Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contract de donatie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

contract de donatie

5 replies to this topic

#1 Mary

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 157 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 October 2007 - 09:13 PM

Este posibil un contract de donatie intre o societate comerciala( o firma) si un prieten al administratorului, pt ai dona acestuia din urma niste bani in scop umanitar?



#2 ctw

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 October 2007 - 10:29 AM

Nu ,in nici un caz nu este legal
Poti sa donezi :
Unui ONG
Azil Spital Camin Scolii
Persoanelor aflate in suferinta (accident,boala,operatie)dar care atesta aceasta probolema printr-un certificat medical sau adeverinta

de regula aceste contracte se verifica atunci cand iti vine in control garda sau cei de la finante(sunt cele mai banuitoare contracte)
Trebuie sa existe un contract si sa reflecte valoarea corecta a bunului

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 25 May 2009 - 03:07 PM

Ciprian



#3 LUMINITA VASILICA

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:Deva

Postat 03 October 2007 - 12:16 PM

Atentie : un contract de donatie, pentru a fi valabil, trebuie incheiat in forma autentica, la notar. In caz contrar nu va constitui o donatie.
Ca si varianta mai usoara, puteti merge pe un contract de sponsorizare, dar care este un contract sinalagmatic, adica stabileste drepturi si obligatii reciproce, pentru ambele parti. Ca atare, va trebui sa inventati o obligatie in sarcina persoanei sponsorizate.



#4 88Andrei

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 16 September 2008 - 08:15 PM

bunurile pe care le detin ca persoana fizica cum ar fi 1.computer, imprimanta si 2 mijloace fixe(masini, utilaje) as putea sa le trec in patrimoniul societatii printr-un contract de donatie sub semnatura privata sau contract de vanzare cumparare...pe langa contractul de donatie ce acte mai trebuie facute?

Ma scuzati, acum am aflat k nu se poate dona decat organizatiilor non-profit. am sa fiu mai atent data viitoare cand deschid un topic

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 September 2008 - 10:58 AM




#5 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 17 September 2008 - 11:57 AM

Eu nu am aflat asa ceva. Eu stiu ca orice firma poate primi donatii. Dar nu pot face donatii (sau au restrictii) doar unitatile care functioneaza din bani publici (bugetare).
Daca e vanzare-cumparare nu mai e donatie, caci e cu bani. Daca e donatie, este gratuit.
Inteleg ca esti asociat unic la acea firma. Exista unele aspecte:
1) Poti sa aduci acele obiecte ca aport la capital (sa marestui capitalul firmei cu ele), dar aportul in natura sa nu depaseasca 50% din totalul aportului. In aceasta situatie valoarea obiectelor aduse ca aport trebuie evaluata de un evaluator, ceea ce costa.
2) Poti vinde aceste produse firmei, dar valoarea lor trebuie sa fie valoarea de piata, care se stabileste tot de un evaluator.
3) Poti face cadou acele obiecte firmei cu un contract, prin care se mentioneaza valoarea lor de piata (actuala) pentru a se inregistra in contabilitate la o anumita valoare.
Daca esti asociatul firmei, nu vad de ce doresti sa faci aceste donatii. Poti sa le folosesti in firma fara sa fie ale firmei. Singurul avantaj ar fi ca poti face reparatii sau achizitiona consumabile si piese de schimb pentru acestea pe banii firmei. Dezavantajul este ca firma mai are si grija evidentei lor ca mijloace fixe sau obiecte de inventar, iar in caz de faliment acestea vor putea fi confiscate pentru a plati anumiti creditori restanti la plata.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#6 88Andrei

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 22 September 2008 - 04:29 PM

Multumesc mult pt raspuns chiar ma ajutat foarte mult






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL