Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
import sau achizitie intracomunitara? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


import sau achizitie intracomunitara?

6 replies to this topic

#1 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 August 2008 - 08:10 PM

Cu scuzele de rigoare am deschis un nou topic, in speranta ca voi primi sfaturi mai rapid!


Am o mare nedumerire!!..v-as fi foarte recunoscatoare pentru sfaturi.

In lunile mai si iunie a.c. o societate a platit avansuri pentru marfuri catre o firma din Austria. Am aplicat taxare inversa pt avansurile platite, am raportat in deconturile de TVA ale lunilor respective si implicit in declaratia 390 VIES a trim II 2008.

In luna iulie, a ajuns si marfa...dar culmea!... Marfa a venit cu vaporul din Brazilia! ...in Vama Constanta s-a intocmit DVI, care cuprinde urmatoarele:
1. Exportator: firma din Austria
2. Importator : firma din Romania,
3. Tara de origine: Brazilia, transport din Brazilia in Romania
4. Documente justificative: factura de la firma din Austria si CMR Brazilia-Romania

Marfa a fost vamuita, iar firma din Romania a platit TVA in vama.
Dupa mine, importatorul este firma austriaca..dar..intru-cat nu este inregistrata in scopuri de TVA in Romania, obligata la plata TVA este firma din Romania..nu?
Ce-ar trebui sa fac eu acum????? Stornez taxarea inversa......fac rectificativ la 390 si corectare erori la 300? Voi cum interpretati speta?

Va rog din suflet, dati-mi sfaturi!
Multumesc anticipat
elenacca



#2 godzila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:

Postat 15 August 2008 - 07:18 AM

Vezi postareaElena Pana, la Aug 14 2008, 08:10 PM, a spus:

Cu scuzele de rigoare am deschis un nou topic, in speranta ca voi primi sfaturi mai rapid!


Am o mare nedumerire!!..v-as fi foarte recunoscatoare pentru sfaturi.

In lunile mai si iunie a.c. o societate a platit avansuri pentru marfuri catre o firma din Austria. Am aplicat taxare inversa pt avansurile platite, am raportat in deconturile de TVA ale lunilor respective si implicit in declaratia 390 VIES a trim II 2008.

In luna iulie, a ajuns si marfa...dar culmea!... Marfa a venit cu vaporul din Brazilia! ...in Vama Constanta s-a intocmit DVI, care cuprinde urmatoarele:
1. Exportator: firma din Austria
2. Importator : firma din Romania,
3. Tara de origine: Brazilia, transport din Brazilia in Romania
4. Documente justificative: factura de la firma din Austria si CMR Brazilia-Romania

Marfa a fost vamuita, iar firma din Romania a platit TVA in vama.
Dupa mine, importatorul este firma austriaca..dar..intru-cat nu este inregistrata in scopuri de TVA in Romania, obligata la plata TVA este firma din Romania..nu?
Ce-ar trebui sa fac eu acum????? Stornez taxarea inversa......fac rectificativ la 390 si corectare erori la 300? Voi cum interpretati speta?

Va rog din suflet, dati-mi sfaturi!
Multumesc anticipat
import: punere in libera circulatie a marfurilor in UE
in cazul tau: partenerului austriac ii platesti marfa, inclusiv transportul ( in functie de conditia de pe DVI: FOB sau CIF), dupa ce ai diminuat avansul
in momentul in care ai DVI, firma RO devine proprietara marfii
nu cred ca trebuiau trecute avansurile in D390




#3 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 August 2008 - 07:27 AM

Da, si eu cred la fel...ce ma sfatuiesti sa fac?
La 390 pot face rectificativa..dar pt 300?
elenacca



#4 godzila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:

Postat 15 August 2008 - 11:13 AM

Vezi postareaElena Pana, la Aug 15 2008, 07:27 AM, a spus:

Da, si eu cred la fel...ce ma sfatuiesti sa fac?
La 390 pot face rectificativa..dar pt 300?
pentru ca perioada de corectat este trim II 2008
- rectificativa la D390
- cere 305 , pentru a avea corelatie decont- decl recapitulativa ( achizitii ic pentru ATU = rd 4, rd 14 decont)
corectarea erorilor materiale in decont din initiativa contribuabilului este un pic jenanta, dat partenerul austriac nu a declarat in trim II 2008 livrare pentru partenerul roman. Din punctul lui de vedere este un reexport.
pentru corectare: - cerere prin care motivezi corectia, cu mentiunea ca societatea nu a fost supusa controlului in perioada respectiva
- decont corect
- jurnale de TVA aferente perioadei
- rectificativa D390- o noua declaratie pt trim II
daca te ajuta, sustine-ti cererea prin invoce-ul partenerului austriac, din care nu rezulta originea marfii si tara de expeditie
- pentru sufletul tau, trage de urechi persoana de la achizitii, care nu te-a atentionat la momentul platii avansului ca marfa nu are origine europeana ( nu se putea efectua importul fara certificat de origine si bill of lading)
succes



#5 Elena Pana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 279 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 15 August 2008 - 12:21 PM

Multumesc mult!
elenacca



#6 docnet

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 17 August 2008 - 12:04 PM

Buna ziua!

Am urmatoarea problema legata de TVA:

Achizitionam marfa din Insulele Canare. Acesta este un teritoriu comunitar (spaniol) din punct de vedere vamal dar extracomunitar din punct de vedere TVA.
Furnizorul meu nu are cod valid TVA VIES.
Prima achizitie am facut-o "comunitara" dar am avut probleme cu declaratia 390 - am trecut furnizorul ca si cum ar avea cod valid si nu are (si aici ar fi o intrebare, cum pot corecta, ce e de facut)
A doua achizitie am insistat (30 zile, cu multe explicatii la vama) sa o fac in regim de import pentru a plati TVA in vama dar programul Asycuda mi-a luat taxe vamale desi pe DVI avem origine Spania (Asycuda mai are multe de pus la punct).
Care este solutia legala sa pot plati TVA dar sa nu platesc si taxe vamale, marfa fiind de origine comunitara.
Multumesc pentru ajutor
Cu respect
Ciprian :frusty:



#7 primavera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:satu mare

Postat 21 September 2008 - 06:36 PM

Vezi postareagodzila, la Aug 15 2008, 08:18 AM, a spus:

Vezi postareaElena Pana, la Aug 14 2008, 08:10 PM, a spus:

Cu scuzele de rigoare am deschis un nou topic, in speranta ca voi primi sfaturi mai rapid!


Am o mare nedumerire!!..v-as fi foarte recunoscatoare pentru sfaturi.

In lunile mai si iunie a.c. o societate a platit avansuri pentru marfuri catre o firma din Austria. Am aplicat taxare inversa pt avansurile platite, am raportat in deconturile de TVA ale lunilor respective si implicit in declaratia 390 VIES a trim II 2008.

In luna iulie, a ajuns si marfa...dar culmea!... Marfa a venit cu vaporul din Brazilia! ...in Vama Constanta s-a intocmit DVI, care cuprinde urmatoarele:
1. Exportator: firma din Austria
2. Importator : firma din Romania,
3. Tara de origine: Brazilia, transport din Brazilia in Romania
4. Documente justificative: factura de la firma din Austria si CMR Brazilia-Romania

Marfa a fost vamuita, iar firma din Romania a platit TVA in vama.
Dupa mine, importatorul este firma austriaca..dar..intru-cat nu este inregistrata in scopuri de TVA in Romania, obligata la plata TVA este firma din Romania..nu?
Ce-ar trebui sa fac eu acum????? Stornez taxarea inversa......fac rectificativ la 390 si corectare erori la 300? Voi cum interpretati speta?

Va rog din suflet, dati-mi sfaturi!
Multumesc anticipat
import: punere in libera circulatie a marfurilor in UE
in cazul tau: partenerului austriac ii platesti marfa, inclusiv transportul ( in functie de conditia de pe DVI: FOB sau CIF), dupa ce ai diminuat avansul
in momentul in care ai DVI, firma RO devine proprietara marfii
nu cred ca trebuiau trecute avansurile in D390
vad ca va pricepeti la TVA...PE CIND EU :thumbup: deci va rog ceva fff simplu: cumpar pe o firma platitoare de tva o masina din Germania, de la o firma platitoare de TVA.CUM FAC? Eu CA FIRMA CUMPARATOARE?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL