Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract de mandat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

contract de mandat

6 replies to this topic

#1 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 06 May 2008 - 01:53 PM

Am urmatorul caz:
o persoana a prestat serv in baza unui contract de mandat in ian-feb 2007, iar in per feb-iulie 2007 in baza unui contr de munca.
A primit acasa decl 200. Insa, dupa parerea mea nu trebuie completata pentru ca impozitul retinut la sursa pt contr de mandat conf,art.52 (2) Cod fiscal se decl in decl 205 de catre mandator, iar veniturile din salarii nu se decl in D 200....
ma paote ajuta cineva?



#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 May 2008 - 02:05 PM

Din ce inteleg eu, i-ai retinut 10% impozit, atunci el trebuie sa declare si sa plateasca diferenta pana la 16%. Este vorba tot de veniturile din contractul de mandat.
Daca i-ai fi retinut direct 16% (dar asta este optiunea lui, el poate alege) era alta treaba...

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 25 May 2009 - 03:01 PM

Dragos



#3 adina_l

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:finante, contabilitate

Postat 07 August 2008 - 09:08 PM

In cazul unui contract de mandat exista obligativitatea inregistrarii acestuia la adm. financiara de catre mandatar ?



#4 nicolaitza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 101 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:constanta

Postat 10 August 2008 - 10:30 PM

Vezi postareaadina_l, la Aug 7 2008, 10:08 PM, a spus:

In cazul unui contract de mandat exista obligativitatea inregistrarii acestuia la adm. financiara de catre mandatar ?
da,se depune declaratia 020



#5 mykella

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 17 February 2009 - 12:11 PM

As dori sa imi spuneti care este parerea dumneavoastra despre Contractul de Mandat. Astept cat mai multe raspunsuri. Va multumesc!!!



#6 ada2113

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 23 February 2009 - 01:20 PM

Va rog daca se poate sa ma ajutati in urmatoarea problema.

Am o firma de publicitate si as dori sa stiu daca pot folosi un contract de mandat sau de comison nu prea stiu cum se porcedeaza. As vrea ca firma mea sa incheie contr cu pers fizice care imi vor aduce clienti. Daca este posibil cine va plati cei 16 la suta eu in totalitate? Care este contractul recomadat de mandat sau de comision?VA MULTUMESC



#7 mirelan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 76 Postari:

Postat 02 March 2009 - 03:31 PM

cred ca poti alege orice tip de contract
firma la care lucrez eu in aceesi idee are atat contracte de mandat (cu preponderenta) cat si de comision
firma e obligata prin lege sa plateasca 10%, dar nu o impiedica nimeni sa plateasca 16%
daca vrei putem vorbi mai multe in privat: mirela_niculai_ec@yahoo.com sau pe mess






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL