Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examen consultanti fiscali octombrie 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


examen consultanti fiscali octombrie 2008


79 replies to this topic

#41 jojoro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 04 October 2008 - 06:17 PM

nici eu nu ma mai duc! Am luat mai putin ca in decembrie, doar 27



#42 ddanceanu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 04 October 2008 - 06:52 PM

eu an luat 22. In iasi au luat 4




#43 dienuk

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:

Postat 04 October 2008 - 07:53 PM

Ceilalti din alte centre nu ne spun nimic? Chiar au fost asa putini?



#44 jojoro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 04 October 2008 - 09:30 PM

in cluj tot 4 au luat



#45 Sebib

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 04 October 2008 - 09:46 PM

Vezi postareadienuk, la Oct 4 2008, 08:53 PM, a spus:

Ceilalti din alte centre nu ne spun nimic? Chiar au fost asa putini?

Va salut,

Eu am dat la Iasi. Asa cum ati aflat, foarte putini au luat iar media raspunsurilor corecte la mine in sala a fost sub 20.
Am reusit sa pic cu 29, analizez daca are rost sa contest ceva.

La Iasi in sala mea trebuia sa se prezinte in calitate de candidat si directorul mare de la Finantele din Iasi, impreuna cu cateva persoane din AF Iasi. NU s-a prezentat nimeni! Presupun ca au fost informati de sus-pusi ca va fi din nou foarte greu. Mai am o curiozitate pe care am sa mi-o satisfac: oare vor aparea persoanele influente amintite mai sus pe lista admisilor, desi stiu ca nu s-au prezentat?!

Din informatiile primite de la comisia de examen: subiectele au fost concepute de echipe din Big4, care si-au impartit domeniile intre ei.
Acestia au vrut din nou sa demonstreze ca suntem prosti, iar ei sunt marii destepti. Au scornit o noua serie de exceptii care mai de care mai combinate, cu care greu ne vom intalni in activitatea de zi cu zi. Se vor publica grilele si veti vedea.

Parerea mea: cata vreme vor face subiectele cei ce REALMENTE SUNT INTERESATI SA NU PROMOVAM EXAMENUL si sa ingrosam concurenta, situatia va fi asemanatoare. In general consider ca setul de intrebari din acest concurs este NERELEVANT pentru stabilirea cunostintelor candidatului viitor consultant fiscal. Cu siguranta cei Destepti ce au facut intrebarile le-au "copt" cateva ore/bucata, cu textul de lege in fata, iar noi a trebuit sa le tratam in 4,5 minute/bucata, din memorie! Vi se pare fair-play domnilor din Big4 si CCF?

Felicitari CCF pentru ca ati reusit iar sa va bateti joc de timpul nostru, de banii si de munca noastra.
Va garantez ca voi fi unul din prostii din turma care vor da din nou examenul, fortat fiind de imprejurari, cu speranta de a-mi recastiga dreptul de a profesa in acest domeniu, drept pe care ni l-ati rapit tuturor colegilor experti contabili cand ati luat fiinta.

Cu admiratie,
Sebib.



#46 danact

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 04 October 2008 - 10:29 PM

buna,
si eu am picat..cu 25..bataie de joc!!! Aveti idee in Buc.cati au promovat??



#47 oana.luca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 05 October 2008 - 06:50 AM

Buna, am dat examenul ieri in Cluj. Am mai dat in 2006 cand s-a organizat prima data, apoi in martie 2007 cand am picat cu 31 si ieri cand am picat cu 31 :tongue: . Asta e.... :thumbup:



#48 gildiko

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 October 2008 - 02:42 PM

CCF isi bate joc de noi.! A fost un examen capcana !Nici un examen nu are barem asa de mare pentru a fi promovat ( la profesori e 5 nota minima , la auditori 7 ... ) . Aceste examene se organizeaza pentru colectare de bani , si nu pentru a avea sansa sa fii membru al Camerei . Eu am fost la Cluj , am facut 70 puncte .



#49 crismaid

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 05 October 2008 - 05:00 PM

Am dat la iasi. Am facut 30.
Sunt intru totul de acord cu Sebib. Are foarte mare dreptate in privinta celor de la CCF.
Propun sa analizam impreuna daca are rost sa contestam ceva. Am dat a 3 a oara si sincer cred ca nu avem nimic de pierdut daca facem contestatie - pe intrebari exacte desigur.



#50 dienuk

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 63 Postari:

Postat 05 October 2008 - 05:19 PM

E interesant de stiut macar daca la Bucurestia fost altul procentul de admisi. Stie cineva ?E intr-adevar uimitor ce aud. Care e totusi scopul -de a ne umili iar in masa?!



#51 petro71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 05 October 2008 - 05:53 PM

Eu am dat la Bucuresti...a fost pt a treia oara...si am luat...Am dat in noiembrie 2006 si in decembrie 2007 si de fiecare data am picat cu 75 de puncte...Ce pot sa va spun ca din sala noastra de 100 de candidati au luat cred ca doar 6 persoane.... de ei stiu sigur....poate sa fi fost unu,doi in plus...dar nu cred ca mai multi...Nu sunt foarte sigura pentru ca in emotiile asteptarii era greu sa fii atent la reactia fiecarei persoane careia i se corecta lucrarea...Merita sa incercati cu contestatiile...in decembrie 2007 au fost si persoane carora li s-a aprobat...multa bafta!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 October 2008 - 07:45 PM
citare mesaj anterior




#52 micha08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:

Postat 05 October 2008 - 06:08 PM

Mai aveti si alte pareri despre examenul desfasurat in Bucuresti´? Eu nu am dat de data aceasta si vreau sa stiu ce am pierdut... Am ce sa regret?



#53 sem

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 05 October 2008 - 06:54 PM

am dat examenul la bucuresti, pt prima data.
am picat cu 31 puncte
as vrea sa depun contestatie pentru intrebari cu mai multe raspunsuri corecte
mai depune cineva?
din sala noastra cu 56 oameni au luat 5



#54 sem

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 05 October 2008 - 08:30 PM

va rog mult sa-mi spuneti si mie unde exista in bibliografie metoda de calcul pentru acordul preturilor de transfer, referitor la intrebarea de la examen
am verificat HG 529/2007 si nu am gasit asa ceva
multumesc
e urgent pentru contestatie

mai stie cineva cum suna exact intrebarea cu informatiile despre grupul fiscal, referitor la dosarul preturilor de transfer?



#55 sem

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 05 October 2008 - 08:39 PM

extras din HG 529 2007



Art. 20
Documentatia pentru emiterea unui acord trebuie sa contina cel putin urmatoarele informatii:
a) structura organizatorica a grupului, legala si operationala, inclusiv participatiile, istoricul si datele financiare referitoare la acesta;
b) descrierea generala a activitatii grupului, strategia de afaceri, inclusiv schimbarile din strategia de afaceri fata de anul fiscal precedent;
c) descrierea implementarii si aplicarii metodologiei preturilor de transfer in cadrul grupului, daca este cazul;
d) prezentarea generala a tranzactiilor intre persoane afiliate:
• modul de tranzactionare;
• modul de facturare;
• contravaloarea tranzactiilor;
e) descrierea generala a functiilor si riscurilor asumate de persoanele afiliate, inclusiv schimbarile intervenite in acest sens fata de anul precedent;
f) prezentarea detinatorilor de active necorporale, din cadrul grupului (patent, nume, know-how etc.) si redeventele platite sau primite;
g) prezentarea detaliata a tranzactiilor, produselor, afacerilor sau intelegerilor care vor fi acoperite prin acord;
h) analiza comparativa:
• caracteristicile bunurilor sau serviciilor;
• analiza functionala (functii, riscuri, mijloace fixe utilizate etc.);
• termenii contractuali;
• circumstantele economice;
• strategii de afaceri specifice;
i) prezentarea informatiilor cu privire la tranzactii comparabile externe sau interne;
j) prezumtiile critice care pot afecta pretul de transfer aferent tranzactiei sau valabilitatea acordului;
k) persoanele afiliate si sediile permanente ale acestora implicate in aceste tranzactii sau intelegeri;
l) autoritatile din alte state carora li s-a solicitat sa participe la emiterea acordului, in situatia in care acordul este bilateral sau multilateral;
m) o descriere a metodologiei propuse de preturi de transfer, respectiv criteriile de selectie a acesteia;
n) perioada ce va fi acoperita prin acord;
o) descrierea altor conditii considerate ca fiind relevante pentru contribuabil;
p) declaratia pe propria raspundere privind corectitudinea informatiilor furnizate prin cerere si documentatia prezentata;
r) declaratia pe propria raspundere a contribuabilului ca nu exista nicio procedura fiscala, administrativa sau judiciara in curs pentru cazul descris si pentru care este solicitata emiterea unui acord.


avand in vedere ca intrebarea privind informatiile despre grup ar putea avea mai multe raspunsuri corecte, as spune ca s-ar putea contesta
pareri???????



#56 sem

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 05 October 2008 - 09:09 PM

eu am invatat/aprofundat/ citit toata bibliografia pentru examen
am invatat 3 saptamani, mi-am neglijat familia, serviciul, etc
nu imi amintesc sa fi citit de acea metoda "vestita" care s-a cerut la intrebarea privind metoda de calcul a preturilor de transfer



#57 sem

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 05 October 2008 - 09:58 PM

eu intreb, eu raspund
da exista anexe la hg 529/2007

ANEXA Nr. 1


DOSARUL
preturilor de transfer


CAPITOLUL I
Intocmirea dosarului preturilor de transfer


Art. 1. - Dosarul preturilor de transfer va contine:
A. Informatii despre grup:
1. structura organizatorica a grupului, legala si operationala, inclusiv participatiile, istoricul si datele financiare referitoare la acesta;
2. descrierea generala a activitatii grupului, strategia de afaceri, inclusiv schimbarile din strategia de afaceri fata de anul fiscal precedent;
3. descrierea si implementarea aplicarii metodologiei preturilor de transfer in cadrul grupului, daca este cazul;
4. prezentarea generala a tranzactiilor intre persoane afiliate, din Uniunea Europeana:
a) modul de tranzactionare;
b) modul de facturare;
c) contravaloarea tranzactiilor;
5. descrierea generala a functiilor si riscurilor asumate de persoanele afiliate, inclusiv schimbarile intervenite in acest sens fata de anul precedent;
6. prezentarea detinatorilor de active necorporale, din cadrul grupului (patent, nume, know-how etc.) si redeventele platite sau primite;
7. prezentarea acordurilor de pret in avans incheiate de catre contribuabil sau de catre alte societati din cadrul grupului, in legatura cu acesta, cu exceptia celor emise de Agentia Nationala de Administrare Fiscala.

Art. 2. - (1) Marja de comparare reprezinta intervalul de valori ale pretului sau profitului aferente tranzactiilor comparabile intre companii comparabile independente.
(2) Pentru determinarea valorilor extreme, marja de comparare va fi impartita in 4 segmente. Segmentele de maxim si de minim reprezinta rezultatele extreme. In vederea stabilirii intervalului de comparare nu se vor utiliza rezultatele extreme din cadrul marjei de comparare.
[(3) In conditiile in care contravaloarea pretului de transfer stabilit de contribuabil nu este cuprinsa in intervalul de comparare, organul fiscal competent stabileste [b]valoarea mediana ca fiind pretul de transfer la pret de piata. Valoarea mediana reprezinta acea valoare care se regaseste la mijlocul intervalului de comparare. [/font] (4) Daca nu se poate identifica valoarea mediana, se face media aritmetica a celor doua valori de mijloc ale intervalului de comparare.
(5) Analiza comparativa va avea in vedere criteriile teritoriale in urmatoarea ordine: national, Uniunea Europeana, international.


CAPITOLUL II
Solicitarea si prezentarea dosarului preturilor de transfer


Art. 3. - (1) Dosarul preturilor de transfer va fi inaintat organului fiscal competent in termenul stabilit de acesta, intr-un singur exemplar. In cazul in care exista documente in limba straina, acestea vor fi insotite de traduceri in limba romana, certificate de traducatori autorizati.
(2) Filele vor fi indosariate, respectiv vor fi numerotate si insotite de opis.
(3) Informatiile care sunt disponibile si in format electronic vor fi inaintate organului fiscal competent intr-un format accesibil, stabilit de comun acord cu organul fiscal competent.
(4) In cazul in care ulterior contribuabilul completeaza dosarul cu elemente suplimentare, acestea vor fi insotite de trimiteri la informatiile cu care sunt in legatura, dupa caz.


ANEXA Nr. 2


ANEXA Nr. 3


PROCEDURA DE ESTIMARE
a cuantumului preturilor de transfer
Agentia Nationala de Administrare Fiscala


Procedura de estimare a cuantumului preturilor de transfer

din 08/02/2008
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 129 din 19/02/2008




Art. 1. - Raportul de inspectie fiscala va cuprinde un capitol distinct "Estimarea preturilor de transfer".
Art. 2. - Capitolul "Estimarea preturilor de transfer" va cuprinde urmatoarele:
1. prezentarea motivului de fapt cu privire la neprezentarea/ prezentarea incompleta a dosarului preturilor de transfer, urmare a doua solicitari consecutive. Prezentarea incompleta a dosarului preturilor de transfer reprezinta lipsa datelor necesare organului fiscal competent, pentru stabilirea daca preturile de transfer practicate sunt la pret de piata;
2. prezentarea temeiului de drept cu privire la solicitarile dosarului preturilor de transfer/completarii dosarului preturilor de transfer, conform art. 79 alin. (2) din Ordonanta Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si a sanctiunilor contraventionale aferente constatate si aplicate, conform art. 129 alin. (1) lit. e), respectiv art. 129 alin. (2) lit. c) din Ordonanta Guvernului nr. 92/2003, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare;
3. estimarea preturilor de transfer.
Art. 3. - Estimarea preturilor de transfer prevazuta la art. 2 alin. 3 se va efectua astfel:
1. identificarea a 3 exemple de tranzactii similare cu cele care urmeaza a face obiectul estimarii;
2. tranzactiile similare, conform pct. 1, avand in vedere lipsa datelor prin neprezentarea/prezentarea incompleta a dosarului preturilor de transfer, vor fi identificate conform datelor generale ale tranzactiilor care urmeaza a face obiectul estimarii, aflate la dispozitia organului fiscal competent in momentul estimarii;
3. pentru stabilirea valorii estimate a tranzactiei se va utiliza valoarea medie aritmetica a cuantumurilor tranzactiilor similare identificate conform pct. 1.



#58 Adél

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 05 October 2008 - 10:17 PM

Daca te referi la intrebarile privind preturile de transfer , din pacate exista in bibiliografie ordin ANAF 222/2008, 2 intrebari se referau la acest ordin



#59 Sebib

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 05 October 2008 - 11:34 PM

Salutare dragi colegi,

pentru intrebarea cu ECU ma puteti ajuta sa ajung la sursa pentru raspuns?
"Autoritatea vamala poate renunta la solicitarea constituirii unei garantii cand cuantumul ce trebuie achitat nu depaseste:
Raspuns: 500 ECU" zic ei raspuns corect.

Acum: ce e cu acest ECU? moneda aceasta de tranzitie nu mai exista. Nu mai este publicat un curs bancar in baza caruia autoritatea mentionata sa stabileasca pragul. In aceste conditii, ce relevanta are intrebarea pentru verificarea cunostintelor noastre in 2008? Doar sa se vada daca am tocit pana si ultima litera? Nu cumva articolul, chiar daca exista si e in vigoare, isi pierde valabilitatea prin disparitia elementului pe care se spijina?

Ce spuneti? Puteti sa ma ajutati cu o idee pentru contestatie?

Pentru claritate precizez:
"ECU este acronimul de la ? European Currency Unit ? (unitate monetar? European?). A functionat între1979 ? 1998, fiind în acelasi timp unitate de cont si unitate monetar? European? pentru statele membre ale UE. ECU reprezint? un ? cos ? în care se introduc în proportii determinate (în virtutea unui acord unanim al statelor participante) diferitele monede ale t?rilor UE ce fac parte din Sistemul Monetar European (SME). Cu titlu de exemplu, prezent?m raportul de schimb între ECU si câteva monede europene la nivelul anului 1999 :
1 ECU = 40,28 FB ;1 ECU = 1,97 DM ;1 ECU = 6,62 FF.
ECU a servit drept baz? de calcul pentru marjele de fluctuatie între monedele statelor UE si ca unitate de cont pentru creante si datorii, fiind utilizat de B?ncile Centrale ale t?rilor membre pentru compensarea soldurilor si ca moned? de rezerv?. Uniunea European? a folosit ECU pentru a-si stabili bugetul si fondurile proprii, ca si pentru fixarea preturilor agricole si a taxelor vamale. De la 1.01.1999, ECU a fost inlocuit cu Euro. "


Va multumesc,
Sebib.

Aceasta postare a fost editata de Sebib: 05 October 2008 - 11:38 PM




#60 Sebib

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 05 October 2008 - 11:48 PM

Adaug extras din: Cod Vamal al Romaniei
Titlul IX Capitolul 1: Garantarea cuantumului datoriei vamale
Art. 11 Al. (5) Autoritatea vamalã poate renunta la solicitarea constituirii unei garantii când cuantumul ce trebuie garantat nu depãseste echivalentul în lei a 500 euro.

Sebib.






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL