Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
chelt. team building - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


chelt. team building

21 replies to this topic

#1 PRO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:

Postat 04 April 2005 - 08:32 AM

Firma la care lucrez a organizat o iesire petru 2 zile cu salariatii proprii. In ce conditii cheltuiala cu cazarea o pot considera deductibila? Multumesc

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 22 February 2008 - 09:07 PM




#2 apf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2005 - 02:48 PM

Astfel de cheltuieli ar putea fi deductibile in conditiile art. 21(2)h) din Codul fiscal, dar din cate am putut intelege din mesajul tau voi ati plecat la plimbare pe la munte pentru relaxare. In aceste conditii, greu sa faci cheltuielile deductibile.
Ceva contracte de prestari servicii aveti?
Furnizeaza mai multe amanunte...

apf



#3 PRO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:

Postat 04 April 2005 - 03:05 PM

Nu am decat o factura de la unitatea hoteliera cu denumire servicii "cazare". Multumesc



#4 PRO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:

Postat 04 April 2005 - 04:52 PM

As putea sa o incadrez la cheltuieli sociale 2 % ca si "costul prestatiilor pt tratament si odihna"?



#5 apf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 06 April 2005 - 08:47 AM

Eu cred ca DA, poti sa le deduci daca te incadrezi in limita procentului de 2%.
apf



#6 lorenzo

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 786 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Arad

Postat 06 April 2005 - 09:56 PM

Sa emita administratorul o decizie cf.careia in perioada x firma organizeaza o actiune de perfectionare si team building in localitatea y, cu cazarea suportata de firma, in vederea "formarii & perfectionarii personalului dpdv profesional prin activitati de training specializat acordat de persoanele cu fctii de ... sau de catre ...nume..., precum si in vederea perfectionarii managementului firmei prin analizarea si adaptarea modului de circulatie a informatiei in cadrul societatii, bla bla bla."
In acest mod chelt.cu cazarea se pot inscrie la art. 21 alin.(2) lit.h si/sau k din CF.
E o "smecherie" verificata.



#7 apf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2005 - 08:53 AM

Sunt de acord cu ceea ce a spus Lorenzo.
Este o idee foarte buna.
apf



#8 PRO

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:

Postat 07 April 2005 - 12:11 PM

Am avut si eu o idee de felul asta in sensul incheierii unui contract cu unitatea hoteliera privind punerea la dispoitie a unei sali etc. in vederea desfasurarii de cursuri interne. Credeti ca e OK? Multe multumiri



#9 apf

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 April 2005 - 12:31 PM

Daca mai ai si un astfel de contract este si mai bine.
Ai un argument in + http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif
apf



#10 pop dana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 29 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 16 November 2006 - 03:34 PM

salut
redeschid subiectul pentru ca ma intereseaza si pe mine si daca v-ati lovit de asemenea situatie ma puteti ajuta.

am inteles ca aceste cheltuili se pot incadra la formare profesional dar intrebarea este cheltuiala de transport si masa cum o tratez in cazul acesta?

oamenii se deplaseaza in alta localitate dar dupa parerea mea nu e delegatie pentru a face ordine de deplasare pentru fiecare om si sa le trec pe 625 si masa sa o limitez la deplasarile in tara.

pe ce cont se pot inregistra aceste cheltuli de transport, masa, cazare in cazul team building-urilor si este deductibila integral?

multumesc



#11 miha m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 223 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 18 March 2007 - 06:38 PM

Ce parere aveti despre cheltuielile de team building , sunt deductibile sau nu? Eu as opta pentru deductibilitate pt ca sunt realizate in scopul obtinerii de venituri (creste productivitatea muncii etc.) Pe ce cont le-ati incadra?



#12 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 March 2007 - 06:46 PM

Nu cred ca cei de la fisc au auzit de asa ceva ... ca nu e pe nicaieri prin cod.

Se prea poate insa sa-i duca gandul foarte repede la "avantaje materiale".



#13 beatrice1971

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 519 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2007 - 01:24 AM

Si eu mi-am pus intrebarea aceasta de mai multe ori. Oare companiile mari care organizeaza mai tot timpul team building-uri si le fac nedeductibile?

Team building-urile se fac de cele mai multe ori pentru a suda echipa si este dovedit prin diverse studii ca se lucreaza mai bine dupa un eveniment de genul acesta, ducand implicit, asa cum zicea initiatorul topicului la productivitatea muncii.

Ma intereseaza subiectul si daca cineva dintre dvs s-a mai lovit in mod direct de asta, i-as ramane profund recunoscatoare daca m-ar lumina.
Viata e ceea ce ti se intampla in timp ce esti ocupat sa faci alte planuri.



#14 sdnr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 433 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 March 2007 - 12:19 PM

Parerea mea e ca aceste cheltuieli de team building intra in categoria de mai jos, altundeva nu prea vad unde le-am putea incadra:

Cheltuieli
ART. 21

(2) Sunt cheltuieli efectuate în scopul realizării de venituri și:

h) cheltuielile pentru formarea și perfecționarea profesională a personalului angajat


La ultimul control fiscal, pe anul 2005, nu am avut probleme cu fiscul in privinta acestor cheltuieli.



#15 andreea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 580 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Literatura, muzica, computere, masini....toate in egala masura.

Postat 02 April 2007 - 03:32 PM

si pe ce cont credeti ca ar trebui sa le incadram? 658 e OK?

multumesc!



#16 anaid

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:

Postat 16 April 2007 - 10:51 AM

Buna ziua,

am si eu o problema pe care nu stiu cum sa o rezolv.

Patronul meu a fost plecat de pasti la munte si mi-a adus factura pe care scrie "organizare team building". Vrea sa o inregistrez in contabilitate. Cum pot sa fac acest lucru, cu ce conturi sa lucrez? Nu m-am mai lovit de asa ceva si in plus mai urmeaza o factura pentru cand va fi plecat la mare...

Va multumesc,
Diana



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 February 2008 - 08:56 PM

Vezi postareamarian.apetre, la Mar 18 2007, 06:46 PM, a spus:

Nu cred ca cei de la fisc au auzit de asa ceva ... ca nu e pe nicaieri prin cod.

Se prea poate insa sa-i duca gandul foarte repede la "avantaje materiale".
sau sa nu accepte deductibilitatea, macar ...

nici eu nu le-am vazut prin CF :laugh: si ma intreb, ca si beatrice - cum fac firmele mari, in ce conturi le baga sa fie deductibile si pe ce baza legala ?? probabil ca pe protocol si nu ii doare fiindca au profituri mari si se incadreaza in cei 2% fiindca incadrarea in ART. 21, (2) Sunt cheltuieli efectuate în scopul realizării de venituri și: ..h) cheltuielile pentru formarea și perfecționarea profesională a personalului angajat mi se pare chiar fortata fiindca numai formare si perfectionare PROFESIONALA nu e o excursie in grup, la munte, de distractie (de ex.)
aaa, ca trimiti oameni la cursuri organizate, unde chiar se preda ceva... se discuta aspecte profesionale intr-adevar, asta e perfectionare profesionala, dragilor, dar sa dai o petrecere cu toti angajatii - nu prea cred ca se poate asimila formarii si perfectionarii profesionale - la modul serios, desigur (chiar daca si "beutura" e o treaba serioasa in care te poti "perfectiona" :tongue: ) !

parerea mea ...

Aceasta postare a fost editata de ALUPEI OTILIA: 22 February 2008 - 09:41 PM




#18 ETIC

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 169 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2008 - 07:32 PM

Tocmai am venit de la un curs organizat de CCF privind impozitul/profit si a fost pusa intrebarea asta lectorului de la FISC. Raspunsul a fost ca daca se declara ch. cu team-building atunci nu este deductibila fiscal dar daca se declara ca o cheltuiala cu pregatirea profesionala atunci da. Concluzie: situatie documentata ca pregatire profesionala ( acoperire cu hartii care sa dovedeasca asta ).



#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 February 2008 - 12:05 PM

era de asteptat ...

multumim frumos, ETIC :tongue:



#20 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2008 - 08:13 PM

Daca este intalnire cu partenerii/clientii pentru prezentari ... ?!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL