Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
taxe inscriere examen ceccar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


taxe inscriere examen ceccar


10 replies to this topic

#1 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 08 September 2008 - 12:06 PM

M-am inscris la examenul de acces la ceccar si am platit cu chitante emise pe numele meu taxa, taxa , carti...ias vreo 38 de buc. 2 chitante depasesc 100 lei. Intrebare? firma la care lucrez vrea sa mi le deconteze. Cum procedez si ce inregistrari contabile trebuie sa fac? Operatiunile au avut loc in aug si mi-am dat un avans spre decontare cu disp de plata pt suma respectiva. Doresc sa justific avansul in sept si vreau sa o fac corect.

Chiar nu vrea nimeni sa ma ajute? Am pus o intrebare tampita,sau de ce?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 September 2008 - 02:04 PM




#2 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 10 September 2008 - 06:56 AM

daca chitanta este pe numele tau nu se poate deconta de catre societate

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#3 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 10 September 2008 - 09:30 AM

De ce? Chitanta nu putea fi pe firma deoarece taxa de inscriere trebuie sa fie pe numele candidatului. La finel titulatura de expert contabil o obtin eu nu societatea la care lucrez. Nu se poate cu decont de cheltuieli?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 September 2008 - 02:04 PM




#4 darla2203

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Hunedoara

Postat 10 September 2008 - 10:49 AM

buna.din practica pot sa iti spun ca noi mai inregistram ch emise pe pers fizica si scriem in paranteze numele firmei (nu garantez ca e tocmai corect dar multi fac asa).o posibila inregistrare ar fi
dp din august 542=5311 iar chitantele din sept 614 (ch cu studii )=542 si pot sa iti spun ca m-am confruntat cu o problema asemanatoare la un curs de protectia muncii platit unui muncitor de catre firma si expertul care ne supravegheaza nu a comentat.oricum mai cere si alte pareri, dupa um spuneam nu garantez ca e 100% ok. :thumbup:

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 September 2008 - 02:05 PM
citare mesaje anterioare

DARLA2203



#5 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 11 September 2008 - 10:51 AM

Alte pareri va rog?



#6 MARI

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 90 Postari:

Postat 11 September 2008 - 08:59 PM

draga mea, nu poti justifica c/val chitantelor respective, deoarece sunt emise de ceccar pe numele tau. Trebuie sa fie intocmite pe numele societatii, altfel la un control al finantelor ti le da jos de la cheltuieli (si-ti calculeaza imp.pe profit si majorari,daca esti platitor de imp.pe prof.).Nu poti folosi ca documente justificative in contabilitatea agentului economic decat documente emise pe numele acestuia .



#7 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 11 September 2008 - 10:18 PM

ceccar nu putea sa emita pe numele firmei pt ca la examen ma inscriu eu nu firma. Daca nu pot sa le inregistrez atunci cum ramane cu ch cu formarea profesionala a personalului integral deductibile? Asta nu era ch. cu formarea profesionala? Personalul sunt eu. Chiar nu se poate nicicum?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 17 September 2008 - 02:05 PM
citare mesaj anterior




#8 adammirela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:focsani
  • Interests:contab

Postat 12 September 2008 - 09:56 AM

Trebuia sa soliciti la ceccar lucrul asta.
Iti trecea numele firmei - la cine plateste si in partea de jos: reprezentand "taxa acces X-ulescu"



#9 lili nicula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 12 September 2008 - 10:15 AM

Da, asta ar fi o problema pentru examen... :biggrin:
Din cite tin minte, exista o singura situatie prevazuta de Codul Fiscal in care o factura emisa pe numele altcuiva decit societatea poate fi inreg pe cheltuieli. Aceasta situatie se refera la facturi pentru cazarea personalului trimis in delegatie...
Daca pentru cursul de pregatire ar fi o eventuala acoperire cu un contract incheiat intre tine si soc prin care se precizeaza si prevede ca este un curs de pregatire profesionala, la carti nu ai nici un motiv sa inreg fact pe chelt societatii.



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 October 2008 - 03:20 PM

Vezi postarealili nicula, la Sep 12 2008, 11:15 AM, a spus:

Daca pentru cursul de pregatire ar fi o eventuala acoperire cu un contract incheiat intre tine si soc prin care se precizeaza si prevede ca este un curs de pregatire profesionala, la carti nu ai nici un motiv sa inreg fact pe chelt societatii.
eu cred ca merg si cartile merg, lili :biggrin: daca se aplica solutia cu ctr de perfectionare profesionala (f buna solutie), numai ca incheierea unui astfel de contract presupune legarea de glie a celui in cauza (nu are voie sa paraseasca firma un nr de ani, ori plateste inapoi banii chelt. si chiar mai mult), nu prea e convenabil pt. tine, teofilia ! sau poate ca e ... tu stii cel mai bine.



#11 teofilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:timisoara

Postat 08 October 2008 - 10:41 AM

Sotul meu are firma de constructii si e asociat unic. Eu sunt angajata dir. economic. Puteam sa decontez si eu cheltuiala asta pe firma ca e platitoare de imp pe profit dar cum chitantele sunt pe numele meu nu pe firma am inteles ca nu se poate. Astae... Oricum, nu ar fi antrenat obligatii din partea mea fata de firma caci e practic firma mea.
multumesc ca mi-ati citit intrebarea si mi-ati raspuns

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 05 March 2009 - 06:23 PM
citare mesaj anterior







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL