Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
registrul scadentar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

registrul scadentar

13 replies to this topic

#1 adina hatcau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 30 June 2005 - 02:03 PM

la ce foloseste registrul scadentar?Eu nici nu am auzit de el. Este obligatoriu?

Din moment ce listez Jurnalul de cumparari si Jurnalul de vanzari , mai trebuie sa am si un registru in care sa le scriu din nou si de mana..?
Eu listam pana acum JC, JV, OD, RC, JB si completam apoi Registrul jurnal, la sfarsitul anului Registrul inventar si listam Cartea mare. :oops:



#2 adina hatcau

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Location:timisoara

Postat 13 July 2005 - 01:47 PM

Eu tot nu m-am lamurit . Ce este cu Registrul Scadentar?Care e povestea lui? :shock:




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 August 2005 - 09:27 AM

adina hatcau a spus:

Eu tot nu m-am lamurit . Ce este cu Registrul Scadentar?Care e povestea lui? :shock:

Adinutza, da-i o cautare dupa "scadentar" ca problema s-a discutat SIGUR, SIGUR!



#4 anagruion

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 291 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 26 August 2005 - 02:30 PM

Draga Adina, Registru scadentar se gaseste la Mirton sau Timlibris- si are urmatoarea denumire:
EVIDENTA OBLIGATIILOR DE PLATA(FURNIZORI-CREDITORI) PE TERMENELE SCADENTE CONFORM OG 77/01.06.1999 modificat LG.469/19.07.2002 si EVIDENTA CREANTELOR(CLIENTI-DEBITORI) PE TERMENE SCADENTE CONFORM OG 77/01.06.1999 ,modificat LG 469/19.07.2002.

registru se completeaza zilnic. Eu le am in programul de contabilitate si nu le mai scriu de mana. Sper ca ti-am fost de folos.



#5 lorena25

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:Timisoara
  • Interests:noutati in domeniul contabil

Postat 07 September 2005 - 07:10 PM

As dori sa stiu la ce se foloseste registrul scadentar? Sunt noua in domeniu si eu nu am auzit inca de el....
Va multumesc : oops:



#6 mirelaz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 07 September 2005 - 09:48 PM

lorena25 a spus:

As dori sa stiu la ce se foloseste registrul scadentar? Sunt noua in domeniu si eu nu am auzit inca de el....
Va multumesc :   oops:
registrul scadentar se foloseste pentru evidenta achitarii furnizorilor. Soldul din balanta de furnizori trebuie sa corespunda cu defalcarea pe facturi din registrul scadentar. :P



#7 dlupescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 10 April 2008 - 03:21 PM

Vezi postareaanagruion, la Aug 26 2005, 03:30 PM, a spus:

Draga Adina, Registru scadentar se gaseste la Mirton sau Timlibris- si are urmatoarea denumire:
EVIDENTA OBLIGATIILOR DE PLATA(FURNIZORI-CREDITORI) PE TERMENELE SCADENTE CONFORM OG 77/01.06.1999 modificat LG.469/19.07.2002 si EVIDENTA CREANTELOR(CLIENTI-DEBITORI) PE TERMENE SCADENTE CONFORM OG 77/01.06.1999 ,modificat LG 469/19.07.2002.

hm nu e modificat prin legea 469/2002 ci prin legea 211/2001
si nu e pt.toti doar daca ai compensari cu statul sau cu societati controlate de stat.
eu nu am vazut altceva.

daca aveti alta parere postati

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 10 July 2008 - 08:22 PM




#8 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 11 April 2008 - 12:12 PM

Legea 211 din 20 aprilie 2001, in vigoare:
"Persoanele juridice, indiferent de forma de organizare și de tipul de proprietate, în termen de 15 zile de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență vor organiza evidența obligațiilor de plată și evidența creanțelor, pe termene scadente, către orice creditor, respectiv de la orice debitor, după caz."
Deci evidenta pe scadente a debitorilor si creditorilor este obligatoriu. In plus, pt. sumele neincasate mai mari de 10.000lei "Persoanele juridice vor întocmi situația privind sumele restante mai vechi de 30 de zile către orice creditor, respectiv de la orice debitor, persoană juridică, după caz, cu sediul în România, care va cuprinde:
a) elemente de identificare a calității de debitor:
-denumirea, sediul social și codul fiscal;
-denumirea, sediul social și codul fiscal ale creditorului;
-numărul, data emiterii și valoarea facturii ce urmează să fie plătită creditorului;
b) elemente de identificare a calității de creditor:
-denumirea, sediul social și codul fiscal;
-denumirea, sediul social și codul fiscal ale debitorului;
-numărul, data emiterii și valoarea facturii ce urmează să fie încasată de la debitor;
c) alte elemente:
-volumul creditelor nerambursate în termen către băncile finanțatoare, inclusiv dobânzile aferente;
-volumul debitelor către bugetul de stat, bugetele locale, bugetul asigurărilor sociale de stat și bugetele fondurilor speciale, neachitate în termen, inclusiv majorările de întârziere datorate și penalizările, după caz;
-volumul creanțelor față de persoanele juridice, care se finanțează total sau parțial de la bugetul de stat;
-volumul creditelor comerciale acordate de agenții economici, nerambursate la scadență.
Art. 3. - Situația întocmită conform art. 2 se va depune, în termen de 30 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe de urgență, la Institutul de Management și Informatică din cadrul Ministerului Industriei și Comerțului, în vederea includerii în procedura de compensare a datoriilor neplătite la termenele scadente, conform prevederilor legale în vigoare referitoare la Regulamentul de compensare a datoriilor nerambursate la scadență ale agenților economici din industrie și la Metodologia de monitorizare a datoriilor nerambursate la scadență ale agenților economici la care statul este acționar majoritar.
Situația prevăzută la alin. 1 se actualizează de către contribuabili, persoane juridice, periodic, la intervale de cel mult 30 de zile, în funcție de dotarea cu tehnică de calcul.
"
si este in vigoare.
Bea



#9 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 14 April 2008 - 01:46 PM

stie cineva legislatia pentru evidenta contractelor?
va rog, am cautat peste tot, si nu gasesc...
Bea



#10 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 14 April 2008 - 06:08 PM

Ce fel de contracte?



#11 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 15 April 2008 - 09:20 AM

tote contractele cu furnizorii si clientii, toate, trebuie inscrise intr-o evidenta a contractelor.
stiu formatul, dar nu mai gasesc legislatia pentru.
Bea



#12 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 April 2008 - 10:18 AM

Eu cred ca este vorba despre asta:

Art. 1. - Constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor prevăzute la art. 10 din Legea nr. 469/2002 privind unele măsuri pentru întărirea disciplinei contractuale, cu modificările și completările ulterioare, se fac de către persoanele desemnate din cadrul structurilor de inspecție fiscală ale Agenției Naționale de Administrare Fiscală.
Ordin nr. 527 din 22/02/2008
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 154 din 28/02/2008

Art. 3. - (1) Părțile contractante au obligația efectuării tuturor plăților la data scadenței, stabilită conform contractelor.
(2) Părțile contractante vor organiza evidența obligațiilor de plată pe scadențe, potrivit contractelor.
Art. 10. - (1) Constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 100.000.000 lei la 300.000.000 lei următoarele fapte:
a) neefectuarea, cu rea-credință stabilită în condițiile legii, de către debitor a plăților la data scadenței, potrivit art. 3 alin. (1), cu excepția celor reglementate prin norme speciale;
b) neasigurarea evidenței obligațiilor de plată pe scadențe, conform art. 3 alin. (2);
c) încălcarea prevederilor art. 5.
Lege nr. 469 din 09/07/2002
Actualizat:
- O.U.G. nr. 112/2002
- Legea nr. 416/2006.
Dragos



#13 Bea

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 546 Postari:
  • Location:Timisoara

Postat 15 April 2008 - 10:46 AM

NU, asta o stiu,
de fapt, am tinut evidenta contractelor la doua societati, si am avut si legislatia, dar am lasat acolo, cand am plecat, si nu mai gasesc!
HELP, imi vine sa-mi scot parul!!!
Bea



#14 MARYSA ST

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 231 Postari:

Postat 15 April 2008 - 10:59 AM

Te cred... :pullhair: ...am cautat si eu toata seara trecuta, si pe net si in lex-ul meu si n-am gasit nimic concret! Acum am rugat si colegii de suferinta, care au acest registru dar nu stiu baza legala!

O prietena are control de fond si am rugat-o sa intrebe inspectorii de la Administratia fisc. daca stiu ceva de acest registru:nu stiu nimik! Pe cine am intrebat mi-a spus ca are acest registru dar nu stie in ce baza legala l-a infiintat. Drept pentru care, am intocmit si eu unul! :frusty: Acum sunt mai linistita! Ne acoperim cu hartii!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 01 December 2008 - 03:20 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL