Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Registrul inventar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Registrul inventar


45 replies to this topic

#41 MarieRose

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 March 2010 - 08:31 PM

Vezi postareamihaela_cva, la Feb 24 2010, 07:31 PM, a spus:

si ce are statul cu inventarierea, inclusiv la srl? Pentru inventariere sunt norme unice, de altfel e logic sa inventariezi si banii din banca.

Am inteles ce s-a scris pe acest subiect insa formatul Registrului-Inventar pentru PFA (14-1-1/a) are INTRARI si IESIRI pe care nu imi dau seama cum le pot adapta pentru soldul contului din banca: ce scriu la intrari si ce scriu la iesiri ?
Pentru aportul de numerar facut la inceputul activitatii am facut un document cumulativ. Se trece si aceasta suma in Registrul Inventar?
Pentru facturile de la furnizori neachitate la 31.12.2009 se face o fisa de operatiuni diverse? Totalul acesteia se trece in Registrul Inventar ?
Multumesc mult.



#42 georgycris

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 March 2010 - 02:18 PM

Buna, Sunt noua pe aici asa ca va rog sa aveti rabdare cu mine.Am tot folosit optiunea "cauta" dar nu am gasit ceea ce eu doream deaceea intreb cu disperare: La o PFA (domeniul curierat) ce ar trebui sa trec in reg inventar (si nu imi trimiteti legislatia ca am citit-o dar nu am inteles-o:P).Tot ce se achizitioneaza peste 1800 ron sau?

Multumesc mult...mult..mult...ca ma streseaza acest lucru de ceva timp.




#43 georgycris

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 March 2010 - 02:26 PM

Vezi postareageorgycris, la Mar 2 2010, 03:18 PM, a spus:

Buna, Sunt noua pe aici asa ca va rog sa aveti rabdare cu mine.Am tot folosit optiunea "cauta" dar nu am gasit ceea ce eu doream deaceea intreb cu disperare: La o PFA (domeniul curierat) ce ar trebui sa trec in reg inventar (si nu imi trimiteti legislatia ca am citit-o dar nu am inteles-o:P).Tot ce se achizitioneaza peste 1800 ron sau?

Multumesc mult...mult..mult...ca ma streseaza acest lucru de ceva timp.


De ce nu ma ajutati......chiar nus tie nimeni?



#44 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 02 March 2010 - 03:05 PM

Problema este reglementata de Ordinul nr. 1040/2004 pentru aprobarea Normelor metodologice privind organizarea si conducerea evidentei contabile în partida simpla de catre persoanele fizice care au calitatea de contribuabil în conformitate cu prevederile Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal
REGISTRUL-INVENTAR (cod 14-1-2/a)
Serveste ca document de înregistrare a bunurilor achizitionate sau realizate, pe baza documentelor justificative.
Se întocmeste la contribuabili într-un singur exemplar, dupa ce a fost numerotat, snuruit, parafat si înregistrat la organul fiscal teritorial.
În coloana 1 se înscrie numarul curent al operatiunilor, de la începutul activitatii pâna la data încetarii acesteia.
În coloana 2 se înscrie denumirea bunurilor.
În coloana 3 se înscrie numarul de inventar al bunurilor.
În coloana 4 se trece data (ziua, luna, anul) la care se face înregistrarea bunurilor.
În coloana 5 se înscriu felul si numarul documentului pe baza caruia se face înregistrarea bunurilor.
În coloana 6 se înscrie valoarea de achizitie sau valoarea bunurilor ramasa de recuperat.
În coloana 7 se înscrie data (ziua, luna, anul) la care iese din gestiune bunul respectiv.
În coloana 8 se înscrie suma inclusa pe cheltuieli pâna la data iesirii.
În coloana 9 se înscrie valoarea de iesire (vânzare) a bunului.
În coloana 10 se dau explicatii cu privire la identificarea bunului.
Acest registru se numeroteaza si se completeaza fara stersaturi si fara a se lasa spatii libere.
Se arhiveaza împreuna cu documentele justificative care au stat la baza întocmirii lui.
REGISTRUL-INVENTAR
+----+---------------------------------------------------------+-------------------+--------+--------+
| | INTRARI | IESIRI | | |
| +---------+--------+--------------+------------+----------+--------+----------+ | |
|Nr. | | | | | Valoarea | | Valoarea | | |
|crt.| | | Data | Felul si |de intrare| Data |inclusa pe|Valoarea| Alte |
| |Denumirea| Nr. de |achizitionarii| numarul |sau ramasa|iesirii |cheltuieli| de |mentiuni|
| | bunului |inventar| sau a |documentului| de | din | pana la | iesire | |
| | | | realizarii | |recuperat |gestiune| data | | |
| | | | | | | | iesirii | | |
+----+---------+--------+--------------+------------+----------+--------+----------+--------+--------+
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
+----+---------+--------+--------------+------------+----------+--------+----------+--------+--------+
+----+---------+--------+--------------+------------+----------+--------+----------+--------+--------+
+----+---------+--------+--------------+------------+----------+--------+----------+--------+--------+
+----+---------+--------+--------------+------------+----------+--------+----------+--------+--------+
Intocmit, 14-1-2/a
Deci se inregistreaza bunurile achizitionate sau realizate (mijloacele fixe, obiectele de inventar, s.a.)

Aceasta postare a fost editata de G David: 02 March 2010 - 03:09 PM




#45 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 02 March 2010 - 03:30 PM

un raspuns ceva mai simplificat, dar care cred ca va poate ajuta putin:
1.bunurile achizitionate, functie de valoarea lor de achizitie si de durata de folosinta se impart in 3 mari categorii:
a) mijloace fixe ( acele bunuri care, cumulativ indeplinesc conditia de:valoare de achizitie mai mare de 1800 RON si durata de folosinta mai mare de 1 an)
b) obiecte de inventar ( bunuri a caraor valoare de achizitie este mai mica de 1800RON indiferent de durata de folosinta)
c) materiale consumabile ( care nu se incadreaza in grupele de mai sus, nu au durata de functionare si care prin destinatia lor, raspund consumului uzual...)
Prin urmare, orice bun astfel achizitionat trebuie trecut in registrul inventar, la rubricile pe care acesta le contine si care sunt usor de intuit la ce se refera
O situatie ceva mai "speciala" o poate constitui achizitia de materiale consumabile care in aceeasi zi se si dau in exploatare/consum ( caz des intalnit in practica) si care se trec numai in RJIP ca si cheltuiala. Daca achizitionati materiale consumabile in cantitati mai mari ( rezultand ceva stocuri prin magazii depozite...etc) din care dati in folosinta ulterior, doar la momentele/fazele necesare, atunci si aceste mat consumabile vor fi si ele trecute in reg inventar, de unde le scoateti cu bon de consum.
2. De preferat ca Reg Inventar sa fie partajat cumva in 3 parti, una pt mijl. fixe, una pt. ob. de inventar, si alta pt. mat consumabile.
3. Daca ati achizitionat o autoutilitara, o veti trece ca mijloc fix, daca ati achizitionat un calculator,< 1800RON o treceti ca ob de inventar iar celelate, exemplu: hartie ambalaj, sfoara, banda adeziva ...etc ca si mat. consumabile
4. Sper ca intrebarea dvs se refera la Reg inventar si nu la Reg Jurnal de Incasari si Plati

Aceasta postare a fost editata de corpus: 02 March 2010 - 03:38 PM




#46 georgycris

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 March 2010 - 06:05 PM

Vezi postareacorpus, la Mar 2 2010, 04:30 PM, a spus:

un raspuns ceva mai simplificat, dar care cred ca va poate ajuta putin:
1.bunurile achizitionate, functie de valoarea lor de achizitie si de durata de folosinta se impart in 3 mari categorii:
a) mijloace fixe ( acele bunuri care, cumulativ indeplinesc conditia de:valoare de achizitie mai mare de 1800 RON si durata de folosinta mai mare de 1 an)
b) obiecte de inventar ( bunuri a caraor valoare de achizitie este mai mica de 1800RON indiferent de durata de folosinta)
c) materiale consumabile ( care nu se incadreaza in grupele de mai sus, nu au durata de functionare si care prin destinatia lor, raspund consumului uzual...)
Prin urmare, orice bun astfel achizitionat trebuie trecut in registrul inventar, la rubricile pe care acesta le contine si care sunt usor de intuit la ce se refera
O situatie ceva mai "speciala" o poate constitui achizitia de materiale consumabile care in aceeasi zi se si dau in exploatare/consum ( caz des intalnit in practica) si care se trec numai in RJIP ca si cheltuiala. Daca achizitionati materiale consumabile in cantitati mai mari ( rezultand ceva stocuri prin magazii depozite...etc) din care dati in folosinta ulterior, doar la momentele/fazele necesare, atunci si aceste mat consumabile vor fi si ele trecute in reg inventar, de unde le scoateti cu bon de consum.
2. De preferat ca Reg Inventar sa fie partajat cumva in 3 parti, una pt mijl. fixe, una pt. ob. de inventar, si alta pt. mat consumabile.
3. Daca ati achizitionat o autoutilitara, o veti trece ca mijloc fix, daca ati achizitionat un calculator,< 1800RON o treceti ca ob de inventar iar celelate, exemplu: hartie ambalaj, sfoara, banda adeziva ...etc ca si mat. consumabile
4. Sper ca intrebarea dvs se refera la Reg inventar si nu la Reg Jurnal de Incasari si Plati


Multumesc foarte mult,raspunsurile chiar mi-au fost de un real ajutor. :smile:
Dar ...daca nu as fi prea culmea as mai avea doua intrebari:

1. La un SC este de ajuns pentru un control Reg Inv.scos de programul de contabilitate sau trebuie trecut i in reg inventar (faptic....adica scris la mana) ?
2. Referitor la PFA; am o masina luata in leasing si mi-au cerut cei de acolo sa le trimit listele de inventariere (cum cere legea de altfel), eu nu am trimis o asemenea lista....in termen de 5 zile. Acum ma intreb.......cat de rau e acest lucru(am citit faptul ca :"Societățile de leasing trebuie să solicite utilizatorilor furnizarea listelor de inventariere cu bunurile care fac obiectul contractelor de leasing. În baza datelor cuprinse în aceste liste, societatea de leasing poate calcula și înregistra ajustări pentru deprecierea imobilizărilor sau a creanțelor imobilizate, după caz.
În cazul în care listele de inventariere nu sunt furnizate de către locatar, societatea de leasing va putea constitui ajustări pentru deprecierea bunurilor respective, pe baza prețurilor de piață disponibile la data inventarierii, ținând seama de caracteristicile bunului ce face obiectul leasingului (an de fabricație, durata de viață).
Pentru verificarea exactității informațiilor primite, societățile de leasing pot întreprinde verificări faptice la locatari, potrivit procedurilor proprii.

"). Si acum daca raul tot a fost facut.......nu stiu ce ar trebui exact sa cuprinda o astfel de lista, stiu ca se tine separat, dar nu stiu ce trebuie sa contina....



Cer prea mult? Mersi mult de tot.Acum fug ca imi bazaie copilasul.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL