Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
tichete de masa - se datoreaza 5,5%? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


tichete de masa - se datoreaza 5,5%?

4 replies to this topic

#1 Viovas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 02 August 2008 - 01:32 PM

salutare. stie careva de vreo ordonanta de urgenta aparuta in iulie in care se zice ca se aplica cota de 0.55% asupra tichetelor de masa ( de fapt asupra tuturor veniturilor neimpozabile)? si cum se opereaza pe statul de plata?



#2 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1727 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2008 - 02:35 PM

nici eu si probabil ca nici colegii nu stiu de asa ceva...daca gasesti textul de lege posteaza aici.

Madalina



#3 Kara2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 14 August 2008 - 05:00 PM

Va transmitem un material cu privire la publicarea in Monitorul Oficial cu nr. 484 din data de 30 iunie 2008, a O.U.G. 93/2008 pentru modificarea și completarea Legii 95/2006 privind reforma în domeniul sănătății.
O modificare importanta adusa de O.U.G. nr. 93/2008 vizeaza plata contributiei de asigurari sociale de sanatate pentru veniturile din salarii realizate de persoanele cu handicap, precum si
de catre persoanele care realizeaza programe de calculator. Precizam ca inainte de O.u.G. nr. 93/2008, aceste categorii de salariati plateau contributia de asigurari sociale de sanatate, la salariul minim brut pe tara, si nu la venitul salarial realizat. Acest fapt era posibil pentru ca, art. 257 alin. (2) lit. a) din Legea nr. 95/2006, care reglementa plata contributiei pentru salariati, facea trimitere numai la venitul salarial impozabil si având în vedere ca aceste persoane realizau venituri salariale neimpozabile, nu se puteau retine contributii pentru aceste
venituri, dar în acelasi timp acesti salariati nu faceau parte din categoriile de persoane scutite de plata contributiei. Aceasta situatie conducea la crearea unei discriminari în raport cu celelalte categorii de asigurati salariati si venea în contradictie cu principiile care stau la baza functionarii sistemului de asigurari sociale de sanatate din România, care presupun plata obligatorie a unei contributii, de catre toate persoanele asigurate, în acelasi mod, si acordarea unui pachet de servicii de baza în mod nediscriminatoriu oricarui asigurat.
În aceste conditii O.U.G. 93/2008 a restabilit principiul solidaritatii pentru plata contributiilor acestor salariati, respectiv a reglementat acelasi mod de plata a contributiei pentru toate categoriile de salariati, respectiv la veniturile salariale realizate, impozabile sau NEIMPOZABILE, potrivit art.257, alin.2? din Legea 95/2006.
ÎN CONCLUZIE, IN SITUATIA ÎN CARE O PERSOANA REALIZEAZA VENITURI CARE SUNT NEIMPOZABILE, CONTRIBUTIA SE CALCULEAZA ASUPRA VENITURILOR REALIZATE.
De asemeni, potrivit noilor modificari aduse art.257 din legea 95/2006, contributia lunara a persoanei asigurate se stabileste sub forma unei cote de 5,5%, care se aplica si asupra: [...]
e) veniturilor din pensiile care depasesc limita supusa impozitului pe venit;
f) veniturilor din cedarea folosintei bunurilor, veniturilor din dividende si dobânzi, veniturilor din drepturi de proprietate intelectuala realizate în mod individual si/sau într-o forma de asociere si altor venituri care se supun impozitului pe venit numai în cazul în care nu realizeaza venituri de natura celor prevazute la lit. a) - e), alin. 21 si art. 213 alin. (2) lit. h), dar nu mai putin de un salariu de baza minim brut pe tara, lunar. În cazul persoanelor care realizeaza în acelasi timp venituri de natura celor prevazute la alin. (2) lit. a) - e), (veniturilor din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit ; veniturilor impozabile realizate de persoane care desfasoara activitati independente care se supun impozitului pe venit; daca acest venit este singurul asupra caruia se calculeaza contributia, aceasta nu poate fi mai mica decât cea calculata la un salariu de baza minim brut pe tara, lunar; veniturilor din
agricultura supuse impozitului pe venit si veniturilor din silvicultura, pentru persoanele fizice care nu au calitatea de angajator si nu se încadreaza la lit. b); indemnizatiilor de somaj ; veniturilor din pensiile care depasesc limita supusa impozitului pe venit) ; si la art. 213 alin. (2) lit. h)( pensionarii, pentru veniturile din pensii pâna la limita supusa impozitului
pe venit), contributia se calculeaza asupra tuturor acestor venituri.

Obligatia virarii contributiei de asigurari sociale de sanatate revine:
- persoanei juridice sau fizice care plateste asiguratilor venituri din salarii sau asimilate salariilor care se supun impozitului pe venit; indemnizatii de somaj; venituri din pensiile
care depasesc limita supusa impozitului pe venit),
- asiguratilor pentru veniturile impozabile realizate de persoane care desfasoara activitati independente care se supun impozitului pe venit;daca acest venit este singurul
asupra caruia se calculeaza contributia, aceasta nu poate fi mai mica decât cea calculata la un salariu de baza minim brut pe tara, lunar; venituri din agricultura supuse
impozitului pe venit si veniturilor din silvicultura, pentru persoanele fizice care nu au calitatea de angajator si nu se încadreaza la lit. b); venituri din cedarea folosintei
bunurilor, venituri din dividende si dobânzi, venituri din drepturi de proprietate intelectuala realizate în mod individual si/sau într-o forma de asociere si altor venituri
care se supun impozitului pe venit numai în cazul în care nu realizeaza venituri de natura celor prevazute la lit. a) - e), alin. 21 si art. 213 alin. (2) lit. h), dar nu mai putin
de un salariu de baza minim brut pe tara, lunar).

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 31 October 2008 - 09:02 PM




#4 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 15 August 2008 - 03:50 PM

Vezi postareaViovas, la Aug 2 2008, 01:32 PM, a spus:

salutare. stie careva de vreo ordonanta de urgenta aparuta in iulie in care se zice ca se aplica cota de 0.55% asupra tichetelor de masa ( de fapt asupra tuturor veniturilor neimpozabile)? si cum se opereaza pe statul de plata?
S-a discutat de curand pe acest forum aceasta neclaritate si s-a gasit si actul normativ explicativ in care se spune ca art. respectiv trebuie inteles ca se aplica doar la venituri neimpozabile ne natura salariala (ale programatorilor scutiti de impozit, ale handicapatilor).
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#5 Talisman

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 12 January 2009 - 03:44 PM

Vezi postareanopris, la Aug 15 2008, 03:50 PM, a spus:

Vezi postareaViovas, la Aug 2 2008, 01:32 PM, a spus:

salutare. stie careva de vreo ordonanta de urgenta aparuta in iulie in care se zice ca se aplica cota de 0.55% asupra tichetelor de masa ( de fapt asupra tuturor veniturilor neimpozabile)? si cum se opereaza pe statul de plata?
S-a discutat de curand pe acest forum aceasta neclaritate si s-a gasit si actul normativ explicativ in care se spune ca art. respectiv trebuie inteles ca se aplica doar la venituri neimpozabile ne natura salariala (ale programatorilor scutiti de impozit, ale handicapatilor).


Si care este actul normativ explicativ?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL