Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
recuperare tva, retroactiv? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


recuperare tva, retroactiv?

8 replies to this topic

#1 angelabiris

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 04 August 2008 - 11:31 AM

am urmatoarea speta:societatea a achizitionat in anul 2007 mai exact octombrie doua autoturisme.intrucat societatea a devenit platitoare de tva din 01 ianuarie 2008, nu a beneficiat de deducerea tva-ului la achizitia masinilor. stie cineva daca exista o posibila recuperare a tva-ului respectiv, acum? si cere sunt demersurile?



#2 Jojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:

Postat 04 August 2008 - 12:58 PM

La Galati nu au aprobat restituire de TVA din nov.2007 ,pentru ca nu am depus cererea pana in martie cand a fost termenul.Mi-au dat raspuns in scris




#3 angelabiris

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 04 August 2008 - 01:12 PM

daca nu deranjez prea tare, poti sa-mi editezi din raspunsul celor de la MEF.
este termenul de 90 de zile sa depui la finante lista cu bunurile existente in stoc?sunt derutata, fiindca am gasit intr-o revista ca se poate recupera tva-ul aferent mijloacelor fixe respectiv stocurilor materiale celor achizitionate cu cel mult 90 de zile inaintea inregistrarii ca platitor de tva.

multumesc, mult pentru raspuns



#4 Jojo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 213 Postari:

Postat 04 August 2008 - 01:51 PM

Vezi postareaangelabiris, la Aug 4 2008, 02:12 PM, a spus:

daca nu deranjez prea tare, poti sa-mi editezi din raspunsul celor de la MEF.
este termenul de 90 de zile sa depui la finante lista cu bunurile existente in stoc?sunt derutata, fiindca am gasit intr-o revista ca se poate recupera tva-ul aferent mijloacelor fixe respectiv stocurilor materiale celor achizitionate cu cel mult 90 de zile inaintea inregistrarii ca platitor de tva.

multumesc, mult pentru raspuns


Tb sa caut adresa ,si o sa-ti scriu exact raspunsul lor.



#5 angelabiris

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 04 August 2008 - 02:14 PM

multumesc mult, jojo.
astept raspunsul.



#6 elucky

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 August 2008 - 02:24 PM

are cineva fisa mijlocului fix in word sau excel? :frusty: sunt noua pe forum si abia ma descurc, dar rabdare ca voi invata. dacaare cineva imi poate trimite pe elucky_n76@yahoo.com pana ma mai desmeticesc cum sa comunic pe forum :biggrin:



#7 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 04 August 2008 - 07:08 PM

Vezi postareaangelabiris, la Aug 4 2008, 12:31 PM, a spus:

am urmatoarea speta:societatea a achizitionat in anul 2007 mai exact octombrie doua autoturisme.intrucat societatea a devenit platitoare de tva din 01 ianuarie 2008, nu a beneficiat de deducerea tva-ului la achizitia masinilor. stie cineva daca exista o posibila recuperare a tva-ului respectiv, acum? si cere sunt demersurile?
Prevederile referitoare la transmiterea in termen de trei luni de la data trecerii la regimul normal de taxa a listei bunurilor aflate in stoc, a serviciilor neutilizate si a bunurilor de capital aflate in folosinta pt. care se efectueaza ajustarea, baza de impozitare si valoarea TVA-ului, precum si inscrierea TVA-ului deductibil in primul decont intocmit dupa primirea acordului asupra ajustarii si a sumei acesteia nu se mai aplica, au fost abrogate cu incepere de la 1.01.2008.
Ajustarile de efectuat in cazul modificarii regimului de taxa prevazut la alin(9) art.152 CF se fac cf. Normelor metodologice. Pt. bunurile de capital aflate in folosinta ajustarea se dace cu conditia ca perioada de ajustare a deducerii sa nu fi expirat, pe baza facturilor originale de achizitie de la furnizorii inregistrati in scopuri de TVA.
Norme metodologice:
61. (4) In sensul art. 152 alin. (3) , (7) și (9) coroborat cu conditiile prevazute la art. 145 -149 din Codul fiscal, persoana impozabila are dreptul/obligatia la ajustarea taxei deductibile aferente:
a) bunurilor aflate in stoc si serviciilor neutilizate in momentul trecerii la regimul normal de taxare;
b) bunurilor de capital definite la art. 149 alin (1) din Codul fiscal, aflate inca in folosinta, in scopul desfasurarii activitatii economice in momentul trecerii la regimul normal de taxa, cu conditia ca perioada de ajustare a deducerii, prevazuta la art. 149 alin. (2) din Codul fiscal, sa nu fi expirat. Prevederile acestui alineat se completeaza cu prevederile de la pct. 46.



#8 angelabiris

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:

Postat 04 August 2008 - 08:34 PM

multumesc mult,lexiroxi
inteleg ca perioada de ajustare la bunurile de capital este de 5 ani si incepe de la data de 1 ianuarie a anului in care bunurile au fost achizitionate.se calculeaza o cincime din taxa dedusa initial, in cazul meu?

mai am o problema, la momentul achizitiei s-a trecut toata valoarea facturii pe mijloace fixe(inclusiv tva-ul aferent) si s-a inceput amortizarea.cum procedez cu acea valoare la care s-a calculat amortizare?



#9 ovidiu79b

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 25 September 2008 - 07:16 AM

Stiti cumva care este procedura de ajustare a TVA pentru bunuri de natura stocurilor si servicii?
Se trece in decont sau trebuie duse acte la finante?
Multumesc.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL