Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
semnatura bilant - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


semnatura bilant


120 replies to this topic

#1 newtask

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 17 August 2008 - 04:29 PM

Am o nedumerire.
Poate puteti sa ma luminati in aceasta privinta..(mentionez ca nu sunt economist-contabil, deci nu stiu nimic in privinta asta )
Am o societate care are un rulaj anual care se invarte undeva in jurul unui miliard..( este un magazin online )
acum...
Este necesara avizarea bilantului de un expert contabil?
care este suma minima a rulajului care cere o astfel de avizare?
Contabila mi-a spus ca este necesara o astfel de avizare ( stampila+semnatura )
Altii mi-au spus ca sunt niste baremuri de la care se pleaca cu astfel de avizari ( rulaje mai mari)

Va multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 24 April 2009 - 11:34 AM




#2 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2008 - 04:39 PM

Numai exista baremuri .
Daca ai contabila angajata ( iar contabilul are studii superioare , poate semna bilantul )
Daca nu ai contabila angajata , atunci trb vizata de un expert contabil, indiferent de cifra de afaceri.




#3 newtask

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 17 August 2008 - 04:46 PM

Vezi postareaFlorin_76, la Aug 17 2008, 05:39 PM, a spus:

Numai exista baremuri .
Daca ai contabila angajata ( iar contabilul are studii superioare , poate semna bilantul )
Daca nu ai contabila angajata , atunci trb vizata de un expert contabil, indiferent de cifra de afaceri.
multumesc mult..
cred ca am inteles..
contabila care imi tine situatia financiara nu are contract de munca facut cu societatea mea..
declaratiile si toate situatiile facute spre depunere sunt semnate de mine, ca administrator..
multumesc inca odata..



#4 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 August 2008 - 04:55 PM

Daca acel contabil are studii superioare ii puteti face contract de munca , si atunci va poate semna orice ( desi eu propun intocmirea unui contract de munca cu norma redusa , deoarece puteti avea surprize ca la un eventual control sa nu vapoata reprezenta ( daca nu e angajat si nu aveti nici contract de prestari srvicii cu el ))



#5 newtask

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 17 August 2008 - 05:11 PM

Vezi postareaFlorin_76, la Aug 17 2008, 05:55 PM, a spus:

Daca acel contabil are studii superioare ii puteti face contract de munca , si atunci va poate semna orice ( desi eu propun intocmirea unui contract de munca cu norma redusa , deoarece puteti avea surprize ca la un eventual control sa nu vapoata reprezenta ( daca nu e angajat si nu aveti nici contract de prestari srvicii cu el ))
mda..asa este..
problema este ca, deocamdata nu imi permit sa-mi fac mie contract de angajare pe societate..
nu ca as fi zgarcit la bani, insa darile catre stat suficient de mari incat sa-mi taie din elan, mai cu seama ca sunt la inceput de drum..
iar pentru a angaja un contabil, fie el si cu norma redusa, presupune un salariu conform postului.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 August 2008 - 01:02 PM

cred ca ar trebui sa iti reorganizezi bugetul astfel incat sa iti poti permite un contabil la vedere, oricum dif. ce reprezinta taxe si impozite la salariul pe care inteleg ca il platesti la negru acum (deci nu ti-l poti recupera din banii firmei, ci e din buzunarul propriu/dividende) nu sunt atat de mari incat sa nu merite scoaterea la lumina a acestei chelt. care oricum suporta niste taxe si impozite deja :
1. daca platesti din divid. tale :
* 16%imp. pe profit si 16% imp. pe divid., deci ai deja 32%
* 2.5% imp. micro si 16% imp. divid., deci aprox. 19%
sau
2. daca esti salariat in alta parte, se platesc darile afer. sal. tau de catre acel angajator si fi absolut sigur ca tot tu le muncesti si pe alea (ca de unde sa le plateasca daca nu din veniturile obtinute ca urmare a muncii tale ?)

sal. minim pt studii superioare e de 1.000 ron pana la 1 oct. si de 1.800 de la 1 oct. 2008, daca il angajezi cu norma redusa se poate reduce proportional si salariul brut, deci si darile aferente.
mai gandeste-te, eu cred ca faci economie la tarate - cum zice un proverb romanesc :biggrin: si risti prea mult, inutil.



#7 helink

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 18 August 2008 - 01:18 PM

sal.min.studii superioare 1.080 de la 1 oct.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 August 2008 - 09:58 AM

da, corect e 1080 lei :frusty:

sa ma iertati pt. greseala, va rog :thumbup:

540 x 2 = 1080 nu 1.800 ... :frusty:



#9 BRIELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 06 December 2008 - 12:00 PM

Lucrez la o firma de consultanta. Administratorul este italian si ar studii economice, dar in Italia. Intrebarea este daca poate semna bilantul societatii? Daca nu poate, vrea sa stie exact in ce lege scrie. Am citit ca numai directorul economic sau contabilul-sef angajat sau expert contabil sau firma de expertiza. Legea este interpretabila!



#10 raluk_krmen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 06 December 2008 - 12:19 PM

daca esti angajata cu carte de munca, pe post de contabil, economist .... bilantul il semnezi tu. Atentie la valoarea CA.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 December 2008 - 12:28 PM
citare mesaj anterior




#11 ele_puiu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 06 December 2008 - 05:00 PM

pana la ce CA pot semna bilantul daca am studii superioare :thumbup:



#12 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2008 - 12:30 PM

Briela, cred ca administratorul italian ar avea nevoie de o echivalare a studiilor sau ceva documente care atesta recunoasterea studiilor in Romania.
Dar, daca administratorul semneaza la ''Intocmit'', cine mai semneaza la ''Administrator''?!
Madalina



#13 van

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 07 December 2008 - 01:04 PM

(2) Contabilitatea se organizeaza si se conduce, de regula, în compartimente distincte, conduse de catre directorul economic, contabilul-sef sau alta persoana împuternicita sa îndeplineasca aceasta functie. Aceste persoane trebuie sa aiba studii economice superioare.
(3) Contabilitatea poate fi organizata si condusa pe baza de contracte de prestari de servicii în domeniul contabilitatii , încheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din România.

Inteleg ca ar trebui sa aiba contract de munca pe functia de director economic sau contabil sef ( automat este obligat sa aiba studii superioare economice recunoscute in Romania), sau sa fie membru CECCAR , respectiv expert contabil, altfel nu poate semna bilant.

Aceasta postare a fost editata de van: 07 December 2008 - 01:13 PM




#14 raluk_krmen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 December 2008 - 02:42 PM

ai sarit peste"alta persoana imputernicita sa inde[plineasca aceasta functie".

cat despre ca eu stiam ca 50.000 euro, daca mai sunt si alte pareri....

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 December 2008 - 09:56 PM
citare mesaj anterior




#15 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 December 2008 - 10:18 PM

Raluca, iti recomand sa recitesti legea ctb - republicata. Treaba cu cei 50.000 de euro nu mai este in vigoare din 2007.
Cat despre ''alta persoana imputernicita''...nu stiu exact la ce te-ai gandit dar revin la recomandarea de a citi, de data aceasta in forum, discutia despre acest lucru.
Madalina



#16 vmvvv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 07 December 2008 - 10:29 PM

si eu sunt uimita de faptul ca foarte multi absolventi ....licentiati ..studii economice ..nu cunsoc legea contabiltiatii ..in sensul ca au dreptul in baza unui contract de munca pe functie de conducere (dir.ec, sef.contab, economist) sa semneze situatile financiare ale unei entitati economice..hmm...cand intrebi ..ei iti raspund automat ca trebuie sa devina experti ca sa semneze ... sau ca doar firmele membre ceccar au voie! :thumbup:



#17 BRIELA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 09 December 2008 - 08:42 AM

Am studii economice superioare, sunt si in stagiu pentru experti contabili, dar in contractul de munca scrie CONTABIL. Cand i-am spus ca trebuie sa imi schimbe incadrarea ca economist, a zis ca mai discutam. Deci, astept sa se hotarasca.Problema este salariul, cred ca a-ti inteles. Eu nu ma risc sa semnez un bilant. Cred ca este corect cum gandesc.



#18 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 09 December 2008 - 05:37 PM

Briela,
Exprimarea EU NU MA RISC nu este cea corecta, corect EU NU RISC, EU NU POT RISCA .Incerca sa te exprimi corect,o astfel de exprimare nu-ti face cinstie, chiar daca esti un bun economist(contabil) .



#19 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 09 December 2008 - 05:45 PM

idaca nu "te risti" sa semnezi bilantul de ce mai faci contabilitate?



#20 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2008 - 06:30 PM

Aia cu "a-ti inteles" era mai grava mi s-a parut mie..






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL