Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Hotararea 93/2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Hotararea 93/2008


7 replies to this topic

#1 kangoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:
  • Location:oradea

Postat 24 August 2008 - 05:44 PM

Buna tuturor,

Stiti de Hotararea 93/2008 ? Nu apare pe site-ul CECCAR-ului http://www.ceccar.ro/?P=A160 (nici http://www.ceccar.ro/?P=F12 ) dar am gasit-o aici:
http://www.avocatnet.ro/content/articles?id=12266 (si anexe http://www.avocatnet.ro/UserFiles/articleF...ab_06201425.htm )

Conform acestei hotarari cotizatia de stagiu (colectiv) (fara cursurile obligatorii) e de 150 EURO :frusty: !!! fata de 100 lei (ambele calculate pe AN!) cat era pana in prezent. Eu deja o platii in prima jumatate a anului (pana in 30 iunie asa cum mi s-a spus de conducerea CECCAR-ului) pe cea de 100 lei si am inceput stagiul in 2006 (mai am de predat lucrarea pe ultimul semestru - 200 ore).
Se aplica retroativ ?????

Multumesc.

PS. Nu e trecut nici de cat de splica, nici nimic.

Aceasta postare a fost editata de kangoo: 24 August 2008 - 05:45 PM




#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2008 - 08:55 AM

Nici o lege nu se aplica retroactiv conform altor legi (cu anumite exceptii care nu au legatura cu subiectul) dar la CECCAR nu m-ar surprinde nimic.

Dragos



#3 rhode_acc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 26 October 2008 - 05:43 PM

Conform Regulamentului din 17/02/2000, Publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 645 din 10/09/2008, intr-adevar cotizatia pt stagiul colectiv e de 150 euro. eu cred ca include orele (?!)... vedeti art. 21, alin. 3.



#4 ALINA IOANA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 03 November 2008 - 08:41 AM

Stie cineva daca concediul de ingrijire copil cu varsta pana la 2 ani se considera vechime in munca?



#5 crisstina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 03 November 2008 - 10:05 AM

Ti se pare ca ai pus intrebarea acolo unde trebuia?



#6 jewels

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 November 2008 - 02:30 PM

Buna ! Va rog ajutati-ma si pe mine cu un sfat referitor la stagiu. Ar trebui anul acesta sa ma inscriu la stagiu in Bihor, care credeti ca ar fi cea mai buna solutie, stagiul colectiv sau cel individual?
multumesc de ajutor.



#7 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 18 November 2008 - 07:51 PM

Stagiul individual presupune angajarea cu contract individual de munca la un tutore de stagiu din cate stiu eu. Daca vrei sa te angajezi la un cabinet de expertiza atunci poti sa faci stagiu individual dar daca ai deja un serviciu nu ai alta solutie decat stagiul colectiv. Majoritatea merg la cel colectiv.
Eu merg la colectiv pt ca nu vreau sa muncesc pt altii

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 27 November 2008 - 04:09 PM
citare mesaj anterior




#8 GAMA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 675 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov
  • Interests:Dialogul este cea mai buna cale de a ajunge mai repede la solutii pozitive

Postat 21 November 2008 - 05:47 PM

Si daca muncesti la altii,nu muncesti pe bani?
Sau esti asa visatoare incat iti imaginezi ca,dupa ce termini stagiul si promovezi examenul de aptitudini,gata! ai terminat cu munca pentru altii.
Vei avea marea surpriza sa constati ca vei munci mult mai mult pentru altii decat ai munci in perioada de stagiu,in care,lucrand pe langa o persoana cu experienta,sau intr-o firma de expertiza si contabilitate ai ocazia sa inveti multe,foarte multe lucruri necesare pe viitor

Aceasta postare a fost editata de GAMA: 21 November 2008 - 05:48 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL