor

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 August 2008 - 10:49 AM




#9 polhac

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 29 July 2008 - 06:49 AM

Inscrierea firmei in Camera Consultantilor Fiscali costa cam 2500 lei.Asta nu e o solutie.Trebuie sa ne ajute organismul nostru profesional CECCAR.
Ati sunat la CCF sa intrebati ce e de facut?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 06 August 2008 - 10:49 AM




#10 carolina3

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 349 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti
  • Interests:contabilitate

Postat 29 July 2008 - 09:20 AM

Si noi am primit la firma aceasta scrisoare.
Am sunat la CCF si mi-au spus sa le trimitem prin posta o adresa, cu semnatura si stampila, prin care sa precizam faptul ca nu avem activitate de consultanta fiscala.

Aceasta postare a fost editata de carolina3: 29 July 2008 - 09:21 AM




#11 sasha

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:

Postat 29 July 2008 - 09:24 AM

Si iatat totusi un comunicat de la consultanti:
Consiliul Superior al CCF a luat la cunoștință Hotărârea Consiliului superior al CECCAR nr.8
COMUNICAT

Consiliul superior al Camerei Consultanților Fiscali din România, a luat cunoștință de Hotărârea Consiliului superior al CECCAR nr.8/115 din 29 iunie 2008, publicată în Monitorul Oficial nr.531 din 15 iulie 2008, privitoare la aplicarea prevederilor art.7 din OG nr.65/1994 privind organizarea activității de expertiză contabilă și a contabililor autorizați.
Față de prevederile acestei Hotărâri, Consiliul superior al Camerei Consultanților Fiscali din România își exprimă opinia că prevederile acesteia nu se încadrează în dispozițiile legale în vigoare.
La rândul lor și prevederile art.2 din Hotărârea CECCAR nu au o bază legală, întrucât Direcțiile din cadrul CECCAR nu au competența de a urmări la Camera Consultanților Fiscali aplicarea hotărârilor CECCAR.
Față de cele de mai sus menționăm că potrivit OG nr.71/2001, aprobată prin Legea 198/2002, cu modificările și completările ulterioare, calitatea de consultant fiscal este atribuită numai de Camera Consultanților Fiscali în condițiile prevăzute de lege, și anume:
a) să fie licențiat al unei facultatăți cu profil economic
b) să aibă experiență de minimum 5 ani, după obținerea licenței în una din următoarele activități:
elaborarea, avizarea, aprobarea sau aplicarea legislației fiscale,
servicii de administrare a legislației fiscale,
elaborarea sau aplicarea reglementărilor contabile,
activitatea financiar-contabilă.
c) să nu aibă antecedente penale
d) să aibă capacitatea deplină de exercițiu
e) să promoveze examenul pentru atribuirea calității de consultant fiscal.

Ce spuneti de asta?



#12 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 29 July 2008 - 02:52 PM

La CECCar cluj s-a comunicat firmelor in situatia respectiva ca acestea sunt scrisori de intimidare, deci nu aveti nici o obligatie, daca nu desfasurati activitate de consultanta fiscala.MAi mult, CECCAR-ul va deschide un proces pt. a se pune in aplicare hotararea sa cu privire la inscrierea in evidentele CCF si CAFR fara examen si fara stagiu pt. expertii activi membrii CECCAR, iar cum normele europene sunt de partea CECCAR(este recunoscut ca oraganism membru in diverse asociatii profesionale europene si internationale) va iesi invingator(ca primeaza asupra legislatiei interne). :frusty: Totul e o chestiune de TIMP.Si probabil, as adauga...INTERESE.



#13 CORINA39

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 79 Postari:

Postat 30 July 2008 - 06:36 AM

am primit si eu o astfel de scrisoare """"concurenta""",am o firma cu cod caen 7412(conta primara)insa nu desfasor nici un fel de activitate,nu le raspund; puteau verifica inainte de-a trimite scr.la onrg ca firma nu functioneaza ca doar de acolo au luat adresele,sint convinsa, la ce mi-au mai trimis?nu au ce face?sa-mi arate legea ca trebuie sa cotizez,pt ce?aiureli,i-i dau in judecata daca ma mai deranj.abeea astept.nu mi-au trimis ceccarul bucuresti,chiar nu inteleg existenta aceste camere,,,am lucrat la o firma de ex.contab patronul fiind si cons fiscal faceam actele angrooooo nici ca habar nu avea de conta acel "expert si cons.fis"evident ca am plecat nici ca aveam ce sa invat pe acolo;ahhh,,,ma scuzati,dar lucrez din greu la o firma,,,pe bani putin sint suparata!o zi buna sa aveti!



#14 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 July 2008 - 10:36 AM

Da am primit scrisoare ,urmeaza sa le raspund ca nu fac consultanta fiscala ,ci contabilitate. Nu va speriati ca se va cotiza la cele doua organisme pur si simplu , am citat pe site-ul lor ca trebuie se te prezinti la examen+ stagiu. Deci situatia e urata rau...
Totusi CECCAR-ul vad ca se lupta ,acum sa vedem cine e mai tare.
Am fost la sediu( Buc) si l-am intrebat chiar pe d-l Florita ce se aude cu auditul statutar si mi-a spus sa asteptam ca se rezolva printr-o noua Ordonanta.
Culmea ar fi ,ca expert contabil sa nu poti semna un bilant.



#15 Cosma Violeta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 96 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:braila

Postat 30 July 2008 - 11:58 AM

CECCAR a luat o pozitie, iata ce mi-a fost transmis
CECCAR FILIALA BRAILA

30.07.2008

VA TRANSMITEM ALATURAT COMUNICATUL PRESEDINTELUI CONSILIULUI SUPERIOR AL CECCAR



" În atenția membrilor activi ai CECCAR



Suntem sesizați de unii membrii CECCAR că prin adresa - circulară, semnată de expertul contabil Constantin Văduva, în numele Camerei Consultanților Fiscali, aceștia sunt amenințați că dacă mai efectuează activități de consultanță fiscală sunt pasibili de sancțiuni penale.

Biroul Permanent al Consiliului Superior cere membrilor Corpului să nu dea atenție unor astfel de gesturi de intimidare, să continue să desfășoare toate activitățile la care aceștia au dreptul potrivit art.149 și 150 din Regulamentul republicat, date în aplicarea art.2, alin.1, art.6, 7 și 9 din O.G. nr.65/1994 republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.13/2008, precum și a prevederilor din Hotărârea Consiliului Superior nr. 115 publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.531 /2008.





Biroul Permanent al Consiliului Superior

Președinte

Prof.univ.dr. Marin Toma"
Contabilii nu fac audiență. Ei trăiesc în anonimat, nu caută lumina
reflectoarelor.



#16 carmen29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 156 Postari:

Postat 06 August 2008 - 10:15 AM

Se pare ca a inceput razboiul!

http://www.financiarul.com/articol_11083/r...ii-fiscali.html



#17 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 08 August 2008 - 07:24 AM

Cu siguranta a inceput razboiul! Iata ce limbaj :

Corpul Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania

In atentia expertilor contabili

Comunicatul de presă al Camerei Consultanților Fiscali este menit să inducă în eroare cititorii; experții contabili nu pot fi însă păcăliți cu minciuni sau cuvinte la care autorii nu le înțeleg sensul și conținutul. Astfel:

- art.26 din O.G. nr.71 nu este ulterior, ci cu mult anterior art.7 din O.G.65, republicată;

- recomandăm autorilor și semnatarilor să citească dicționarele de specialitate și reglementările europene, să observe ce însemnează profesie (sau activitate) și mai ales ce însemnează profesia liberă, care sunt celelalte profesii de care se distinge.

Experții contabili sunt obligați să continue să furnizeze întreprinderilor toată gama de servicii profesionale care presupun cunoștințe în domeniul contabilității conform legii lor de organizare și funcționare, să nu răspundă amenințărilor de orice fel din partea oricărei cămăruțe care există sau s-ar putea înființa prin confiscări ilegale de atribuții ale profesiei lor, și să sesizeze structurilor centrale și/sau teritoriale ale Corpului orice prejudicii suportate sau pe cale a fi produse.

Cerem scuze cititorilor pentru maniera de a comunica cu conducerea Camerei Consultanților Fiscali care evită orice discuție profesională și orice propunere făcută direct de CECCAR. Ce să faci! așa este când te consideri "organism autonom" al unei "profesii libere" dar condus de Guvern.

Biroul Permanent al Consiliului Superior



#18 ioanavoda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 180 Postari:

Postat 08 August 2008 - 03:37 PM

Asta e tare!! Abia astept sa-i de-a in judecata la Curtea Europeana si sa vedem care pe care!



#19 mihaela_bunduc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 09 August 2008 - 10:36 PM

Eu nu mai inteleg nimic...m-am saturat de atatea aberatii care le fac aceste camere... :frusty:
Am inteles, mai nou, ca daca am firma care efectueaza consultatii fiscale, contabilitate si audit...nu mai poate....ori una ori alta...atata timp cat am toate autorizatiile, platesc toate cotizatiile, ce mai vor....eu inteleg ca ei sunt in conflicte de interese...dar atunci nu trebuia sa mi se permita sa-mi iau toate aceste autorizatii care, in timp, au costat bani si nu mai spun de anii pierduti in studii si stresul de examene...
Din acest conflict asta vor sa faca .... sa existe firme separate care sa desfasoare aceste activitati separat...adica eu va trebui sa-mi constitui 3 societati pt fiecare camera...sa nu mai spun ca in situatia in care sunt coordonatorul raspunzator al fiecarei societati nu-mi pot servi clientii de conta la societatea de audit sau consultant.........deci eu asta am inteles....stiu ca anumite aspecte nu sunt deontologice, dar ar trebui sa nu accepte la autorizare fara o declaratie ca nu sunt in alt organism sau alta solutie.
Bun...si pana la urma asteptam pana se termina conflictul...si daca in urma deciziilor luate ... constatam ca am pierdut bani cu cotizatia lor si timp...pierdem clienti...etc...ce facem?
Atatea camere, atatea conflicte...in loc sa verifice firmele daca corespund legii sa aiba un contabil...cunosc persoane care nu au nici liceul si tin contabilitate ...fara suparare n-am nimic cu aceste persoane, daca le duce capul e bine, dar de ce nu trec prin ce am trecut noi....scoala, scoala si iar scoala; taxe, taxe si iar taxe; raspunderi, raspunderi si iar raspunderi.
Imi cer scuze, cred ca de data asta eu aberez, dar mai citeam cate ceva pe forum si ma suparasem un pic.
Bafta tuturor!



#20 petrisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 August 2008 - 07:22 PM

Am primit asta de la filiala Ceccar. Cum comentati ?

Fisiere atasate








Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL