Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
semnatura bilant - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 6

Salt la continut


semnatura bilant


120 replies to this topic

#101 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 18 February 2010 - 04:13 PM

Suspendare=inactivitate temporara; daca nu ai activitate inseamna ca nu folosesti mijloacele fixe, le treci in conservare eventual , deci nu calculezi si nu inregistrezi amortizarea lor pana la reluarea activitatii.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 18 February 2010 - 04:13 PM

Dana




#102 anairam_unid

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 06 August 2010 - 09:26 AM

Buna ziua,

Trebuie neaparat bilantul contabil sa fie semnat de un expert contabil membru ceccar?




#103 marietadragos

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:ZALAU
  • Interests:contabil autorizat

Postat 06 August 2010 - 11:26 AM

Vezi postareaanairam_unid, la Aug 6 2010, 10:26 AM, a spus:

Buna ziua,

Trebuie neaparat bilantul contabil sa fie semnat de un expert contabil membru ceccar?



DA. NEAPARAT TRE SEMNAT DE UN EXPERT.



#104 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 August 2010 - 12:29 PM

Bilantul poate fi semnat de :
- o firma de contabilitate;
- un expert contabil activ;
- directorul economic sau contabilul sef angajat al firmei;
- o alta persoana imputernicita.
Prin alta persoana imputernicita se intelege persoana angajata, cu studii superioare economice, desemnata de administrator, in lipsa unui director economic/contabil sef.

Aceasta postare a fost editata de cristina5859: 06 August 2010 - 12:31 PM

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#105 scorpiutza_leny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 23 February 2011 - 07:50 PM

Cine se incadreaza la "alte persoane imputernicite conform legii"? De la finante mi-au spus ca se poate face un contract de comodat intre firma si o persoana cu studii superioare economice si astfel acesta din urma poate semna bilantul (fara sa fie angajat la firma, fara sa fie expert contabil sau contabil autorizat). Ati mai auzit de asa ceva? Va rog sa ma ajutati si cu un model de astfel de contract de comodat.
Eu am terminat facultatea profil finante banci si pe diploma scrie "licentiat in stiinte economice", master si acum sunt inscrisa la experti contabili. Pot face eu un asemenea contract si pot semna eu?

Precizez ca ca firma nu are nici un angajat si nici activitate. Si am 4 astfel de firme si nu stiu cum sa procedez.

Aceasta postare a fost editata de scorpiutza_leny: 23 February 2011 - 07:57 PM




#106 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 23 February 2011 - 09:02 PM

nu te inteleg
"am terminat facultatea profil finante banci si pe diploma scrie "licentiat in stiinte economice", master si acum sunt inscrisa la experti contabili"
si nu stii ce inseamna comodat, cine semneaza bilantul???? "Si am 4 astfel de firme "
trebuia macar sa stii ca:
va rugam sa consultati REGULAMENTul ori de cate ori considerati ca este necesar, folosind link-ul "Regulament" situat in antetul paginii, in bara de conectare.
Inainte de a deschide un nou subiect va rugam sa accesati butonul CAUTARE .
Exista probabilitatea foarte mare ca intrebarea Dumneavostra sa fi fost postata deja pe forum de alti membri si este la fel de probabil ca raspunsul la respectiva intrebare sa fie deja pe forum.




#107 scorpiutza_leny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 23 February 2011 - 09:39 PM

Am cautat un raspuns inainte si nu am gasit. De aceea am intrebat si credeam ca ma poate ajuta cineva. Da, de la finante mi s-a spus sa fac un contract de comodat intre firma ( care nu are nici un angajat si implicit nici contabil sef sau director economic- care ar putea semna bilantul ) si o persoana cu studii economice pentru ca aceasta sa poata semna bilantul. Mi se pare ciudat acest "Contract de comodat" pentru semnarea bilantului si nu am mai auzit de asa ceva. Maine trebuie sa fac acest "contract" intre mine si firma. Este legal, este posibil, ati mai auzit de asa ceva?
Mie mi se pare ca m-am exprimat destul de clar. Sunt disperata asa ca daca ma poate ajuta cineva ii multumesc anticipat, si nu am vrut sa supar pe nimeni.



#108 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2011 - 09:45 PM

Contractul de comodat se face pentru cedarea unui bun fara nici un beneficiu, nu am auzit de contract de comodat pentru o prestare de serviciu.

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 23 February 2011 - 09:45 PM




#109 scorpiutza_leny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 23 February 2011 - 09:57 PM

Tocmai de asta sunt si eu asa de data peste cap. Nu mai inteleg nimic. Mentionez ca acest lucru mi-a fost spus de un lucrator la la Finante si sefii mei asta vor sa fac. Iar eu nu vreau sa fac nimic ilegal sau gresit. Ajutati-ma



#110 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2011 - 10:12 PM

Un asemenea contract nu e ilegal , atata timp cat nu e interzis de lege, dar ca economist legal nu puteti semna bilantul decat angajat cu contract de munca ( ilegal daca sunteti sigura ca firma e ok puteti semna ca alta persoana imputernicita sau puneti administratorul firmei sa semneze in ambele locuri), din cate stiu fiscul nu primeste bilanturile semnate de alte persoane imputernicite ( chiar economisti fiind ) daca nu sunt si angajati.



#111 scorpiutza_leny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 23 February 2011 - 10:19 PM

OFFF azi am fost cu bilanturile semnate de administrator in ambele locuri si nu m-a primit. Maine or sa ma puna sa fac tampenia aia de contract care mi se pare tare ciudat si nu as vrea sa semnez asa ceva. De asta caut alternative. Dar se pare ca nu sunt. Cred ca ma las de meserie. Trebuie sa ma reorientez :thumbup:



#112 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 February 2011 - 10:35 PM

Daca esti sigura de firme si de balante , fa bilantul , contractul si semneazale ( ca sanctiune pentru semnarea bilantului nu exista ), dar m-ar mira sa vi le primeasca fiscul vazand ca nu sunteti experta si nici angajata ca economist.



#113 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 23 February 2011 - 10:44 PM

nu exista alta definitie decat cea data de codul civil:
ART. 1560 Comodatul este un contract prin care cineva împrumutã altuia un lucru spre a se servi de dânsul, cu îndatorire de a-l înapoia (C. civ. 1570 ; C. civ. fr. 1875).
ART. 1561 Comodatul este esential gratuit (C. civ. 946 ; C. civ. fr. 1876).
ART. 1562 Împrumutãtorul rãmâne proprietarul lucrului dat împrumut (C. civ. 1577 ; C. civ. fr. 1877).
ART. 1563 Obligatiile ce se formeazã în puterea comodatului trec la erezii comodantului si ai comodatarului.
Dacã însã împrumutarea s-a fãcut în privinta numai a comodatarului si numai persoanei lui, erezii lui nu pot sã continue a se folosi de lucrul împrumutat (C. civ. 653, 1440, 1560 ; C. civ. fr. 1879).
Capitolul 2 Despre obligatiile comodatarului
ART. 1564 Comodatarul este dator sã îngrijeascã, ca un bun proprietar, de conservarea lucrului împrumutat, si nu poate sã se serveascã decât la trebuinta determinatã prin natura lui, sau prin conventie, sub pedeapsa de a plãti daune-interese, de se cuvine (C. civ. 1080, 1429, 1430, 1599 ; C. civ. fr. 1881).
ART. 1565 Dacã comodatarul se serveste de un lucru la o altã trebuintã, ori pentru un timp mai îndelungat decât se cuvine, atunci rãmâne rãspunzãtor de pierderea cãsunatã, chiar prin caz fortuit (C. civ. 1041, 1430, 1564, 1567, 1602 ; C. civ. fr. 1881).
ART. 1566 Dacã lucrul împrumutat piere prin un caz fortuit de la care comodatarul l-ar fi putut sustrage, subrogându-i un lucru al sãu, dacã el, neputând scãpa unul din douã lucruri, a preferit pe al sãu, atunci este rãspunzãtor de pierderea celuilalt (C. civ. 1080, 1599 ; C. civ. fr. 1882).
-------
Pentru întelegerea dispozitiei art. 1566, textul poate fi citit în felul urmãtor: "Dacã lucrul împrumutat piere printr-un caz fortuit de la care comodatarul l-ar fi putut sustrage, subrogându-i un lucru al sãu, sau dacã el neputând scãpa decât unul din douã lucruri, a preferit pe al sãu, atunci este rãspunzãtor de pierderea celuilalt".
ART. 1567 Dacã lucrul s-a pretuit când s-a împrumutat, atunci pentru pierderea lui, cãsunatã chiar prin caz fortuit, rãmâne rãspunzãtor comodatarul, întrucât nu s-a stipulat contrariul (C. civ. 969, 1083, 1562 ; C. civ. fr. 1883).
ART. 1568 Dacã lucrul se deterioreazã cu ocazia întrebuintãrii pentru care s-a dat cu împrumutare, si fãrã culpã din partea comodatarului, acesta nu e rãspunzãtor (C. civ. 528, 547, 1102, 1431, 1434 ; C. civ. fr. 1884).
ART. 1569 Comodatarul, fãcând speze necesare la uzul lucrului împrumutat, nu poate sã le repete (C. civ. 1561, 1574 ; C. civ. fr. 1886).
ART. 1570 Comodatarul nu poate sã retinã lucrul sub cuvânt de compensatie pentru creanta ce are asupra comodantului (C. civ. 1145, 1147, 1619 ; C. civ. fr. 1885).
ART. 1571 Dacã mai multe persoane au luat împreunã cu împrumut tot acelasi lucru, ele sunt solidar obligate cãtre comodant (C. civ. 1039, 1041, 1061, 1062, 1065 ; C. civ. fr. 1887
Capitolul 3 Despre obligatiile comodantului
ART. 1572 Comodantul nu poate sã ia îndãrãt lucrul împrumutat, înainte de trecerea termenului convenit sau, în lipsa de conventie, înainte de a fi servit la trebuinta, pentru care s-a dat cu împrumut (C. civ. 1022 si urm., 1573, 1581 ; C. civ. fr. 1888).
ART. 1573 Dacã însã în curgerea termenului sau mai înainte de a se fi îndestulat trebuinta comodatarului, comodantul însusi ar cãdea în o trebuintã mare si neprevazutã de acel lucru, judecãtorul poate, dupã împrejurãri, sã oblige pe comodatar la restitutiune (C. civ. 1023 ; C. civ. fr. 1889).
ART. 1574 Dacã în curgerea termenului, împrumutatul a fost silit, pentru pãstrarea lucrului, sã facã oarecare speze extraordinare, necesare si asa de urgente încât sã nu fi putut preveni pe comodant, acesta va fi dator a i le înapoia (C. civ. 991, 997, 1569, 1618, 1737 ; C. civ. fr. 1890).
ART. 1575 Dacã lucrul împrumutat are asa defect încât sã poatã dãuna pe acel ce se serveste de dânsul, comodantul rãmâne rãspunzãtor de daune, dacã cunoscând acele defecte nu a prevestit pe comodatar (C. civ. 998, 1352, 1422, 1580 ; C. civ. fr. 1891).

pentru bilant faci cim pe perioada determinata, 2ore/zi, functie conducere, pentru fiecare firma. Faci CIM anuntat la revisal si il pui in copie la dosarul cu bilantul.
sau faci contract prestare serviciu cu un expert contabil sau firma de contab-este ieftin si fara atatea complicatii.

eu in locul tau le-as da patronilor si celor de la finante listarea definitiei comodatului din codul civil si ..le-as ura ceva de sanatate si putere de munca in a citi intai



#114 scorpiutza_leny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 23 February 2011 - 10:49 PM

Va multumesc din suflet! Maine va anunt cum s-a terminat totul :thumbup: Nici macar cei 50 lei (atat costa viza de bilant) nu vor sa-i plateasca asta e buba. Vor moca tot daca se poate. Eu fiind angajata la o alta firma a loc gandesc ei ca-s obligata sa intocmesc (ceea ce am si facut) bilanturile si sa ma descurc sa le semnez fara nici un cost. OFFF

Aceasta postare a fost editata de scorpiutza_leny: 23 February 2011 - 10:52 PM




#115 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 23 February 2011 - 11:21 PM

halal patroni. :thumbup: daca tu consideri ca merita si primesti suficienti bani de la ei, atunci plateste din salariul tau banii pe viza si nu te mai complica :smile:



#116 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 24 February 2011 - 10:13 PM

Poate au vrut sa spuna Contract de voluntariat :thumbup: :smile: (in scop umanitar, servicii sociale...), nu Contract de comodat, dar nu se poate-pentru semnarea situatiilor financiare, in cazul tau, trebuie incheiat contract de munca.
Legea nr. 195/2001- Legea voluntariatului publicata in MO 206/ 24.04. 2001
Art. 2.
In sensul prezentei legi:
a) voluntariatul este activitatea de interes public desfasurata de persoane fizice, denumite voluntari, in cadrul unor raporturi juridice, altele decat raportul juridic de munca si raportul juridic civil de prestare a unei activitati remunerate;
b) activitatea de interes public este activitatea desfasurata, potrivit legii, in domenii cum sunt: asistenta si serviciile sociale, protectia drepturilor omului, medico-sanitar, cultural, artistic, educativ, de invatamant, stiintific, umanitar, religios, filantropic, sportiv, de protectie a mediului, social si comunitar;
c) beneficiar al voluntariatului este persoana juridica de drept public sau persoana juridica de drept privat fara scop lucrativ care incheie, in conditiile prezentei legi, contract de voluntariat;
d) contract de voluntariat este o conventie cu titlu gratuit, incheiata intre o persoana fizica, denumita voluntar, si o persoana juridica, denumita beneficiarul voluntariatului, in temeiul careia prima se obliga fata de a doua sa presteze o activitate de interes public fara a obtine o contraprestatie materiala.
Art. 4.
Activitatile voluntare izolate, sporadic prestate, in afara raporturilor cu persoanele juridice prevazute la art. 1, din ratiuni familiale, de prietenie sau de buna vecinatate, nu fac obiectul prezentei legi.
Art. 5.
(1) Este interzis sa se incheie contract de voluntariat in scopul de a evita incheierea unui contract individual de munca sau, dupa caz, a unui contract civil de prestari de servicii ori a altui contract civil cu titlu oneros pentru efectuarea prestatiilor respective.
(2) Sunt lovite de nulitate absoluta contractele de voluntariat incheiate cu aplicarea dispozitiilor prezentei legi de persoanele juridice prevazute la art. 1, in scopul evitarii incheierii unui contract individual de munca sau, dupa caz, a unui contract civil de prestari de servicii ori a altui contract civil cu titlu oneros.

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 24 February 2011 - 10:23 PM




#117 remus2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 29 March 2011 - 10:33 AM

Vezi postareacristina5859, la Aug 6 2010, 01:29 PM, a spus:

Bilantul poate fi semnat de :
- o firma de contabilitate;
- un expert contabil activ;
- directorul economic sau contabilul sef angajat al firmei;
- o alta persoana imputernicita.
Prin alta persoana imputernicita se intelege persoana angajata, cu studii superioare economice, desemnata de administrator, in lipsa unui director economic/contabil sef.


Daca esti amabila, in ce act normativ regasim ultimul tau paragraf? Pentru ca art 10 din Legea contabilitatii nu spune asa ci doar ca trebuie sa aiba studii superioare. O fi pe undeva specificat sintagma "imputernicita conform legii"?



#118 camix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:constanta

Postat 05 April 2011 - 02:23 PM

Buna ziua,
La Constanta, ca sa predai bilantul trebuie sa duci si o copie dupa carnetul expertului contabil care a semnat bilantul.Sunt curioasa daca e la fel in toata tara,sau doar la noi, ca de....intotdeauna am fost mai "cu motz" :thumbup:
camix



#119 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 06 April 2011 - 12:01 AM

si la craiova, sau copie autorizatie srl



#120 radujit

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 20 April 2011 - 08:24 AM

Buna ziua,
Am o firma infiintata in octombrie 2010, fara activitate la T1 si fara angajati.

Pentru declaratii, bilant etc poate semna administratorul (care nu este angajat) care este absolvent de studii economice?

Multumesc frumos.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL