Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
De ale administratiilor financiare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


De ale administratiilor financiare

5 replies to this topic

#1 floringunea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 50 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 05 August 2008 - 02:14 PM

Sa va spun si eu una care este supertare . Treaba se intampla la sectorul 3. Pe data de 11.04.2008 primesc un titlu executoriu pentru 340.000 ron tva . Ma duc acolo foarte surprins . Stiam ca nu avem nici o datorie . Acolo aflu ca tva-ul platit de mine pentru luna decembrie 2007 in ianuarie 2008 , din greseala mea il platisem in loc de contul buget de stat de tva in contul de buget de stat pentru celelalte obligatii . Le explic, depun un dosar cu toate alea , fac si o cerere ca sa-mi mute banii de colo colo si sa ma ierte de penalitati . Acest dosar il depun pe 11.05.2008 . Astept raspuns . Pe vreo 4.5 iunie aflu ca mi s-au blocat conturile bancare . Ma duc furios acolo , mi se spune ca a fost o greseala si cei de la trezorerie nu au facut ce trebuia si mi se da ordin de deblocare cu care alerg la banca si inapoi la adminstratie . Trece si asta . Pe data de 14.06.2008 primesc la firma adresa oficiala cum ca mi s-a trecut suma din contul buget de stat in buget de stat tva . OK. Ma duc la administratie si timp de vreo 2 saptamani colaborez cu inspectorul care raspunde de firma incercand sa punem la punct fisa contribuabilului . Te doare coiful ce era in fisa . Usor usor incepem sa le lamurim . Cand ce sa vezi ! Pe 20.07.2008 primesc la firma o hartie prin care mi se arata ca administratia m-a inscris la arhiva electonica de garantii reale mobiliare cu titlul executoriu emis de ei in 11.04.2008 de 340.000 ron inscriind aceasta creanta asupra mea pentru o perioada de 5 ANI PANA IN 15.07.2013 . Inscrierea s-a facut in data de 14.07.2008 ora 15.37 . FOARTE TARE FRATE ! DECI in14.06.2008 ma anunta ca s-a facut corectia si treaba este ok , si peste o luna in 14.07.2008 ei inscriu acesta creanta la arhiva electronica .
Ma duc la administratie la executare silita si mi se spune ca este o greseala si ca o sa primesc o alta hartie care o sa anuleze aceasta inscriere . Trimit inspectoarei cu care colaborasem o adresa prin mail prin care ma plang pentru tot ce s-a intamplat . Acum astept sa primesc hartia promisa si mai astept cateva zile sa ma mai calmez ca sa ma duc la administratie sa ma lamuresc si eu cum de se poate intampla asa ceva .
CE ZICETI DE CHESTIA ASTA ? MIE IMI PARE CA SEAMANA CU KAFKA !
Cu drag un contribuabil .



#2 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 05 August 2008 - 05:55 PM

Te inteleg foarte bine.Si eu am avut probleme tot sectorul 3, acum vro 3 ani cu tva de plata la o firma fara activitate.Am avut o " distractie" de zile mari.Mai aveam un pic si ne intalneam la tribunal.
Asa ca succes!




#3 aura_pecingine

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 06 August 2008 - 01:13 PM

Nici la Craiova nu stam mai bine.pe 25.07.2008 depun decontul TVA cu suma de plata de 3600 ron,fac op. cu aceeasi suma, virez banii tot pe 25 si pe 27.07.2008 stimabili imi trimit somatie si titlu executoriu pentru aceeasi suma. :frusty:



#4 maria viorica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 147 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:medias
  • Interests:literatura, jocuri PC

Postat 13 October 2008 - 11:06 AM

:thumbup: Se intampla mai mereu chestii de-astea.
Prin 2006 sau 2007, nu mai stiu exact (atunci cand era treaba aia cu masurile simplificate) eu aveam tva de recuperat vreo 42000 ron, pe care ii cerusem prin decont ca rambursare. In acelasi timp, aveam si ceva datorii restante la celelalte obligatii si ma cam presau cei de la fisc sa le platesc.
Cum nu prea stateam bine cu finantele firmei, mi-au cerut o lista cu debitorii pe care ii aveam si au emis catre ei adrese de infiintare a popririi, pentru sumele pe care acestia ni le datorau.
Unul dintre clienti a facut o plata de 16000 ron catre trezorerie, in contul datoriei noastre, iar cei de la afp au evidentiat suma ca plata la bugetul statului - tva! Desi nu aveam tva de plata, ba chiar aveam de recuperat 42000 ron!
Pana la urma s-au rezolvat toate, dar pentru a-mi rambursa tva-ul au venit mai intai in control... dupa vreo luna de la data cand am cerut rambursarea. Apoi... au intocmit nota de constatare... si pana au efectuat regularizarile a mai trecut vreo luna.
Am mai avut cu ei si alte probleme si am ajuns la concluzia ca nu te lasa nici sa mori daca cumva le datorezi cat de putin, dar cand e sa-ti dea ceva inapoi nu prea se inghesuie.
Asta e...

Aceasta postare a fost editata de maria viorica: 13 October 2008 - 11:07 AM




#5 cristian0

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:

Postat 29 October 2008 - 09:50 AM

Poveste de acum... la AFS 2-Persoane fizice...
In anii de gratie cand se plateau impozite pe transe pt cumularea veniturilor din activitatea de baza si alte activitati,cand trebuia sa insumezi FF1 si FF2,(citeste "sa platesti tot ce ai castigat in ultima luna drept impozit pt.guvernul matusii Tamara"),economistul constiincios declara an de an si platea tot asa pentru munca lui de la servici(8,00-17,00) adicatelea FF1 si munca lui de dupa servici si din w/e,adicatelea FF2.
Mai ieri,primeste somatie si titlu executoriu ca in anul 2002,declarat in anul 2003,nu a platit 27.000.000 lei d-aia vechi..
Impreuna cu somatiile de calcul acessorii din 2003 pana mai acusica...distractia facea cam asa.....54.000.000 lei d-aia vechi...
Care somatii,calcule... niciodata nu fusesera comunicate....ce mai conta...
Economistul ia amarat declaratia 2002....mai...aici scrie 34.000.000...si uite boul de mine...chitanta tot cu 34.000.000...
Face o hartie ca sa probeze "cinstea lui terfelita",trage si copii xerox si ajunge stresat la AFS-2..
Doamna de acolo..de la executari:
-'pai nu corespunde 2.700 ron cu 3.400 ron'
Eu:'si ce vina am eu???uitati decizia de impunere a dvs,a fiscului...si chitanta"
Doamna:'mergem la sefu'!'
Sefu'...vazand cele de mai sus...."haaaaaaaa????"
In acel moment,alta colega si probabil "aparatoarea sefului",nebagata in seama pana atunci,se ridica si exclama:
-'V-a mai venit ceva domnu'si v-a micsorat impozitul'!!!!
Eu:'pai daca am platit mai mult de ce nu imi restituiti si ma si somati?????"Oricum,nu are de unde sa vina,asa,ca sunt bou de cinstit!Declar tot!!!!"
Ei:"lasati hartiile la noi,ca nu putem verifica acum."...eu"ok,semnati pe copia mea cu nume in clar"....ei"nu semnam"...eu..."unde e registratura???"....ei...scarbiti.."acolo...."..
La registratura.."cu cine ati vorbit ca sa va inregistrez??"...eu.."cu tot biroul de excutari si cu codul fiscal"""....ea..."ce scriu la motivul adresei???"...din biroul(care e comun cu registratura)...o voce.."contestatie""...eu..."NU!!!!!!INSTIINTARE ACHITARE SI PREZENTARE DOVADA PLATA"...
Plecat inapoi cu tristete...e 21.10.2008....oare cine se ocupa de impozitele noastre???
OARE S-A INCHEIAT AICI????????

Aceasta postare a fost editata de cristian0: 29 October 2008 - 09:55 AM




#6 cristian0

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 128 Postari:

Postat 02 November 2008 - 08:19 PM

Vezi postareacristian0, la Oct 29 2008, 09:50 AM, a spus:

Poveste de acum... la AFS 2-Persoane fizice...
In anii de gratie cand se plateau impozite pe transe pt cumularea veniturilor din activitatea de baza si alte activitati,cand trebuia sa insumezi FF1 si FF2,(citeste "sa platesti tot ce ai castigat in ultima luna drept impozit pt.guvernul matusii Tamara"),economistul constiincios declara an de an si platea tot asa pentru munca lui de la servici(8,00-17,00) adicatelea FF1 si munca lui de dupa servici si din w/e,adicatelea FF2.
Mai ieri,primeste somatie si titlu executoriu ca in anul 2002,declarat in anul 2003,nu a platit 27.000.000 lei d-aia vechi..
Impreuna cu somatiile de calcul acessorii din 2003 pana mai acusica...distractia facea cam asa.....54.000.000 lei d-aia vechi...
Care somatii,calcule... niciodata nu fusesera comunicate....ce mai conta...
Economistul ia amarat declaratia 2002....mai...aici scrie 34.000.000...si uite boul de mine...chitanta tot cu 34.000.000...
Face o hartie ca sa probeze "cinstea lui terfelita",trage si copii xerox si ajunge stresat la AFS-2..
Doamna de acolo..de la executari:
-'pai nu corespunde 2.700 ron cu 3.400 ron'
Eu:'si ce vina am eu???uitati decizia de impunere a dvs,a fiscului...si chitanta"
Doamna:'mergem la sefu'!'
Sefu'...vazand cele de mai sus...."haaaaaaaa????"
In acel moment,alta colega si probabil "aparatoarea sefului",nebagata in seama pana atunci,se ridica si exclama:
-'V-a mai venit ceva domnu'si v-a micsorat impozitul'!!!!
Eu:'pai daca am platit mai mult de ce nu imi restituiti si ma si somati?????"Oricum,nu are de unde sa vina,asa,ca sunt bou de cinstit!Declar tot!!!!"
Ei:"lasati hartiile la noi,ca nu putem verifica acum."...eu"ok,semnati pe copia mea cu nume in clar"....ei"nu semnam"...eu..."unde e registratura???"....ei...scarbiti.."acolo...."..
La registratura.."cu cine ati vorbit ca sa va inregistrez??"...eu.."cu tot biroul de excutari si cu codul fiscal"""....ea..."ce scriu la motivul adresei???"...din biroul(care e comun cu registratura)...o voce.."contestatie""...eu..."NU!!!!!!INSTIINTARE ACHITARE SI PREZENTARE DOVADA PLATA"...
Plecat inapoi cu tristete...e 21.10.2008....oare cine se ocupa de impozitele noastre???
OARE S-A INCHEIAT AICI????????
Vineri,30.10.2008, apare postasul la usa.
Semnez,pt o adresa recomandata de la fisc.
E datata 21.10.2008.
Stupoare stimati confrati.
Isi cer scuze fata de neplacerile create si ma anunta ca nu am debite.
S-a ticnit lupul???? :thumbup:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL