Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
diferenta de pret achizitie la import - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


diferenta de pret achizitie la import


8 replies to this topic

#1 John2008

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 August 2008 - 08:03 PM

Am o situatie pe care nu stiu cum sa o intrepretez. Firma X a importat marfa din china la un anumit pret. Pretul trecut pe invoice este sa zicem 100$.
Marfa se vamuieste la valoarea totala de 100$+ transport(valori trecute pe DVI)

Pentru plata facturii, am alt invoice, cu acelasi numar si aceiasi data, numai ca pretul unitar este mai mare, astfel incat totalul facturii este mai mare de 100$....

Ceva sugestii ?



#2 mitrum

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 October 2008 - 12:59 PM

Buna,
Parerea mea este ca trebuie sa existe un singur invoice .In cazul tau cred ca este vorba de o eroare la pret.
Trebuie sa ceri alta factura emisa cu pretul la care s-au facut actele pentru import. :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 October 2008 - 01:54 PM
citare mesaj anterior




#3 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 October 2008 - 10:15 AM

Cred ca lucrurile sunt mult mai complicate.Partenerii din China au obiceiul de a subevalua bunurile in facturile care insotesc marfurile - au impresia ca asa e OK pentru noi - dar ... e infractiune :thumbup:
Sunt sigura ca chinezii vor sa le platesti factura mai mare.Ar trebui sa le ceri 2 facturi - una cu valoarea din vama ( cu care ai vamuit marfurile ) si alta cu diferenta .Prima factura lichideaza importul iar cea de a doua o vei considera ca un avans - pe care trebuie sa-l lichidezi la urmatorul import.Sper ca am fost explicita :tongue:
salut!



#4 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 08 October 2008 - 11:23 AM

Stimati colegi, procedura descrisa este o metoda clasica de evaziune fiscala (diminuarea valorii impozabile in vama, implicit a taxelor vamale, a eventualelor accize si a TVAului), fapta pedepsita de Codul Penal... Orice control - garda, adm fin - verifica concordanta intre val declarata si cea de intrare si existenta a doua facturi cu acelasi nr si data dar valori diferite - una pt vama si cealalta pt conta - e o proba suficienta sa inceapa urmarirea penala a administratorului, a contabilului si a declarantului vamal. Asa ca... nu faceti ca ei, sau macar nu mai spuneti. :biggrin:
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#5 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 October 2008 - 10:27 AM

Problema e ca nu vrei sa faci ca ei ;te trezesti ca ti s-a vamuit marfa la o alta valoarea - mai mica . Ce mai poti face ? Trebuie sa-ti reglezi cumva sumele, pentru ca intr-adevar nu poti avea o valoarea in vama si alta platita. Ai fost foarte vehement, dar nu ai prins ideea.Sunt curioasa sa-mi spui cum ai rezolva tu aceasta problema, atata timp cat marfa ti-a trecut de vama ?!
salut!



#6 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 09 October 2008 - 11:04 AM

Dupa ce ai comis-o, n-o mai rezolvi...

Pe vremuri, cand nu erau conditiile de acceptare a cheltuielilor de prestari servicii - consultanta etc - asa de stricte ca acum, ca nu se cereau atatea contracte si justificari, se cerea de la partenerul extern o factura si eventual si un contract de consultanta sau alt serviciu pt diferenta (am vazut si fabricate aici, pe foi cu antet originale ale furnizorului si cu stampile facute cu seturi cu litere, dar nu mai spuneti la nimeni), pe care le plateai.
Sincer sa fiu, in conditiile legislative, declarative si de urmarire de acum, n-as mai indrazni sa fac asa ceva, ca am foarte mari sanse sa "mi-o iau", vorba ANAF-ului!
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#7 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 09 October 2008 - 11:23 AM

Citeaza

Ai fost foarte vehement, dar nu ai prins ideea

Asa ca ideea am prins-o de prin '92 si daca mi-ar veni acum vre-un chinez cu o problema din asta, i-as spune sa se spele cu ea pe cap, ca in caz de ceva el fuge si eu raman sa dau cu subsemnatul si pentru el, si n-are destui bani sa ma plateasca pentru asta. Daca voia sa faca ceva, trebuia sa aranjeze totul dinainte, pe principiul celor 7 F : "Formele Fiind Facute, Fura Frate Fara Frica", nu sa ma puna sa-i spal murdariile. Ca forme, ori un contract si dovada a prestarii serviciului intre furnizor si el (cam greu cu chinezii, ca astia de la noi nu inteleg lucruri simple, dar asa o complicatenie :biggrin: ), ori plata directa cash a diferentei catre furnizor, tranzactie despre care nici nu vreau sa stiu, din banii lui de buzunar, ca pentru el tot aia e, ca oricum casieria firmei sta in buzunar la el, mie revenindu-mi in acest caz doar problema rezolvarii soldului de casa mare si inexistent, oricum o problema mai putin cotoioasa si la care s-ar gasi ceva solutii, cea mai simpla si legala fiind dividendele.
Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#8 anamaria9878

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 October 2008 - 11:26 AM

:thumbup:
salut!



#9 shaddow3333

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 October 2008 - 12:36 PM

Vezi postareaJohn2008, la Aug 18 2008, 08:03 PM, a spus:

Am o situatie pe care nu stiu cum sa o intrepretez. Firma X a importat marfa din china la un anumit pret. Pretul trecut pe invoice este sa zicem 100$.
Marfa se vamuieste la valoarea totala de 100$+ transport(valori trecute pe DVI)

Pentru plata facturii, am alt invoice, cu acelasi numar si aceiasi data, numai ca pretul unitar este mai mare, astfel incat totalul facturii este mai mare de 100$....

Ceva sugestii ?

salut
ma confrunt si eu cu aceasta problema si ma intereseaza cum ai resuit sa rezolvi?
am comandat din china marfa de 1600 usd si la declaratia de vama au fost trecute 301 usd
cu toate ca factura era in colet, a fost vazut si de vames ca a fost decshis coletul si inspectat, cu toate astea el a facut vama pe 301 usd ce a scris pe invoice statement de la dhl... nu stiu cum sa ies din aceasta incurcatura...
cand luam marfa la negru ma factura intodeauna dupa factura sau lista de bunuri aflate in colet adica de 1600 usd si nu de 301..






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL