Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Imprumut firma asociati - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Imprumut firma asociati


16 replies to this topic

#1 oana ramona

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 25 August 2008 - 10:43 AM

Cine ma poate ajuta cu urmatoarea problema.
unul dintre asociati a depus in banca suma de 143000 lei, pe care nu ii are in casa si ma pune sa "imprut"firma inainte de data depunerii cu cate 10000-15000 lei pe zi. este corect?multumesc mult :frusty:



#2 betsaida

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 92 Postari:

Postat 25 August 2008 - 10:53 AM

Da este corect ca un asociat sau actionar sa isi imprumute societatea. Sigurele probleme care ar fi sunt urmatoarele:
- cand s-a facut depunerea in banca ce s-a specificat pe depunere, de unde proveneau banii? Pt. ca in mod normal trebuia facut imprumutul direct in banca si incheiat un contract de imprumut intre asociat si societate, contract care trebuia prezentat la banca. Daca nu probabil ca suma sa depus ca provenind din activitatea intreprinderii iar atunci este discutabil imprumutul.
- a-ti anuntat Oficiul pentru spalarea banilor avand in vedere ca este o operatiune ce depaseste 10000euro?




#3 petrisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male

Postat 25 August 2008 - 06:12 PM

Pai parca nu se mai raporteaza conform

HOTĂRÂRII nr.594 din 4 iunie 2008 privind aprobarea Regulamentului de aplicare a prevederilor Legii nr. 656/2002 pentru prevenirea și sancționarea spălării banilor, publicata in M.Of. nr. 444/13 iunie 2008

Art. 15. -
(1) Persoanele prevăzute la art. 8 lit. a)-d), g)-j), precum și structurile de conducere ale profesiilor liberale prevăzute la art. 8 lit. e) și f) din Legea nr. 656/2002 vor desemna printr-un act intern, întocmit potrivit anexei care face parte din prezentul regulament, una sau mai multe persoane care au responsabilități în aplicarea Legii nr. 656/2002 și a prezentului regulament, ale căror nume vor fi comunicate Oficiului, împreună cu natura și cu limitele responsabilităților menționate. Actul intern va fi comunicat direct la sediul Oficiului sau prin intermediul serviciilor poștale, cu confirmare de primire.
(2) Persoanele prevăzute la alin. (1) vor stabili politici și proceduri adecvate în materie de cunoaștere a clientelei, de raportare și de păstrare a evidențelor secundare sau operative, de control intern, evaluare și gestionare a riscurilor, managementul de conformitate și comunicare pentru a preveni și a împiedica operațiunile suspecte de spălarea banilor sau finanțarea actelor de terorism, asigurând instruirea corespunzătoare a angajaților. Instituțiile de credit și instituțiile financiare au obligația de a desemna un ofițer de conformitate subordonat conducerii executive, care coordonează implementarea politicilor și procedurilor interne pentru aplicarea Legii nr. 656/2002 și a prezentului regulament.
(3) Persoanele desemnate conform alin. (1) și (2) răspund pentru îndeplinirea sarcinilor stabilite în aplicarea Legii nr. 656/2002.
(4) Dispozițiile alin. (1)-(3) nu sunt aplicabile persoanelor fizice și juridice prevăzute la art. 8 lit. k) din Legea nr. 656/2002.



#4 oana ramona

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 26 August 2008 - 08:50 AM

multumesc mult, cred ca o sa rezolvam problema printr-un imrumut de la alta persoana fizica, cred, asa vor sefii. :frusty:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 12 August 2009 - 09:58 AM




#5 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 14 September 2008 - 02:07 PM

am urmatoarea problema
seful este asociat unic,a facut un imprumut pers fizica la o banca ,bani cu care a imprumutat societatea.Am incheiat un contract de imprumut prin care se mentioneaza ca societatea va plati dobanda si comisioanele aferente imprumutului bancii respective.Acum seful mi+a adus o depunere de la banca respectiva cu suma de 30000 ron,pe pers fizica,reprezentand dobanda.Ce ar trebui sa fac?Sa inreg plata din caseria unitatii?Se trece pe chelt?Este deductibila?
Multumesc mult



#6 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 September 2008 - 04:35 PM

Vezi postareadanutanitulescu, la Sep 14 2008, 03:07 PM, a spus:

am urmatoarea problema
seful este asociat unic,a facut un imprumut pers fizica la o banca ,bani cu care a imprumutat societatea.Am incheiat un contract de imprumut prin care se mentioneaza ca societatea va plati dobanda si comisioanele aferente imprumutului bancii respective.Acum seful mi+a adus o depunere de la banca respectiva cu suma de 30000 ron,pe pers fizica,reprezentand dobanda.Ce ar trebui sa fac?Sa inreg plata din caseria unitatii?Se trece pe chelt?Este deductibila?
Multumesc mult
firma nu este interesata de unde provin banii pe care asociatul i-a imprumutat, deci nu se ia in calcul contractul de imprumut intre asociat persoana fizica si banca, se ia in calcul NUMAI contractul dintre firma reprezentata de asociat si asociat persoana fizica. In contract trebuie precizata suma si dobanda care trebuie s-o plateasca firma, termenul scadent...., iar tratamentul fiscal privind dobanzile aferente imprumuturilor de la alte entitati decat cele autorizate, asa cum sunt descrise in CF si NM la CF art. 23. In cazul tau nu sunt deductibile decat daca gradul de indatorare este mai mic sau egal cu 3.



#7 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 14 September 2008 - 05:21 PM

nu stiu daca m-am exprimat corect,contractul de imprumut este intre asociat si firma in care este stipulat sa fie platite dobanzile si comisioanele aferente imprumutului bancar,contract pe care mi l-a adus seful conceput de cineva de la finante,sustinand astfel ca e legal.E corect?



#8 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 September 2008 - 06:19 PM

Vezi postareadanutanitulescu, la Sep 14 2008, 06:21 PM, a spus:

nu stiu daca m-am exprimat corect,contractul de imprumut este intre asociat si firma in care este stipulat sa fie platite dobanzile si comisioanele aferente imprumutului bancar,contract pe care mi l-a adus seful conceput de cineva de la finante,sustinand astfel ca e legal.E corect?
te-ai exprimat corect, din acest motiv am precizat ca NUMAI ce se stipuleaza in contractul de imprumut dintre pers fiz(asociat) si firma, respectiv, partile contractante, obiectul contractului, pretul contractului, drepturi si obligatii, si alte clauze..., pe care, prin semnarea contractului, partile si le asuma. Deci, trebuie precizata suma si procentul dobanzii, pentru ca indiferent ce clauze isi asuma partile, firma trebuie sa dovedeasca incasarea(prin unul din instrumentele de plata/incasare legale)sumei imprumutate, iar dobanda este calculata si inreg pe costurile firmei, cu tratamentul fiscal pe care l-am precizat in postarea anterioara.Daca suma incasata se face(s-a facut) prin caseria unitatii si depaseste 15000euro intr-o zi, se raporteaza la oficiul pt spalarea banilor in termen de 10 zile??parca!!
Asociatul pers fiz care detine parti sociale in pers juridica romana trebuie sa inteleaga ca din firma nu are dreptul decat la dividende, respectiv profitul net obtinut la sf anului in urma desfasurarii activ autorizate. Nu exista niciun motiv pentru care societatea sa-si asume datoriile pe care le are persoana fizica-asociat unic.
Daca intr-adevar creditul respectiv a fost contractat ptr investitii in vederea desfasurarii acrtivitatii, trebuia sa faca contract direct intre firma si banca, si avea toate costurile deductibile.
Nu am inteles, cum a platit 30000ron(adica 300 milioane lei vechi)dobanda, dar ce credit a facut?????????ceva nu e in regula!!!!

Aceasta postare a fost editata de PasareaPhoenix: 14 September 2008 - 06:23 PM




#9 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 14 September 2008 - 07:29 PM

da,30000 ron.Imprumutul a fost de 144000 ron.Si mie mi s-a parut foarte mare dobanda,insa nu l-am intrebat,poate l-a achitat integral.E foarte dubios ca pe depunere nu apare plata dobanda,de fapt nu scrie nimic legat de justificare,alimentare cont sau asa ceva.Insa eu trebuie sa -i scad si din casa,nu?Dar seful nu vrea sa -i micsorez aportul,spunand ca firma e obligata sa plateasca dobanda.Atunci in loc sa fac 455-5311,o sa fac 666-5311,nedeductibila?e corect?
Multumesc mult pt ajutor.



#10 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 14 September 2008 - 10:08 PM

Inregistrare dobanda imprumut patron

666=4558 dobanda calculata
4558=5311 dobanda platita
Cheltuiala deductibila pana la nivelul dobanzii de referinta comunicata de BNR ptr. ultima luna din trimestru.

Aceasta postare a fost editata de lilianarodica: 14 September 2008 - 10:18 PM




#11 danutanitulescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:

Postat 15 September 2008 - 07:12 PM

multumesc



#12 blueeyes_hart

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 11 August 2009 - 12:50 PM

buna ziua, va rog sa ma ajutati in probl restituirii imprumutului catre un asociat, acesta imprumuta firma cu 20000, cate 5000/luna, as putea sa ii restutui banii in contul personal? sau trebuie sa ii restitui tot prin casa?



#13 nicoliciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:iasi

Postat 11 August 2009 - 01:53 PM

Se poate si prin banca, trebuie sa aveti contracte de creditare societate pentru fiecare imprumut, iar la banca sa duceti o copie dupa contract impreuna cu ordinul de plata pentru justificarea platii.



#14 blueeyes_hart

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 11 August 2009 - 01:59 PM

contactele sunt ceva...intern, nu sunt autentificate nicaieri, e o pb? se poate asa?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 16 August 2009 - 12:10 PM




#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 August 2009 - 10:49 AM

da, se poate !

pt mai multe aspecte priv. ctr de imprumut/creditare, daca ai nevoie, ai un topic special aici : http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...rumut&st=60

si mai sunt, doar sa folosesti fct. de cautare - este obligatoriu inainte de a posta.

blueeyes_hart,
ti-am unit topicul cu unul dintre cele deschise deja pe tema imprumutului acordat firmei de catre asociat, te rog sa nu mai deschizi topice noi daca exista cel putin unul care trateaza tema ce te intereseaza (vb in general), mai ales daca legislatia nu a adus modificari majore actelor ce stau la baza acelei teme, adica nu exista aspecte noi.

de asemenea, reciteste regulamentul forumului ca stii cum si unde trebuie sa postezi.

o zi buna. :lostit (13):



#16 ica13

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 November 2009 - 09:21 PM

Buna seara,

Am si eu o problema legata de creditarea societatii. Unul dintre cei doi asociati a facut contract prin care imprumuta societatea pana la suma de 50000euro sau echivalent in lei. Transele de imprumut au fost in lei, rambursarea poate fi efectuata in euro?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.



#17 valentina55

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 24 November 2009 - 08:35 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la Aug 12 2009, 10:49 AM, a spus:

da, se poate !

pt mai multe aspecte priv. ctr de imprumut/creditare, daca ai nevoie, ai un topic special aici : http://www.conta.ro/forum/index.php?showto...rumut&st=60

si mai sunt, doar sa folosesti fct. de cautare - este obligatoriu inainte de a posta.

blueeyes_hart,
ti-am unit topicul cu unul dintre cele deschise deja pe tema imprumutului acordat firmei de catre asociat, te rog sa nu mai deschizi topice noi daca exista cel putin unul care trateaza tema ce te intereseaza (vb in general), mai ales daca legislatia nu a adus modificari majore actelor ce stau la baza acelei teme, adica nu exista aspecte noi.

de asemenea, reciteste regulamentul forumului ca stii cum si unde trebuie sa postezi.

o zi buna. :pullhair:


Vezi postareaica13, la Nov 12 2009, 09:21 PM, a spus:

Buna seara,

Am si eu o problema legata de creditarea societatii. Unul dintre cei doi asociati a facut contract prin care imprumuta societatea pana la suma de 50000euro sau echivalent in lei. Transele de imprumut au fost in lei, rambursarea poate fi efectuata in euro?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL