Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
folositi conturile 4373 si 6456? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


folositi conturile 4373 si 6456?

11 replies to this topic

#1 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 05 August 2008 - 01:44 PM

buna,
am o nelamurire voi folositi urmatoarele conturi:
4373 "Contribuțiile angajatorilor la fondul de garantare pentru plata creanțelor salariale".
6456 "Contribuțiile angajatorilor la fondul de garantare pentru plata creanțelor salariale".

ele sunt mentionate in ordinul 1649/6.10.2006, dar cica pt societatile publice
din cate stiu eu institutiile publice au cheltuielile si veniturile in clasa 4/5

deci ar trebui la o societate privata sa am aceste conturi create sau sa le las bagate in categoria celor de somaj ca pana acum?



#2 ionela-stefania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 August 2008 - 02:49 PM

vezi, anexa OMEF nr.2374/2007 !




#3 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 05 August 2008 - 02:55 PM

am cautat si nu mi-a atras nimic atentia

deci ce ar trebui sa observ?
daca esti draguta sa revii cu detalii?

multam anticipat



#4 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 05 August 2008 - 03:15 PM

nimeni nu ma poate ajuta?



#5 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 August 2008 - 03:15 PM

probabil ca se referea la asta:
24. După capitolul VI "Structura situațiilor financiare anuale" se introduce un nou capitol, capitolul VII "Funcțiunea conturilor", prevăzut în anexa care face parte integrantă din prezentul ordin.*) Funcțiunea conturilor nu este limitativă și nu poate să constituie singură bază pentru înregistrarea în contabilitate a operațiunilor economico-financiare.
Madalina



#6 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 August 2008 - 05:03 PM

Vezi postareamucho dolor, la Aug 5 2008, 02:44 PM, a spus:

4373 "Contribuțiile angajatorilor la fondul de garantare pentru plata creanțelor salariale".
6456 "Contribuțiile angajatorilor la fondul de garantare pentru plata creanțelor salariale".
Folosesc ct. 4373, considerand ca raportez la bugetul asigurarilor de somaj, chelt. 6452.
La fel am constituit si pentru faambp 4318 si ulterior 4319 ptr. fnuass, chelt. 6458.
Nu stiu daca fac bine! In 2374/2007, functiunea conturilor este prezentata pe sintetic de grad I.
Sper sa nu am probleme, desi, daca ma gandesc, mai corect este cate un ct. de chelt. distinct ptr. fiecare contributie. Se poate verificara mai usor.



#7 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 05 August 2008 - 05:42 PM

6456=4373 se folosea de institutiile publice pentru a evidentia cheltuiala cu cei 25% fond de garantare a salariilor;de la 01.01.2008 institutiile publice nu mai platesc acest fond
In contabilitatea bugetara, cea de la 1 ianuarie 2006 ,cheltuielile si veniturile se constituie ca si in contabilitatea comerciala;vezi pagina ministerului de finante referitoare la reglementarile contabile pentru institurii bugetare.
Nu vorbim de veniturile colectate la buget si de cheltuielile bugetare la ordonatorii principali de credite.

http://www.mfinante.....jsp?selected=5

Aceasta postare a fost editata de BIBI: 05 August 2008 - 05:43 PM




#8 Roxy73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 05 August 2008 - 06:15 PM

[quote name='BIBI' date='Aug 5 2008, 06:42 PM' post='179898']
6456=4373 se folosea de institutiile publice pentru a evidentia cheltuiala cu cei 25% fond de garantare a salariilor;de la 01.01.2008 institutiile publice nu mai platesc acest fond
eu asa folosesc si in contabilitatea mea (SRL)



#9 mucho dolor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 462 Postari:

Postat 06 August 2008 - 08:12 AM

si voi in ce conturi contabilizati aceasta obligatie?



#10 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 07 August 2008 - 09:19 PM

Faptul ca folosesti aceste analitice(la 437) pentru a evidentia mai bine datoriile nu este interzis; planul de conturi nu este limitativ;se mai numeste si contabilitate creativa, doar sa nu vina in control vrun"ciudat" care nu intelege decat palnul de conturi ala publicat, dar e putin probabil.
Pentru a evidentia aceste datorii poti face analitice al 4371.01-somaj angajator; 4371.02 fd garantare salarii, la fel si la 4311.



#11 Nemesis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 158 Postari:

Postat 07 August 2008 - 09:35 PM

Vezi postareaBIBI, la Aug 7 2008, 10:19 PM, a spus:

Faptul ca folosesti aceste analitice(la 437) pentru a evidentia mai bine datoriile nu este interzis; planul de conturi nu este limitativ;se mai numeste si contabilitate creativa, doar sa nu vina in control vrun"ciudat" care nu intelege decat palnul de conturi ala publicat, dar e putin probabil.
Pentru a evidentia aceste datorii poti face analitice al 4371.01-somaj angajator; 4371.02 fd garantare salarii, la fel si la 4311.
asa este.si eu fac analitice,principal este sa constitui toate obligatiile de plata.



#12 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 August 2008 - 11:11 AM

In " Contabilitatea financiara romaneasca conforma cu Directivele Europene " 2007-Iacob Pantea si Gh.Bodea ...sunt evidentiate astfel:

6458-4381 " Contributia pt accidente de munca si boli profesionale"
6458-4381 " Contributia la fondul de garantare pentru creante salariale"
Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL