Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
DIVIZARE SRL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


DIVIZARE SRL


1 reply to this topic

#1 florimanea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 126 Postari:
  • Location:ploiesti
  • Interests:contabilitate

Postat 28 July 2008 - 03:22 PM

Va rog sa ma ajutati! Urmeaza sa fac o divizare a unei SRL, care va ceda 90% din patrimoniu altor 3 SRL-uri existente, care apartin celor 3 asociati. Nelamurirea mea este in primul rand daca pe perioada divizarii soc mama sa zic asa-cea care se divide- trebuie sa opreasca/suspende temporar activitatea sau nu. Teoretic eu as fi de parere ca da, de vreme ce in proiectul de divizare se va spune exact cat reprezinta activele si pasivele transferate si ma gandesc ca daca aceasta soc continua activitatea, cifrele prezentate nu vor mai corespunde la mom n+1 cand va incepe divizarea propriu zisa.
Si alta nelamurire: divizaea si implicit impartirea activelor si pasivelor intre cei 3 asociati se face proportional cu participarea acestora la capital sau la mica intelegere sa zic asa mai neacademic?

Adaugat Oct 31 208 01:46 pm

Nu stie nimeni ??? PLS...

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 October 2008 - 03:32 PM

"Invatatura iti da lumina dar nu te inalti decat prin caracter"



#2 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 31 October 2008 - 02:04 PM

1. Mai ales ca soc mama se divide dar nu se dizolva, nu se opreste activitatea. Diferenta de patrimoniu intre n+1 si n e gheseftul firmei mama (poate fi si negativa...).
2. Normal si legal ar fi sa se imparta proportional cu aportul fiecaruia, dar nici mica intelegere nu cred sa fie ilegala atata timp cat e acceptata de toti partenerii.

Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL