Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Majorari impozit pe profit nereale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Majorari impozit pe profit nereale

2 replies to this topic

#1 cooldeea22

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 15 August 2008 - 06:03 PM

Am o problema legata de impozitul pe profit pe care sper sa ma ajutati sa o lamuresc:

In luna februarie am depus declaratia 101 din care reiesea ca am de recuperat un impozit pe profit de 71.000 lei. In luna Martie pentru trimestrul I am depus declaratia 100 cu impozit pe profit 0, insa pe data de 25.04 am platit 300.000 lei deoarece stiam ca urmeaza sa se emita facturi de client incepand cu luna Mai si ca societatea va avea impozit pe profit. In luna Mai am primit toate facturile de client cu data de MAI, insa erau venituri aferente lunilor ianuarie, februarie, martie, aprilie si am fost nevoita sa "prind" veniturile la lunile respective (418=cls 7). In luna Iulie am depus declaratia 710, rectificativa pentru cea depusa initial cu 0 aferenta trimestului I, insa pe fisa imi apar majorari de intarziere intre data declaratiei initiale si data declaratiei rectificative. Ce este de facut in acest caz?Presupun ca aceste majorari nu sunt reale, tinand cont de faptul ca se calculeaza MAJORARI intre data depunerii declaratiei si pana la stingerea obligatiei.

Cum sa procedez pentru reglarea fisei? Cum sa sting aceste majorari nereale?

Astept sfaturi de la cei mai experimentati ca mine :thumbup:

Va multumesc anticipat! :frusty:



#2 cooldeea22

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 15 August 2008 - 06:17 PM

Am uitat sa precizez ca declaratia rectificativa s-a facut cu suma de 278.000<cei 300.000 lei platiti in data de 25.04, insa din plata mea de 300.000 mi-au stins impozitul pe salarii pana la luna Iunie, desi si pe acela l-am platit la timp.




#3 mik37

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 16 August 2008 - 11:08 AM

Ar trebui sa te duci la finante si sa-ti reglezi fisa(ceri de la ei o listare si confrunti cu este in contabilitate) ptr.ca se pare ca la ei societatea figura datoare in masura in care acei bani plati in plus au fost folositi ptr.stingerea altor obligatii...din aceasta cauza au calculat majorari






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL