Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratia 220-veniturile estimate din cedarea folosintei bunurilor - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Declaratia 220-veniturile estimate din cedarea folosintei bunurilor

6 replies to this topic

#1 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 30 January 2008 - 07:28 AM

are cineva declaratia 220 deoarece siteul Ministerului de F inante nu merge si termenul de depunere este 31.01.2008
va rog sa o postati pt ca trebuie sa o depun astazi si nu am de unde sa o iau
multumesc!
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#2 ana-op

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 425 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:-

Postat 30 January 2008 - 08:48 AM

atasez formularul

Fisiere atasate





#3 ClaudiaNicu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 99 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Constanta

Postat 26 February 2008 - 06:16 PM

Am urmarit pe forum si am gasit o postare cu declaratia 220 dar este alta e schimbata asa ca rog frumos care o are sa mi-o trimita si mie ori aici ori pe emailul meu ghiocclaudia@yahoo.com.Multumesc



#4 GeForce

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 137 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 February 2008 - 08:53 PM

Cauta pe site la ANAF sau MF. Gasesti cu siguranta la rubrica Formulare, in format PDF. :biggrin:



#5 lorizzy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 08 September 2008 - 12:04 PM

Buna ziua la toata lumea.
Am si eu o intrebare legata de aceasta declaratie. Eu ca persoana fizica, inchiriez un imobil catre o persoana juridica.
Cum e mai bine ca persoana fizica sa determin venitul net, in sistem real sau in cote forfetare de cheltuieli?
Dar din punctul de vedere al persoanei juridice?
La randul C, din declaratie, punctul 2, cheltuieli ce cad, conform dispozitiilor legale, in sarcina proprietarului, uzufructuarului sau altui detinator legal, daca sunt efectuate de cealalta parte contractanta, prevazute in contract, cum calculez suma care trebuie trecuta?
Va multumesc foarte mult.



#6 IOANA_VOICU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:CONSTANTA

Postat 08 September 2008 - 08:14 PM

Daca ai mai putin de 5 contracte de inchiriere calculezi in cota forfetara, adica deduci 25% indiferent de ce cheltuieli ai, ceea ce este destul de avantajos. In momentul in care ai mai mult de 5 contracte ai obligatia, conform legii, sa calculezi in sistem real, asta inseamna ca trebuie sa trece efectiv cheltuielile pe care le suporti. Aceste cheltuieli le determini folosind sistemul contabil in partida simpla pe care esti obligat sa-l ti ( Registrul de incasari si plati, Registrul inventar... ).
Persoana juridica nu este influentata in nici un fel de sistemul in care isi determina persoana fizica impozitul.
La randul C, punctul 2, daca cheltuielile sunt suportate de chirias nu ai ce sa calculezi, nu treci nimic.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 September 2008 - 01:58 PM
citare integrala mesaj anterior

IOANA_V



#7 lorizzy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 09 September 2008 - 06:57 PM

Multumesc mult pentru raspuns. M-ai scos din mare incurcatura.
Multumiri si mult succes in activitatea Dvs.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL