Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
reg. evidenta accid. de munca si licente IT - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

reg. evidenta accid. de munca si licente IT

4 replies to this topic

#1 Dory

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 27 June 2005 - 12:22 PM

Stie cineva sa existe:
1. registru de evidenta accidentelor in munca
2. registru de evidenta a licentelor IT

Am inteles ca ar trebui cumparate si inregistrate dar nu reusesc sa gasesc in legislatie.
Multumesc.



#2 consult

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 91 Postari:
  • Location:targoviste

Postat 30 June 2005 - 05:21 PM

Dory a spus:

Stie cineva sa existe:
1. registru de evidenta accidentelor in munca
2. registru de evidenta a licentelor IT

Am inteles ca ar trebui cumparate si inregistrate dar nu reusesc sa gasesc in legislatie.
Multumesc.

Da, se tine registrul accidentelor de munca, conform legii protectiei muncii, iar registrul cu programe de calculator stiu sigur ca este obligatoriu dar nu stiu de la ce data.

marighe



#3 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 29 October 2007 - 08:46 PM

Buna ziua la toti.
Candva prin primavara lui 2005 se vehicula existenta in proiect a unui nou ordin. Citez ma jos din el:

ORDIN al ministrului comunicatiilor si tehnologiei informatiei privind registrul de societate pentru evidenta programelor pentru calculator

(1) În vederea protectiei drepturilor de autor asupra programelor pentru calculator, persoanele juridice din România sunt obligate sa întocmeasca registrul de societate pentru evidenta programelor pentru calculator.
(2) Registrul de societate pentru evidenta programelor pentru calculator se întocmeste pentru fiecare punct de lucru înregistrat la Oficiul National al Registrului Comertului.

Art.2. Registrul de societate pentru evidenta programelor pentru calculator are ca scop evidentierea programelor de calculator utilizate de persoanele juridice în activitatea lor.

Art.3. (1) Informatiile înregistrate în registrul de societate pentru evidenta programelor pentru calculator vor corespunde documentelor de achizitie a acestora.
(2) Completarea registrului de societate pentru evidenta programelor pentru calculator se face permanent, respectiv în termen de 15 zile lucratoare de la achizitia unui program.

Art.4. Informatiile înregistrate în registrul de societate pentru evidenta programelor pentru calculator se refera la: denumirea
programului pentru calculator, furnizorul programului, asa cum apare în documentul de achizitie (denumire sau nume si prenume, adresa, numarul de înmatriculare la Oficiul National al Registrului Comertului sau codul de înregistrare fiscala daca este o societate sau un comerciant persoana fizica din România), documentul de achizitie (fel, numar, data).

Art.5. (1) Persoanele juridice au obligatia de a prezenta organelor de control registrul de societate pentru evidenta programelor pentru calculator. ...

Art.7. (1) Registrul de societate pentru evidenta programelor pentru calculator se elibereaza, contra cost, de unitatile Companiei
Nationale Posta Româna S.A. din raza teritoriala unde îsi are sediul social persoana juridica, pe baza certificatului de înregistrare la
Oficiul National al Registrului Comertului.
(2) În termen de 30 de zile de la data intrarii în vigoare a prezentului ordin, persoanele juridice vor achizitiona registrul de societate pentru evidenta programelor pentru calculator de la unitatile prevazute la alin. (1).

Art.8. (1) Registrul de societate pentru evidenta programelor pentru calculator este document cu regim special de tiparire, înseriere si numerotare si se executa de catre Compania Nationala "Imprimeria Nationala" - S.A., cu utilizarea unor elemente de securizare.

(3) Compania Nationala "Imprimeria Nationala" - S.A. va lua masuri pentru a asigura necesarul de registre pentru toate persoanele juridice din România la unitatile Companiei Nationale Posta Româna S.A. pâna la data de 30.06.2005.

Art.9. Nerespectarea prevederilor prezentului ordin constituie contraventii si se sanctioneaza în acelasi fel cu masurile aplicate
pentru nerespectarea art.3 din Ordonanta Guvernului nr.124/2000 pentru completarea cadrului juridic privind dreptul de autor si drepturile conexe, prin adoptarea de masuri pentru combaterea pirateriei în domeniile audio si video, precum si a programelor pentru calculator.

Art.10. Prezentul ordin intra în vigoare la 90 de zile de la data publicarii în Monitorul Oficial al României, Partea I.”


A trecut ordinul? S-a definitivat ceva in acest sens? Nu mai sunt la curent cu tema asta; si acum am din nou tangente cu subiectul. Trebuie sa tinem vreun registru de evidenta a programelor (licentelor) de calculator? Daca da, in ce act normativ se prevede? Exista ceva cu regim special sau e suficient un registru facut pe un caiet/registru cumparat de la papetarie?

Multumesc pentru raspunsuri



#4 pcl

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Location:Brasov

Postat 31 October 2007 - 10:18 AM

si eu as dori sa stiu.....din ce am cautat prin baza de legi si de pe site-ul lor se pare ca nu s-a mai publicat......sau poate nu am cautat destul de bine....voi ce mai stiti de acest ordin?
Claudia P.
Numai la noi se poate intampla



#5 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 08 November 2007 - 11:29 AM

Se pare ca nu avem nici un raspuns. Trag concluzia ca probabil nu a aparut nimic. Pentru a fi acoperita, mi-am facut registru de mana, pe un caiet, care sa contina informatiile ordinul acela din 2005, de la art.4. Ma gandesc c-o fi mai mult decat nimic. Registru am, nu poate sa-mi spuna nimeni ca nu tin evidenta, iar daca o sa mi se arate ca prin actul X se cere altfel, ma voi conforma.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL