Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Reglare furnizori - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Reglare furnizori


13 replies to this topic

#1 ankciulei

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 05 August 2008 - 10:31 AM

La societatea la acre lucrez am facut o gresala la inceputul anului.Am creat un furnizor de imobilizari pe contul 401. Am descoperit luana aceasta acest lucru.Cum pot face reglarea? Nu am sold la acel furnizor. pot face 401. Y = 404. y cu rulajul de pana acum? Sau cum sa procedez. :frusty:

Multumesc



#2 mihapanait

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 07 August 2008 - 04:05 PM

la furnizorul respectvi se fac urmatoarele inregistrari contabile in luna in care a fost descoperita greseala:
-2131=401-in rosu
-2131=404-in negru


Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 February 2010 - 12:29 PM




#3 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 18 January 2010 - 12:57 PM

Buna.

Vreau sa-mi spuneti daca procedez corect facand urmatoarea reglare in decembrie 2009 daca am descoperit o suma achitata in plus unui furnizor, suma ce este prezenta si la data de 31.12.2008: 6588=401 493 lei (cheltuiala fiind nedeductibila).

Va multumesc!



#4 (anisoara bobi)

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 18 January 2010 - 01:07 PM

verifici daca intr-adevar ai platit in plus acelui furnizor ii trimit un extras de cont pt confirmare sold; daca ai operat gresit pe analitic furnizor faci reglare dar nicidecum cum spui tu; ii poti cere banii inapoi dupa confirmarea soldului debitor



#5 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 19 January 2010 - 09:25 AM

Multumesc in primul rand pt raspuns.

Nu am fost eu suficient de explicita. Suma de plata achitata in plus apare doar in contabilitatea noastra, la furnizorul respectiv aceasta suma nu apare. Am cerut extras de cont si la 31.12.2009 si soldul ar fi corect in amandoua partile daca nu ar aparea la noi aceasta suma achitata in plus.



#6 maria viorica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 147 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:medias
  • Interests:literatura, jocuri PC

Postat 19 January 2010 - 12:17 PM

daca la ei nu apare, probabil ca nici nu s-a facut o plata in plus. ca sa poti face corectia trebuie vazut in contabilitate de unde vine greseala. ce cont s-a creditat in momentul debitarii contului furnizorului respectiv?
revino cu detalii!

Aceasta postare a fost editata de maria viorica: 19 January 2010 - 12:18 PM




#7 alin70

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 25 January 2010 - 05:03 PM

Buna ziua,

In cazul unei diferente de sold fata de un furnizor extern (intracomunitar), pe care nu o putem identifica, suma de plata fiind mai mica la noi, se poate ajusta soldul pe seama unei cheltuieli (eventual nedeductibile)? Cum se abordeaza dpdv al TVA aceasta chestiune?

Multumesc



#8 cameliaconta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 28 January 2010 - 03:00 PM

buna ziua
daca la sfarsit de an eu descopar ca am o diferenta de sold fata de furnizori din anii trecuti, cum fac?



multumesc



#9 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 28 January 2010 - 08:35 PM

Totul trebuie analizat. Diferenta poate consta in facturi neinregistrate (stocuri sau prestari servicii) si asta implica costuri care daca sunt ale anului precedent inseamna cont 1174.
Diferenta poate fi si din plati in plus sau plati eronat contabilizate care se refera de fapt la alt furnizor. Orice inregistrare ai face trebuie sa ai la baza o analiza.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 February 2010 - 12:30 PM




#10 cameliaconta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 29 January 2010 - 09:51 AM

ok, multumesc
respectivul furnizor nu mai exista, s-a desfiintat, eu nu am primit chitanta si normal ar trebui sa inchid soldul. nu ar trebui sa pun pe 7588?



#11 Violeta Tihon

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 248 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 04 February 2010 - 02:04 PM

Daca in urma analizei ai constatat ca diferenta provine exact de la acest furnizor, poti sa faci inregistrare prin 7588.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 February 2010 - 12:30 PM




#12 cameliaconta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 04 February 2010 - 02:09 PM

multumesc si spor la treaba.



#13 daiana1208

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 18 March 2010 - 12:16 PM

Buna ziua,

As avea si eu nevoie de ajutor in legatura cu o problema de care m-am lovit la firma la care lucrez de aproximativ trei luni. Am primit un extras de cont de la un furnizor si nu corespunde cu soldul meu din contabilitate. I-am cerut unul pe anul 2008 si 2009 pentru a gasi neconcordanta si in urma analizarii lor am ajuns la concluzia ca imi lipseste o factura din oct 2009 dar mai ramane o diferenta care e mai veche. Acuma intrebarea mea este: sa cer unul si pe 2007 sau as putea folosi un artificiu contabil cu care sa-mi corectez soldul?



#14 Paturcai

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 127 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2010 - 02:55 PM

Vezi postareadaiana1208, la Mar 18 2010, 02:16 PM, a spus:

....Am primit un extras de cont de la un furnizor si nu corespunde cu soldul meu din contabilitate. ..... ..... as putea folosi un artificiu contabil cu care sa-mi corectez soldul?
SIncer, corectarea oricarui sold se face pe baza de documente. Directorul/patronul vor dori sa stie ca intr-adevar firma are datorie catre acel furnizor. Daca facem "artificii" si poate si furnizorul a facut "artificii" atunci ne trezim in situatia deloc placuta in care punem firma pentru care lucram sa plateasca "artificii".
Corectiile se fac pe baza de documente care sunt mai presus de orice interpretare.
Ce faci daca vine maine patronul si-ti spune: Cum adica am sa-i dau lui GIGI srl atatia bani? De unde? Arata-mi documentul in baza caruia ii datorez acesti bani. Si atunci ce faci? Ii arati artificiul?
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL