Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu de odihna pentru timp partial - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


concediu de odihna pentru timp partial

18 replies to this topic

#1 Tinamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 August 2008 - 02:34 PM

Buna.

La un angajat cu timp partial (2 ore/zi) exista vreo limita in ceea ce priveste concediul de odihna legal? Sau este tot 21 zile/an?
Unde pot gasi aceasta informatie? Am nevoie URGENT pentru un contract de munca?
Va multumesc mult.



#2 lilly

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 38 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2008 - 02:59 PM

Concediul legal este conform contractului de munca de 21 (22) zile, dar zilele de concediu pe care angajatul si le poate lua, se calculeaza in functie de timpul efectiv lucrat, respectiv in functie de cele 2 ore zilnice.

lilly



#3 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2008 - 03:51 PM

Nu se tine cont de norma zilnica la calculul dreptului de CO, dar se tine cont de perioada lucrata in zile.
Dragos



#4 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2008 - 04:31 PM

CCMUNN:
''Art. 56. - (1) Salariații au dreptul în fiecare an calendaristic la un concediu de odihnă plătit, de minimum 21 de zile lucrătoare.
(2) Fac excepție de la prevederile alin. (1):
a) salariații care au varsta sub 18 ani au dreptul, în fiecare an calendaristic, la un concediu plătit de 24 de zile lucrătoare;
b) salariații nou-angajați, pentru primul an de activitate înscris în cartea de muncă au dreptul la un concediu de odihna plătit cu o durată minima de 20 de zile lucrătoare.''

Legea nu face distinctie intre timp partial/norma intreaga, deci se aplica prevederile de mai sus - ca si minimale - sau prevederile interne.

TINAMARIA, ai deschis 2 topicuri cu aceeasi intrebare...ti se raspunsese deja pe un topic, eu am observat dupa ce ti-am raspuns pe al doilea topic asa ca le-am unit.
Te rog, mai multa atentie la postare.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 25 August 2008 - 04:36 PM

Madalina



#5 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2008 - 04:51 PM

Vezi postareamadalinab, la Aug 25 2008, 05:31 PM, a spus:

Legea nu face distinctie intre timp partial/norma intreaga, deci se aplica prevederile de mai sus - ca si minimale - sau prevederile interne.
Numarul de zile CO pentru ctr cu timp partial, se stabileste proportional cu numar de ore lucrate?
multumesc



#6 Tinamaria

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 August 2008 - 04:52 PM

Va multumesc mult pentru rapiditate.
Acum imi pot finaliza contractul :thumbup: .

Scuze pentru postarea de 2 ori.... nu stiu cum am reusit.. :frusty: Oricum nu a fost intentionat.

O zi buna tuturor!



#7 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 August 2008 - 06:10 PM

Vezi postareaPasareaPhoenix, la Aug 25 2008, 05:51 PM, a spus:

Numarul de zile CO pentru ctr cu timp partial, se stabileste proportional cu numar de ore lucrate?
nu conteaza nr de ore, am facut aceasta precizare. un program normal de lucru pt salariatul cu norma partiala ii da dreptul la acelasi nr de zile lucratoare pt concediul de odihna ca si angajatului cu norma intreaga. se calculeaza proportional cu nr de zile lucrate, nu cu nr de ore (asa cum se preciza anterior in textul de lege).
Madalina



#8 Raptor_40

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 29 January 2009 - 05:54 PM

Dupa abrogarea alin. 4), art. 140 din Codul Muncii, si angajatii cu timp partial beneficiaza de C.O. integral (minim 20 zile, conf. art. 140, alin. 1) din Codul Muncii). In situatia in care va trebui sa fie compensat in bani, cum se va plati? Banuiesc ca proportional cu perioada lucrata.



#9 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 30 January 2009 - 08:55 AM

peste tot unde am intalnit contracte cu timp partial concediul de odihna a fost acordat integral.
e chiar absurd ca unuia angajat cu 4 ore pe zi sa ii acorzi doar jumate din concediu.

plata concediului de odihna se face dupa acelasi algoritm, indiferent de tipul de contract(norma intreaga sau partial). adica media zilnica a salariului de baza pe ultimele trei luni, dar nu mai putin decat ar fi primit ca salariu de baza in luna curenta pentru perioada de concediu. da... si in spiritul intrebarii... proportional cu perioada lucrata.

sau nu v-ati exprimat bine si vroiati sa spuneti contract pe perioada determinata?



#10 Raptor_40

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 31 January 2009 - 09:12 AM

Multumes!

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 02 February 2009 - 08:32 AM




#11 angelaM

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 February 2009 - 03:54 PM

pentru CM cu timp partial conform codului muncii cel putin 20 zile lucratoare iar daca tinem cont de contractul colectiv de munca 2007-2010 sunt 21 zile,deoarece art.140 alin 4.care spunea ca se acorda zile de concediu prop cu timpul de lucru(la4h=11zile) a fost abrogat prin (oug nr 65/2005)



#12 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 06 February 2009 - 04:25 PM

daca am un angajat cu 2 ore pe zi , dau concediu de odihna de 21 de zile tot la 2 ore pe zi
in pontaj apare 21 de zile cu 2 ore pe zi in CO
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#13 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 February 2009 - 05:28 PM

Eu am un angajat cu 4 ore pe saptamana, adica 16 ore pe luna...tot 21 de zile ii dau??adica aproape cat lucreza intr-un an?!



#14 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 08 February 2009 - 01:47 PM

da tot 21 de zile are concediu de odihna , indiferent de timpul de lucru (deci de la 8 la 1 ore /zi)conform contractului de munca
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#15 titi35

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 08 February 2009 - 08:20 PM

Vezi postareanilufera, la Feb 6 2009, 05:28 PM, a spus:

Eu am un angajat cu 4 ore pe saptamana, adica 16 ore pe luna...tot 21 de zile ii dau??adica aproape cat lucreza intr-un an?!
Angajatul are CO 21 zile, adica aprox. 1 luna, in care el ar fi venit la serviciu 4 x 4 ore= 16 ore. De asemenea primeste bani cat ar fi primit in aceasta luna daca venea la serviciu.



#16 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 February 2009 - 09:54 AM

Stati ca nu pricep...deci angajatul lucreaza intr-un an 192 ore din care 168 ore sta in concediu, adica practic lucreaza numai 24 ore un an de zile?!



#17 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 09 February 2009 - 10:25 AM

Vezi postareanilufera, la Feb 9 2009, 09:54 AM, a spus:

Stati ca nu pricep...deci angajatul lucreaza intr-un an 192 ore din care 168 ore sta in concediu, adica practic lucreaza numai 24 ore un an de zile?!
Daca omul munceste 4 ore pe saptamana inseamna ca munceste 4 ore/5 zile=0,8 ore pe zi. El are CO 21 de zile CO x 0,8 ore/zi adica 16,8 ore CO. Iar in restul anului munceste: (365 zile an - 21 zile CO - zilele libere) x 0,8 ore.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#18 vioricapop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Cluj

Postat 11 February 2009 - 10:27 PM

La un angajat cu 5 ore pe luna (nu 5 ore / zi), cat concediu de odihna ar trebui sa-i acord?
Multumesc.



#19 (anisoara bobi)

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:

Postat 12 February 2009 - 12:14 PM

tot 21 zile adica intr-o luna nu efectueaza cele 5 ore de munca ci este in concediu cu o indemnizatie egala cu cea pentru 5 ore (media veniturilor realizate in ultimele trei luni)






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL