Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Registrul inventar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Registrul inventar


45 replies to this topic

#21 Sweleena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 05 February 2009 - 11:37 AM

buna ziua...am si eu o intrebare...doar ce am terminat facultatea asa ca nu stiu mai nimic de contabilitate...incerc totusi sa ma documentez de unde pot si sa invat cat se poate de multe. viitoarea mea soacrea are un p.f. mai nou i.i. si trebuie sa faca stocul pt sfarsit de an....eu stiam ca stocul se face la pretul la care ai cumparat produsele respective...asa am citit si pe net si la fel mi-a zis cineva care e director economic, insa azi am fost sa intrebam la anaf si stupoare...doamna de acolo mi-a zis ca stocul trebuie facut la pretul cu care le vinde...m-au bagat de tot in ceata.... :sad: mentionez ca adaosul pe care il pune nu e acelasi la toate produsele...va rog daca poate sa imi explice si mie cineva :frusty:



#22 andita

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 13 February 2009 - 10:14 AM

:wink: Bună!
Inventarierea stocului de marfă se va face cel puțin odată pe an, de la începerea activității, în conformitate cu prevederile Legii nr. 82 din 1991 Legea Contabilității. În continuare, se va efectua descărcarea de gestiune a marfurilor vândute, formula de descărcare fiind următoarea:
1. Marfă stoc anterior
2. Adaos comercial stoc anterior
3. Marfă cumpărată an curent
4. Marfă recepționată an curent
5. Adaos comercial marfă recepționată an curent (4-3)
6. Adaos comercial total (2+5)
7. Adaos comercial mediu (K) = 6/1+4%
8. Marfă vândută în an curent
9. Adaos comercial încasat pentru an curent (8x7)%
10. Marfă stoc sfârșit an curent (1+4)-8
11. Adaos comercial marfă stoc sfârșit an 6-9
12. alte cheltuieli deductibile
13. Venit net impozabil 9-12
14. Cheltuiala cu marfa vândută 8-9

Cam asta este toată taina cu Asociațiile Familiale și Persoanele Fizice..... :frusty:




#23 Sweleena

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 13 February 2009 - 03:26 PM

ms mult de tot!



#24 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 13 February 2009 - 09:13 PM

Atentie ca trebuie tinut si Raportul de gestiune zilnica, pe baza caruia se determina stocul existent la sfarsitul zilei

PS. Stocul se tine la valoarea de vanzare



#25 chitu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 21 February 2009 - 06:38 PM

Multumesc pentru raspunsuri.
Am ajuns la depunerea declaratiei 200 si nu stiu cum evidentiez cheltuielile cu amortizarea.
Le trec in RJIP si le totalizez impreuna cu celelalte cheltuieli?



#26 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 23 February 2009 - 01:43 PM

Cand pot scoate din gestiune un obiect de inventar? La un control sunt intrebat de exemplu, de ce l-am casat la 1 an si nu la 3 ani? Exista o perioada de functionare a ob de inventar reglementata de lege?

Aceasta postare a fost editata de Cornny: 23 February 2009 - 01:47 PM




#27 royalycalin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 31 August 2009 - 12:55 PM

Buna ziua! As dori si eu un raspuns la o intrebare:
Sunt artist plastic si execut lucrari decorative, de exemplu: tablouri, panze, obiecte de decor interior. lucrari din materiale reciclabile, etc. Acestea odata terminate trebuie inreg. in reg. inventar? Mentionez ca sunt PFA neplatitor de TVA.
Materialele pe care le procur pentru lucrari trebuie sa le intocmesc NIR si sa le scot din gestiune pe bon de consum in functie de comenzile pe care le execut?
Multumesc anticipat.



#28 catrina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 16 September 2009 - 02:00 PM

Scuze! am uitat cum se da Reply!

Se trec in Registru Inventar toate obiectele de invenatr, mijloacele fixe, stocurile (in cazul tau obiectele realizate) care exista in patrimoniu la data efectuarii inventarului.
Inventarul se poate face oricand dar e obligatoriu macar la sfarsitul anului. Atunci, daca ai vandut tot, nu mai treci nimic in Reg. Inventar. Treci doar ce ai atunci, de exemplu, sevalet, set pensule, calculator etc.

In privinta materialelor, cu NIR si BC, asa e corect! Poti sa nu consumi toate materialele intr-un an si atunci pe cele care iti raman le vei trece la stocuri in Registrul Inventar la sfarsitul anului. Normal ar fi sa le scazi integral asta in cazul in care nu achizitionezi cantitati "astronomice" care sa depaseasca veniturile.
Succes!

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 17 September 2009 - 10:31 AM




#29 royalycalin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 16 September 2009 - 09:31 PM

Da multumesc mult! Teoretic asa ar trebui facut, ajungi sa ti mai rau contabilitate decat sa mai faci vreo lucrare, sau trebuie sa-ti iei contabilul cu tine sa vada cat ai consumat din culoare la lucrarea respectiva, dar Deh! se la vi!, vorba englezului Ghote! Nu m-am lamurit inca cu preturile pe care trebuie sa le trec in regisytr inventar, de intrare iesire, dar sper sa nu imi pierd rabdarea.
Aceeasi intrebare am pus-o si la finante de unde sunt arondat, unde o doamna binevoitoare m-a trimis la plimbare " ca ea nu da relatii", si m-a dirijat la un tinerel care it da formulare sa completezi si cica-se si careva informatii. El mia aratat legea "in registru inventar se trec mijloace fixe si ob. de inventar" si PA! I-am zis merci beaucoup si eu si bonjur!
Va multumesc inca o data si ne-om mai auzi!



#30 catrina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 29 September 2009 - 10:53 AM

Pretul care trebuie trecut in registru de inventar este pretul de achizitie (din factura), asta in cazul mijloacelor fixe si obiectelor de inventar, stocurilor de materii prime. Nu se ia in considerare amortizarea, asta e alta poveste.

In cazul produselor obtinute si nevandute (un tablou, de exemplu) e bine sa treci un pret minim care sa-ti acopere materialele folosite (uleiuri, rama, etc). Partea "artistica" nu o adaugi pentru ca in cazul in care tabloul nu se vinde il ai mereu pe stoc si dai socoteala de o suma mai mica. Si oricum, pretul e negociabil la vanzare. Daca vezi ca tabloul nu s-a vandut la pretul trecut in registru la finele anului 2008, poti sa hotarasti sa-l vinzi cu ce pret vrei, atata timp cat il vei trece in Reg de incasari si plati.
Succes si multa .... muza! :-)

Aceasta postare a fost editata de a.d.n.: 29 September 2009 - 11:31 AM




#31 mcimni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 26 January 2010 - 07:18 PM

VA rog sa ma luminati si pe mine

sunt un if platitor de tva
am achizitionat un calculator in august 2007 in valoare de 1526 ron cu tot cu tva
cand pot sa-l casez?
de asemenea mai am achizitionate telefoane mobile , gps, bluetooth..... la cat timp le pot casa?

multumesc foarte mult

nu stie nimeni cand pot casa un calculator?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 02 February 2010 - 03:27 PM




#32 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 01 February 2010 - 09:17 AM

Daca nu mai functioneaza - oricand!



#33 seb_ani

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 01 February 2010 - 10:38 PM

buna,
pentru inventariere este obligatorie intocmirea unei decizii pentru numirea comisiei? in cazul unui PFA, cine poate face parte din aceasta comisie?
in lista de inventariere, disponibilul in banca - ce suma se trece, avand in vedere ca s-au incasat sume reprezentand subventia de la Apia(pe persoana fizica) si fonduri nerambursabile?sau se trece efectiv soldul din cont?
ref. la registru inventar - nu se trec si materialele consumabile DOAR OBIECTELE DE INVENTAR SI MIJLOACEEL FIXE?
va multumesc,



#34 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 01 February 2010 - 11:31 PM

Pt. seb_ani

Citeaza

pentru inventariere este obligatorie intocmirea unei decizii pentru numirea comisiei?
-da

Citeaza

in cazul unui PFA, cine poate face parte din aceasta comisie?
-poate face parte chiar persoana fizica autorizata in cauza

Citeaza

in lista de inventariere, disponibilul in banca - ce suma se trece..........sau se trece efectiv soldul din cont?
-soldul contului

Citeaza

ref. la registru inventar - nu se trec si materialele consumabile DOAR OBIECTELE DE INVENTAR SI MIJLOACEEL FIXE?
In Reg. inventar se inregistreaza toate bunurile achizitionate sau realizate, pe baza documentelor justificative, cnf. Ord.1040/2004 si Ord.3512/2008 privind documentele financiar-contabile.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 01 February 2010 - 11:33 PM

Dana




#35 mcimni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 03 February 2010 - 09:59 PM

Vezi postareamariana07, la Feb 1 2010, 09:17 AM, a spus:

Daca nu mai functioneaza - oricand!
scuze ca insist dar chiar ma intereseaza

cum pot dovedi ca nu mai functioneaza

fac un proces verbal de neconformitate?

si vrea daca nu cer prea mult si temeiul legal

multumesc



#36 mariana07

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 256 Postari:

Postat 04 February 2010 - 10:14 AM

Se face un proces verbal de casare in care se trece motivul casarii. Acte normative : Hot. 909/1997, Legea 15/1994



#37 seb_ani

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 04 February 2010 - 11:00 AM

Materialele consumabile date in consum se inscriu in Registru inventar?
Multumesc mult pentru raspunsuri,



#38 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 04 February 2010 - 12:35 PM

Evident ca nu mai apar in inventar, de vreme ce sunt consumate.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#39 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 24 February 2010 - 11:25 AM

Vezi postareaDana42, la Feb 1 2010, 11:31 PM, a spus:

Pt. seb_ani

Citeaza

in lista de inventariere, disponibilul in banca - ce suma se trece..........sau se trece efectiv soldul din cont?
-soldul contului

Eu stiam ca, in cazul PFA, banii aflati in cont nu prezinta interes pentru stat, PFA-ul putand dispune oricand, oricum de banii sai. Deci ce relevanta mai are disponibilul in banca? Asta s-ar aplica SRL-urilor...



#40 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 24 February 2010 - 07:31 PM

si ce are statul cu inventarierea, inclusiv la srl? Pentru inventariere sunt norme unice, de altfel e logic sa inventariezi si banii din banca.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL