Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Domeniu WEB, site - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Domeniu WEB, site

14 replies to this topic

#1 Speedy`

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Romana

Postat 19 August 2008 - 10:06 PM

Buna seara,

as avea si eu o intrebare in legatura cu contarea unui domeniu cumparat de la un distribuitor autorizat de ROTLD sau altii.


Cumpar un domeniu .ro, .com sau ortice alta terminatie si vreau sa il revand....cum se contabilizeaza aceasta operatie.



#2 bizabella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 26 August 2008 - 01:24 PM

Firma la care lucrezi se ocupa cu realizare de site.uri web, soft.uri. Are ca activitate secundara comertul cu softuri etc. Pentru a realiza un site web trebuie cumpurat un nume de domeniu de ex www.numefirma.ro. Rezervarea domeniului se plateste separat de client. Acum exista posibilitatea de a deveni revanzator de domenii. Cumperi de la o firma domeniul si il revanzi clientului la un pret mai avantajos. Intrebarea mea este: cum inregistrezi acesta operatiune? Ce conturi se folosesc. Mersi mult




#3 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 02 September 2008 - 05:28 PM

Vezi postareaSpeedy`, la Aug 19 2008, 11:06 PM, a spus:

Cumpar un domeniu .ro, .com sau ortice alta terminatie si vreau sa il revand....cum se contabilizeaza aceasta operatie.
Achizitionare domenii web si soft
%=404
208
4426
Amortizare
6811=2808
Vanzare domenii web
371=208
2808=371
411=%
707
4427
607=371

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 02 September 2008 - 05:30 PM




#4 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 03 September 2008 - 08:09 AM

cred ca achizitionarea si revanzarea domeniilor se face pe cale electronica, urmand ca factura sa o primesti prin posta.
asadar, e vorba de servicii.
deci,
%=401
471
628(sau 621-cheltuieli de publicitate, dupa caz)
4426
urmand ca partea de cheltuiala (in cazul domeniilor .com sau celor care se platesc pe perioada determinata-1an) care se refera la perioade urmatoare sa fie evidentiata in 471, si trecuta pe cheltuieli in lunile corespunzatoare,

la vanzare, se procedeaza la fel in ceea ce priveste evidentierea veniturilor,
411=%
472
704
4427
Bea



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2008 - 12:16 PM

si eu ca Bea pt. 471 la achizitie

analog ar trebui si 472 la vanzare, insa pt. vanzator e prestare serviciu compact alocare domeniu web pe o anumita per.), asa ca eu as opta pt. 704 direct

domeniu web nu intruneste insusirile unui produs tip marfa, dupa parerea mea... si de aceea nu imbratisez var. cu 371/607 ... gandeste-te, cum ii faci fisa de magazie pt. intrare/iesire (cum poti tine gestiunea) unui domeniu web ?? :biggrin: ca doar nu e un produs palpabil, stocabil ... ca un sapun, televizor, fotoliu ...

de asemenea, sunt de acord cu Bea cand spune de inreg. ulterioara pe chelt de publicitate (623) la cumparatorul care a achizitionat pt sine acel domeniu web, insa, cf. intrebarii puse de speedy (ca am divagat un pic de la ea) eu as inreg. direct cumpararea pe 628 si revanzarea pe 704.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 03 September 2008 - 12:22 PM




#6 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 03 September 2008 - 01:16 PM

domeniul web este un bun, un activ pt ca il cumperi si il ai toata viata, merge varianta cu 208
ar fi serviciu daca cineva ti-ar face site-ul sau hostingul pt acel site

Aceasta postare a fost editata de Septimiu: 03 September 2008 - 01:18 PM




#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2008 - 02:53 PM

poti sa nu il ai toata viata, se poate cumpara si pe o per. limitata, eu am cumparat unul doar pt un an si mai am unul pt. 10 ani !!
domeniul web e alocarea unei adrese de web de tip www.domeniu.ro (de ex) si atat !! deci, eu consider ca este un serviciu. solutia cu 208 impune amortizare, ceea ce duce dpv fiscal la acelasi lucru, insa mie mi se pare un pic fortat sa-l includem in alte imobilizari necorporale.

la aceasta adresa de web se poate atasa gazduirea = alt serviciu ...
cat despre site-ul in sine, asta e alta treaba/alt serviciu. asa, si site-ul ar trebui sa fie o imobilizare, numai ca el sufera modificari, actualizari ... si e o chlet. de reclama si publicitate fiindca la asta chiar foloseste.

dupa opinia mea, pt. alocarea domeniului web pe o per. limitata consider ca este mai corecta inreg. cu 471 si 628.

cat despre cumpararea si revanzarea lor, raman la parerea ca se pot incadra si folosi mult mai usor in inreg. ct. 628 si 704, fara sa ne mai complicam inutil.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 03 September 2008 - 03:03 PM




#8 Aiurashu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Generale

Postat 03 September 2008 - 03:00 PM

Vezi postareabizabella, la Aug 26 2008, 02:24 PM, a spus:

Firma la care lucrezi se ocupa cu realizare de site.uri web, soft.uri. Are ca activitate secundara comertul cu softuri etc. Pentru a realiza un site web trebuie cumpurat un nume de domeniu de ex www.numefirma.ro. Rezervarea domeniului se plateste separat de client. Acum exista posibilitatea de a deveni revanzator de domenii. Cumperi de la o firma domeniul si il revanzi clientului la un pret mai avantajos. Intrebarea mea este: cum inregistrezi acesta operatiune? Ce conturi se folosesc. Mersi mult


Buna ziua,

Din pacate in Romania nu este posibila revanzarea de domenii pe 'ro'.Instructiuni de 'cedare' se gasesc pe siteul www.rnc.ro , cei care se ocupa de administrare de domenii in Romania.
Daca clientul are factura directa de la rnc e in regula, caci altfel daca domeniul il cumparati pe firma d-voastra si clientul il vrea pe numele lui, il mai plateste o data.
Cel mult firma d-voastra poate factura servicii diverse si de internet, si sau consultanta domenii, etc.

O zi buna,



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2008 - 03:10 PM

http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...amp;#entry61704



#10 bizabella

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 09 September 2008 - 02:12 PM

Vezi postareaAiurashu, la Sep 3 2008, 04:00 PM, a spus:

Din pacate in Romania nu este posibila revanzarea de domenii pe 'ro'.Instructiuni de 'cedare' se gasesc pe siteul www.rnc.ro , cei care se ocupa de administrare de domenii in Romania.
Dupa parerea mea este posibila. Orice pe www.romarg.ro, poti fi reseller, fara nici o problema. Factura se emite in urmatorul fel: beneficiarul fiind firma care-l cumpara, care plateste in numele clientului(astfel apar datele clientului) , deci domeniul este pe numle clientului in final.
Mersi celorlati pentru ajutor . O zi buna

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 October 2008 - 12:40 PM




#11 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 09 September 2008 - 02:25 PM

Un domeniu web,daca este detinut pe o perioada mai mare de un an, este un activ imobilizat care indeplineste conditiile pentru a fi recunoscut ca o imobilizare necorporala conform OMEF 1752/2005 pentru aprobarea reglementarilor contabile conforme cu directivele europene:
7.2.2. Imobilizari necorporale
Recunoasterea imobilizarilor necorporale
68. - Un activ necorporal este un activ identificabil, nemonetar, fara suport material si detinut pentru utilizare in procesul de productie sau furnizare de bunuri sau servicii, pentru a fi inchiriat tertilor sau pentru scopuri administrative.
69. - Un activ necorporal trebuie recunoscut in bilant daca se estimeaza ca va genera beneficii economice pentru entitate si costul activului poate fi evaluat in mod credibil.
Cedarea
85. - Un activ necorporal trebuie scos din evidenta la cedare sau atunci cand nici un beneficiu economic viitor nu mai este asteptat din utilizarea sa ulterioara.
86. - Castigurile sau pierderile care apar o data cu incetarea utilizarii sau iesirea unui activ necorporal se determina ca diferenta intre veniturile generate de iesirea activului si valoarea sa neamortizata, inclusiv cheltuielile ocazionate de cedarea acestuia, si trebuie prezentate ca venit sau cheltuiala, dupa caz, in contul de profit si pierdere.
Se inregistreaza in conturile de imobilizari necorporale – conturile 205-licenta, marca comerciala sau 208-alte imobilizari necorporale



#12 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 09 September 2008 - 04:42 PM

salut,
in opinia mea apare o problema in evaluarea acestui "activ - imobilizare necorporala": un domeniu web in sine NU aduce nici un beneficiu societatii(decat daca este vandut - caz in care deja ar deveni "marfa"), decat daca este folosit cu continut: un site ce necesita web-design, programare, administrare, hosting samd.
s-ar putea privi ca un drept asupra unei denumiri, cum este marca sau denumirea firmei...
insa, vorbind de domenii cumparate pentru uzul firmei si nu de cele revandute, avand in vedere ca daca imobilizezi aceasta cheltuiala cu domeniul maresti valoarea activelor, adica a firmei in sine, nu consider sa fie corect acest lucru, din cauza instabilitatii si vitezei cu care se schimba mediul Internet.

domeniile web cumparate pentru revanzare NU se imobilizeaza, cred ca asta e clar pentru toti...

(in tara noastra mai asteptam pana primim un raspuns clar din partea celor care fac legile... asa ca disputa se poate continua...)

inca o chestiune, un argument in plus de a inregistra aceste cheltuieli fara a-i imobiliza:
"Inregistrarea unui nume de domeniu nu confera decat dreptul de folosinta asupra sa", citat din regulile de inregsitrare de pe rotld.ro.
si vorbeste numai despre servicii (de inregistrare, de verificare, de rezervare etc.).

numai bine.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 October 2008 - 12:40 PM

Bea



#13 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 09 September 2008 - 07:12 PM

Si daca nu-l vinzi? asa ca activul pe care-l achizitionezi pentru nevoile societatii il imobilizezi si sigur va aduce un beneficiu. Un domeniu web poate fi amenajat si transformat in marfa, daca obiectul de activitate permite. Pana atunci, domeniul web apartine societatii.



#14 katie

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 April 2009 - 09:41 PM

Buna seara!
Am si eu o problema legata de un domeniu web. De fapt de un site...
Acum cativa ani societatea a achizitionat un domeniu web care nu a fost imobilizat, ci a fost inregistrat direct pe cheltuiala (628). In 2007 s-a realizat site-ul (acesta functionase si pana atunci, dar fusese realizat, sa zic, prin mijloace proprii). Realizarea site-ului a fost trecuta tot pe cheltuiala, tot 628. In 2008 m-am trezit eu ca site-ul asta ar cam trebui sa fie un activ al firmei, dar nu sunt sigura... Si daca ar fi asa, va rog sa-mi spuneti, se mai poate face ceva? Se mai poate pune cumva pe imobilizari necorporale? Sau nu? Si daca da, care ar fi inregistarile in 2008? :sad: :smile:



#15 nadigarsoo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 08 March 2010 - 06:06 AM

Puteți obține cont de reseller de a vinde numele de domenii ... Pentru a cumpara numele de domeniu, puteți vizita site-ul numit as http://www.tucktail.com/ În această Va puteti inregistra numele de domeniu la un cost scăzut, În aici http://www.goresellers.com/ Puteți cumpăra un domeniu și de Reseller Gazduire contul și puteți înregistrează numele de domeniu la costuri reduse, pentru a primi gratuit de găzduire, de asemenea, vinde nume de domeniu și planuri de gazduire altora.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL