Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
examen consultanti fiscali octombrie 2008 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


examen consultanti fiscali octombrie 2008


79 replies to this topic

#61 sem

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 06 October 2008 - 05:48 AM

500 ECU IN rEGULAMENTUL 2913, nu stiu articolul



#62 mgrecia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 06 October 2008 - 06:11 AM

Buna dimineata,
si eu am picat,in Bucuresti.De la noi din sala din 85 persoane au promovat 10-11
Succes pe mai departe!!!!!!

Aceasta postare a fost editata de mgrecia: 06 October 2008 - 06:11 AM




#63 sem

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 59 Postari:

Postat 06 October 2008 - 07:06 AM

La intrebarea privind continutul dosarului PT, eu spun ca sunt 2 raspunsuri valabile:
1. strategia de afaceri
2. tranzactionare, facturare,cv tranzactii
Art. 1. - Dosarul preturilor de transfer va contine:
A. Informatii despre grup:
1. structura organizatorica a grupului, legala si operationala, inclusiv participatiile, istoricul si datele financiare referitoare la acesta;
2. descrierea generala a activitatii grupului, strategia de afaceri, inclusiv schimbarile din strategia de afaceri fata de anul fiscal precedent;
3. descrierea si implementarea aplicarii metodologiei preturilor de transfer in cadrul grupului, daca este cazul;
4. prezentarea generala a tranzactiilor intre persoane afiliate, din Uniunea Europeana:
a) modul de tranzactionare;
b) modul de facturare;
c) contravaloarea tranzactiilor;

la alta intrebare privind informatiile despre grup, continute in dosarul preturilor de transfer, iarasi 2 raspunsuri viabile:
1. valoare mediana
2. valoare aritmetica din 3 tranzactii similare

extras din anexa 1 la ordin 222 din 2008
(3) In conditiile in care contravaloarea pretului de transfer stabilit de contribuabil nu este cuprinsa in intervalul de comparare, organul fiscal competent stabileste valoarea mediana ca fiind pretul de transfer la pret de piata. Valoarea mediana reprezinta acea valoare care se regaseste la mijlocul intervalului de comparare.
(4) Daca nu se poate identifica valoarea mediana, se face media aritmetica a celor doua valori de mijloc ale intervalului de comparare.

extras din anexa 3 la acelasi ordin
Art. 3. - Estimarea preturilor de transfer prevazuta la art. 2 alin. 3 se va efectua astfel:
1. identificarea a 3 exemple de tranzactii similare cu cele care urmeaza a face obiectul estimarii;
2. tranzactiile similare, conform pct. 1, avand in vedere lipsa datelor prin neprezentarea/prezentarea incompleta a dosarului preturilor de transfer, vor fi identificate conform datelor generale ale tranzactiilor care urmeaza a face obiectul estimarii, aflate la dispozitia organului fiscal competent in momentul estimarii;
3. pentru stabilirea valorii estimate a tranzactiei se va utiliza valoarea medie aritmetica a cuantumurilor tranzactiilor similare identificate conform pct. 1.

voi depune contestatie
stie cineva cand expira termenul depunere contestatii

Vezi postareaoana.luca, la Oct 5 2008, 07:50 AM, a spus:

Buna, am dat examenul ieri in Cluj. Am mai dat in 2006 cand s-a organizat prima data, apoi in martie 2007 cand am picat cu 31 si ieri cand am picat cu 31 :frusty: . Asta e.... :pullhair:
putem vorbi pe net? si eu am picat cu 31 puncte
adresa mea : enicont@yahoo.com

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 October 2008 - 10:35 AM




#64 oana.luca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 06 October 2008 - 10:22 AM

la intrebarea cu privire la natura cheltuielilor aferente bunurilor incendiate de ce se considera corect raspunsul integral deductibile? eu am raspuns ca nu sunt daca bunurile nu au fost asigurate:(...



#65 tifani

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 06 October 2008 - 10:25 AM

contestatia se depune in 2 zile.asa au spus la examen. adica azi si maine



#66 angelamama70

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:suceava
  • Interests:fotbalul, inotul

Postat 06 October 2008 - 10:53 AM

cand apar grilele pe site ca sa putem incepe cu contestatiile?



#67 oana.luca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 06 October 2008 - 10:58 AM

au aparut deja.



#68 mgrecia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 22 Postari:

Postat 06 October 2008 - 11:13 AM

au aparut grilele pe site
am atasat doar o varianta D

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de mgrecia: 06 October 2008 - 11:14 AM




#69 oana.luca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 06 October 2008 - 12:40 PM

s-au afisat rezultatele. 68 de admisi la nivel national.
felicitari celor care au promovat!



#70 anca bendic

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 October 2008 - 01:26 PM

Vezi postareasem, la Oct 5 2008, 07:54 PM, a spus:

am dat examenul la bucuresti, pt prima data.
am picat cu 31 puncte. as vrea sa depun contestatie pentru intrebari cu mai multe raspunsuri corecte. mai depune cineva?din sala noastra cu 56 oameni au luat 5
si eu am dat la cluj si am picat cu 31 de intrebari.cum procedam pentru contestatie?

Vezi postareatifani, la Oct 6 2008, 11:25 AM, a spus:

contestatia se depune in 2 zile.asa au spus la examen. adica azi si maine
buna
si eu am picat cu 31 puncte, vreau sa depun contestatie. cum procedez?
poti te rog sa imi spui... mail meu : anca.bendic@cona.ro

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 October 2008 - 10:36 AM




#71 alinamanuela

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Location:arad
  • Interests:literatura, sport, muzica

Postat 06 October 2008 - 02:42 PM

Daca Ordinul 222/08.02.2008 ne spune ce trebuie sa contina dosarul preturilor de transfer ma intreb cati au intocmit un astfel de dosar si daca are cineva posibiliatea sa ofere un model? (adica: daca exista tranzactii cu persoane afiliate din mai multe tari ale UE trebuie luata fiecare din ele in parte pe tipuri de operatiuni - prestari servicii, comert - si tratate separat?

Multumesc anticipat.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 October 2008 - 10:36 AM




#72 micha08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:

Postat 06 October 2008 - 04:00 PM

Ce procent mic de promovabilitate! CE bataie de joc! Pana unde vrea ccf-ul sa mearga cu atitudinea asta? Poate ca la un moment dat vor organiza examen si nu se va mai inscrie nimeni!!!!!! Dupa ce in 2007 martie si iunie au organizat un pseudo examen acum vor sa taie in carne vie!!



#73 petrisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 October 2008 - 04:14 PM

Oare sa n-aiba legatura cu campania electorala ? :thumbup:



#74 Titina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 October 2008 - 02:50 PM

Vezi postareaSebib, la Oct 5 2008, 11:48 PM, a spus:

Adaug extras din: Cod Vamal al Romaniei
Titlul IX Capitolul 1: Garantarea cuantumului datoriei vamale
Art. 11 Al. (5) Autoritatea vamalã poate renunta la solicitarea constituirii unei garantii când cuantumul ce trebuie garantat nu depãseste echivalentul în lei a 500 euro.

Sebib.

In bibliografie aveam Regulamentul CEE nr. 2913/1992 si nu Codul Vamal al Romaniei. Deci , raspunsul corect la intrebare il gasesti in Regulament la art. 189 (garantia pentru plata unei datorii vamale). Sper ca te-am ajutat.

Titina



#75 micha08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:

Postat 12 October 2008 - 10:09 AM

Oameni buni, ati vazut ce salarii aveau asa zisii "consilieri" la CCF, de altfel si salariati la Min. de Finante?.....155 milioane/luna!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Rusinos!!!!!!!!!!!!!!!!



#76 jojoro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 12 October 2008 - 08:29 PM

Fraierii ca noi cotizeaza pt salariile astea :thumbup:



#77 petro71

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 48 Postari:

Postat 16 October 2008 - 02:10 PM

Am sunat la Camera Consultantilor sa cer detalii in legatura cu taxele pe care trebuie sa le platim pentru inscrierea in evidenta lor....si am ramas socata ...Trebuie sa platim:
-1.000 lei pt inscrierea in evidenta Camerei
- 300 lei cotizatia fixa pe anul 2008....la intrebarea mea daca platesc proportional nu nr de luni ramase din an mi s-a raspuns NU....platesc 300 lei indiferent ca sunt activa doar 2 luni....Vi se pare corect?
- 45 lei carnetul de consultant...



#78 aikido

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:BUH

Postat 07 November 2008 - 03:25 PM

Se presupune ca nu te obliga sa dai examen, sa promovezi si sa oferi consultanta....
Dar da, cine trebuie deja a intrat in CCF si acum face regulile pentru aspiranti...
La fel si la auditori.

Stiu persoane din ambele organisme care au intrat extrem de lejer, ca nu stiu sa deschida un computer sau se uita crucis pe un bilant.
Asta e!

Cine se scoala de dimineata, sabia nu-l taie!

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 07 November 2008 - 10:40 PM
citare mesaj anterior

A fine is a tax for doing wrong. A tax is a fine for doing well.



#79 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 12 November 2008 - 10:04 AM

Poate cineva sa posteze bibliografia dupa care ati invatat pt examenul din octombrie? Eu nu am gasit-o pe site-ul consultantilor.
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#80 lili nicula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 12 November 2008 - 11:59 AM

Vezi postareabrenda_sv_ro, la Nov 12 2008, 10:04 AM, a spus:

Poate cineva sa posteze bibliografia dupa care ati invatat pt examenul din octombrie? Eu nu am gasit-o pe site-ul consultantilor.
Nu o am pe ultima, am bibliografia de la examenele trecute.
Dar, pentru toate examenele a fost Codul Fiscal si Normele ( integral), Codul de Procedura Fiscala si Normele ( integral si aici), Ordinul 1752, , Codul Vamal, Codul Comercial, Legea 31/1990, Legea 85/2006....
Cam astea mi le aduc aminte sigur si mai sint o sumedenie de Ordine ale MF.....






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL