Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
concediu medical - nou angajat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


concediu medical - nou angajat

15 replies to this topic

#1 Viovas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 09 September 2008 - 08:37 PM

buna ziua. am un salariat care nu a mai muncit nicaieri inainte de a se angaja la firma mea. pe 28.07 ii fac angajarea, iar pe 01.08 intra in concediu medical toata luna auggust. mi-a adus 3 concedii medicale:
- 01.08 - 08.08 cod indemnizatie 06 (urgenta) certificat initial
- 09.08 - 15.08 si 16.08 - 31.08 doua certificate in continuare, cod indemnizatie 01(boala normala).
Problema mea este: daca se platesc aceste medicale, care este baza de calcul? ii platesc doar medicalul cu codul 06 sau toate 3?
daca se poate un raspuns urgent. multumesc anticipat.



#2 Viovas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 10 September 2008 - 08:17 AM

in ordinul 830/175/2007 se spune ca pt urgentele medicale nu este nevoie de stagiu de cotizare. asta inseamna ca eu trebuie sa-i platesc omului toate cele 3 certificate medicale sau doar primul (cel cu codul de urgenta medicala 06)?

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 10 September 2008 - 10:14 AM




#3 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 10 September 2008 - 08:58 AM

Pentru urgente sa-i platesti dar pentru celelalte sa nu-i platesti daca nu are o luna stagiu de cotizare in ultimele 12 luni. Sa-ti dea o declaratie scrisa ca nu a fost angajat in ultimele 12 luni si ca nu a fost somer in ultimele 12 luni. Daca a fost somer s-a platit contributia FNUASS din Fondul de somaj si se considera ca are stagiu de cotizare.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#4 Viovas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 10 September 2008 - 11:31 AM

Vezi postareanopris, la Sep 10 2008, 09:58 AM, a spus:

Pentru urgente sa-i platesti dar pentru celelalte sa nu-i platesti daca nu are o luna stagiu de cotizare in ultimele 12 luni. Sa-ti dea o declaratie scrisa ca nu a fost angajat in ultimele 12 luni si ca nu a fost somer in ultimele 12 luni. Daca a fost somer s-a platit contributia FNUASS din Fondul de somaj si se considera ca are stagiu de cotizare.


a fost pana in iulie student in ultimul an. de fapt mai este si acum, ca mai are o restanta si licenta o va da in februarie 2009.



#5 Viovas

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 10 September 2008 - 12:16 PM

daca ma mai puteti ajuta cu o problema: imi puteti spune care este legea (ca eu nu gasesc) in care se zice ca baza de calcul este aceeasi la un medical in continuare cu medicalul initial in luni diferite?
de exemplu: un medical initial in iulie care se continua in august, au aceeasi baza de calcul?



#6 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 10 September 2008 - 12:40 PM

Vezi postareaViovas, la Sep 10 2008, 12:16 PM, a spus:

imi puteti spune care este legea (ca eu nu gasesc) in care se zice ca baza de calcul este aceeasi la un medical in continuare cu medicalul initial in luni diferite?
ORD.MS 60 din 27 ianuarie 2006 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate (actualizat pana la data de 1 august 2007):
ART. 37 (act.) (2) In situatia in care unui asigurat i se acorda doua sau mai multe concedii medicale pentru aceeasi afectiune, fara intrerupere intre ele, durata lor se cumuleaza, iar plata se suporta conform art. 12 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005. In aceasta situatie, la calculul indemnizatiilor pentru certificatele de concediu medical in continuare se mentine baza de calcul determinata pentru certificatul de concediu medical initial.
Alin. (2) al art. 37 a fost modificat de pct. 18 al art. I din ORDINUL nr. 830 din 23 aprilie 2007, publicat in MONITORUL OFICIAL nr. 519 din 1 august 2007.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#7 darla2203

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Hunedoara

Postat 02 December 2008 - 11:34 AM

:thumbup: Buna tuturor.Va rog din suflet sa ma ajutati in urmatoarea problema caci ceea ce am gasit pe site nu m-a ajutat.O angajata isi incepe activitatea la firma noastra cu data de 01.09.2008.Pentru luna noiembrie imi aduce doua concedii medicale dupa cum urmeaza:17.11-21.11 CM initial cu cod indemnizatie 09(ingrijire copil bolnav) si in continuare 22.11-28.11 CM in continuare cu acelasi cod 09.Eu folosesc programul de salarii ciel care mi-a calculat concediul dar problema mea este ca seful refuza sa ii plateasca concediul spunand ca "eu stiu ca trebuie sa ai o vechime de 6 luni in firma ca sa poti beneficia de CM platit".Va rog sa ma ajutati cu baza legala care reglementeaza plata concediului medical (si eventual cazuri in care nu se plateste CM).... Ca majoritatea as dorii un raspuns cat mai urgent.Va multumesc din suflet.O zi buna!
DARLA2203



#8 cami.covasa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 02 December 2008 - 01:09 PM

OUG 158/2005 actualizata, art. 7

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 03 December 2008 - 06:08 PM
citare mesaj anterior




#9 katinca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 250 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 December 2008 - 06:44 PM

ART. 7
Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a) - d) este de o luna realizata in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 03 December 2008 - 06:08 PM
citare mesaj anterior




#10 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 06 January 2009 - 10:38 AM

la CM cu diagnostic tuberculoza se procedeaza la fel ptr. calculul CM? adica 5 zile calend. suporta angajatorul si restul zilelor di FNUASS sau toate zilele din FNUASS? Multumesc!



#11 MihaiSmaranda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 105 Postari:
  • Location:Sibiu

Postat 06 January 2009 - 11:40 AM

da, vad ca am stabilit demult, in programul de salarii ca tipul de cm tuberculoza se calculeaza ca restul concediilor medicale cu primele 5 zile calendaristice suporttate de societate, restul din fnuass. nu stiu daca s-a schimbat ceva intre timp



#12 Simina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 13 February 2009 - 10:12 PM

O salariata revine la servici dupa finalizarea concediului de ingrijire copil pana la doi ani, cu data de 21 ianuarie 2009.
Nr de zile lucratoare in ianuarie este de 8 zile in perioada 21-31 ian 2009.
Primeste concediu medical incepand cu data de 2 februarie 2009. (codul 01, boala obisnuita).


V-as ruga sa-mi spuneti daca se poate plati acest concediu.



#13 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 17 February 2009 - 06:17 AM

Are dreptul la CM deoarece ingrijire copil este o perioada contributiva asimilata, iar calculul pentru cm se face luand veniturile realizate din ultimele 6 luni la nivelul salariului minim pe economie din perioadele respective.



#14 Simina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 17 February 2009 - 10:37 PM

Multumesc Florika.
Daca salariata intra in concediu medical din 02 februarie, se ia in calcul perioada din aug 2008 -ian 2009. (Data revenirii din CIC este 21 ian)

Aug - 500 lei min pe ec.
sept - 500 lei min pe ec.
oct - 540 lei min pe ec.
nov -540 lei min pe ec.
dec -540 lei. min pe ec.
Ian 2009 (600 lei min pe ec.)
Daca din 20 zile lucratoare ale lunii ianuarie este pontata 8 zile (la un salar brut de 1200 lei), atunci in cazul acesta consider 12 zile lucratoare la un salar brut de 600 lei si 8 zile la un salar brut de 1200 lei.
=> 12 zile din ian=360 lei +8 zile din ian=480 lei
Deci baza de calcul pt ian 2009= 840 lei

Total baza de calcul in ultimele 6 luni: 500+500+540+540+540+840=3460 lei
Zile baza de calcul in ultimele 6 luni: 21z+22z+23z+20z+20z+20z=126z
Media zilnica= 3460:126=27.4603

E corect?



#15 florika

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 297 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 18 February 2009 - 02:16 PM

Media zilnica o inmultesti cu 75% si apoi cu zilele lucratoare de cm din luna februarie.



#16 Simina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 73 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 21 February 2009 - 09:37 AM

Vezi postareaflorika, la Feb 18 2009, 02:16 PM, a spus:

Media zilnica o inmultesti cu 75% si apoi cu zilele lucratoare de cm din luna februarie.

Da, asa este.
Importanta este media zilnica dupa care se calculeaza concediul medical. La asta am avut neclaritati, in cazul revenirii din CIC.
Multumesc inca o data pentru ajutor.
Numai bine!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL