Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
raport Z - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


raport Z


65 replies to this topic

#1 Guest_cornelya_*

  • Guests

Postat 10 September 2008 - 09:07 PM

va rog frumos sa-mi spuneti si mie , sunt incepatoare in domeniu!
cum si daca mai pot inregistra in contabilitate rapoarte Z uitate, din neglijenta vanzatorului, pe undeva . Acum cand am cerut raportul lunar am constat ca nu corespunde suma totala a rapoartelor Z a lunilor anterioare cu rapoartele lunare aferente.
va multumesc frumos.



#2 Maria Baziotis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:
  • Location:Sighisoara

Postat 13 September 2008 - 12:03 PM

Intrucat rapoartele Z reprezinta documente de venituri acestea trebuie sa se regaseasca in acelasi timp in jurnalul de TVA (daca firma este platitoare de TVA) si in registrul de casa (ca si incasari), ale perioadeleor de referinta. In cazul in care nu au fost inregistrate, analizand din punct de vedere fiscal, este evaziune fiscala prin neinregistrarea veniturilor. Daca tu ai constatat la un moment dat acest lucru(si nu un organ de control), poti sa le inregistrezi toate odata pe baza unei note justificative din partea administratorului societatii (ca sa fi tu absolvita de raspundere). In cazul in care le gaseste un control, poate sa-ti calculeze doar majorari de intarziere la TVA (daca societatea este platitoare de TVA) si la impozitul pe profit/venit micro (in functie de conditiile pe care le indeplineste societatea).
Iti doresc succese.

Maria



#3 contsanda

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 September 2008 - 12:05 PM

Vezi postareacornelya, la Sep 10 2008, 10:07 PM, a spus:

va rog frumos sa-mi spuneti si mie , sunt incepatoare in domeniu!
cum si daca mai pot inregistra in contabilitate rapoarte Z uitate, din neglijenta vanzatorului, pe undeva . Acum cand am cerut raportul lunar am constat ca nu corespunde suma totala a rapoartelor Z a lunilor anterioare cu rapoartele lunare aferente.
va multumesc frumos.
Este absolut obligatoriu sa inregistrezi toate vanzarile din luna. In cazul in care nu mai poti reveni cu modificare la reg.de casa pt.ca este facut manual sau programul de contabilitate ( pe care il utilizezi)nu iti permite sa refaci registrul de casa atunci adaugi toate aceste erori la ultima zi din luna si specifici la explicatii (eventual pui si un referat cu mentiunile respective).



#4 silviacarmen

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 October 2008 - 09:49 AM

Am cumparat casa de marcat , am fiscalizat-o, insa nu am avut inca incasari . Trebuia ca in fiecare zi sa scot acel Raport Z ? :thumbup: Casa de marcat imi da eroare acum in legatura cu acest raport Z. Cum trebuie sa procedez in continuare ? Va multumesc f. mult pentru ajutor.



#5 darla2203

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Hunedoara

Postat 13 October 2008 - 12:36 PM

buna,
din cate cunosc eu acel raport zilnic "z" se scoate la sfarsitul zilei doar pt zilele in care au fost incasari prin casa de marcat.Daca nu, atunci nu se scoate.La sfarsit de luna se mai scoate un sumar al lunii respective.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 30 October 2008 - 01:38 PM
citare mesaj anterior

DARLA2203



#6 Marchy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 22 October 2008 - 09:42 AM

Buna ziua ,am si eu nevoie de ajutor.Cat am fost in concediu un coleg mi-a schimbat rola de la casa de marcat si crerd ca n-a fixat-o bine ca nu se vede clar data pe bon. dar a si uitat sa scoata intr-o zi un rap z si acum nu mai pot gasi data corecta sa-l scot imi afiseaza tot eroare :data incorecta!
va rog ajutati-ma!
Multumesc!



#7 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 22 October 2008 - 11:12 AM

Despre tot ce scoate casa de marcat nu te poti adresa decat firmei autorizate de la care s-a achizitionat sau cu care ai incheiat contract de asistenta tehnica!!, sau cum i-o spune??

Aceasta postare a fost editata de PasareaPhoenix: 22 October 2008 - 11:14 AM




#8 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 23 October 2008 - 07:17 PM

Raportul zilnic "z" se scoate la sfarsitul zilei doar pt zilele in care au fost incasari prin casa de marcat pe care-l treci in registrul de casa.Daca nu, atunci nu-l scoti si nici in registrul de casa nu treci nimic.La sfarsit de luna se mai scoate un sumar al lunii respective.



#9 Marchy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 05 November 2008 - 10:04 AM

Ms mult Pasarea Phoenix!
:thumbup:



#10 doiny

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 631 Postari:

Postat 11 November 2008 - 07:55 PM

Spunemi te rog e normal ca societatea sa predea la contabilitate decat raportul z ?
Eu sa ma inregistrez in contabilitate cu sumele totale.
Este vorba despre un laborator de cofetarie , deci trebuie sa fac si descarcarea de gestiune .



#11 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2008 - 09:42 PM

Da este corect sa dea doar Raportul Z
da va inregistrati cu suma totala
Se poate scoate si golirea din casa de marcat in care se specifica ce anume sa vandut.( asta in situatia care sa creat articole in casa de marcat )



#12 elian etiy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 07 May 2009 - 08:56 PM

:sad: Cum se mai procedeaza cu Z?eu stiu k acum ceva timp in urma se facea monetar si se taia chitanta pe suma ce aparea in z,si aceasta chitanta se baga in registrul de casa ca si incasare.Mai e valabil?

Daca se greseste un bon(in loc de 1350 se bate 13.50 lei) se face acel proces verbal dar mai departe cum se inregistreaza Z acela gresit pe ziua respectiva?Suntem firma de productie mobilier si NIR facem doar ptr.aprovizionare adik materiale,materii prime si auxiliare;pentru produsele finite nu se face NIR e corect?intreb asta deoarece am inteles k pe langa procesul verbal ce se face cand gresesti trebuie sa anexezi si NIR-ul produselor respective si noi nu avem asa ceva.

Este obligatoriu sa bati dimineata in casa o suma de bani ce se considera k sunt ptr. rest?


Dak este cineva care dispune de timp si vrea sa ne explice noua celor mai putin informati ce operatii se fac si cum se fac in privinta casei de marcat am fi recunoscatori.
Eu multumesc anticipat.



#13 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 May 2009 - 09:09 PM

Eu ma inregistrez direct cu raportul Z fara a mai face monetar.
Se ataseaza procesul verbal la Z si se face calculul si se inregistreaza valoarea corecta ( cea care ar fi dat daca nu se gresea un bon )
Nu se mai inregistreaza acei bani in casa de marcat. ( sa abrogat )
Daca va referiti la procesul verbal care se face la un bon fiscal gresit , la el se ataseaza bonul fiscal gresit.



#14 monyfgr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 09 June 2009 - 03:21 PM

am o intrebare: este cineva care face chitanta la sfarsitul zilei pe baza z-ului ( cum se facea monetar inainte)?Am inteles ca finantele asa au interpretat ordinul 3512/2008?



#15 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 09 June 2009 - 03:37 PM

Ai mai pus intrebarea si in topicul "control finante". Vezi ca nu ai voie sa pui o intrebare in mai multe topicuri. Raspunsurile nu ar fi in acelasi loc ci imprastiate.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#16 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 June 2009 - 10:28 AM

In acest moment, ref. la chitanta taiata la 'Z', lucrurile stau cam asa:
E clar ca nu mai exista 'monetarul', ca doc. de inreg. in reg. de casa sau in contabilitate.
'Z'-ul este doc. pe baza caruia se inreg. veniturile.
Dar, numerarul din casa de marcat, se poate depune (chiar si odata pe sapt.) de catre seful de magazin (de ex.):
1. la banca, operatiune pt. care avem foaia de varsamant
2. la casierie, operatiune pt. care casierul trebuie sa taie chitanta.

Daca sunt si alte pareri, le astept cu interes.
Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 11 June 2009 - 04:24 PM




#17 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 11 June 2009 - 07:51 AM

Vezi postareamonyfgr, la Jun 9 2009, 04:13 PM, a spus:

voi ati auzit cum ca cei de la finante ar face controale pe tema chitantei, care mai nou trebuie intocmita la sfarsitul zilei pe baza Z-ului, cu totalul inacasrilor din ziua respectiva?

Unde ai auzit? A fost cineva amendat pe tema asta? Si de ce e mai nou, ca daca e asa monetarul nu era nici in OMFP 1850/2004. Totusi, casa aia de marcat e fiscalizataaaaaaaaa, cate paduri mai taiem? Si pe chitanta de incasare a numerarului de la propriul vanzator trebuie sa ne scriem J si Ro propriu sau CNP depunatorului de numerar? :biggrin:


Si daca tot n-a auzit nimeni de faza asta, hai sa nu-i starnim tocmai noi.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 11 June 2009 - 03:22 PM




#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 June 2009 - 03:37 PM

cred ca sunt starniti deja de vreme ce au facut valuri si "s-a auzit" :lnr (51):

eu zic ca ai dreptate, francesca, cand spui ca raportul Z provine dintr-o casa de marcat fiscalizata, astfel fiind si el document fiscal ca sa zic asa (nitel fortat), dar ce spun ceilalti nu e lipsit de logica.

fratilor, eu innebunesc de atatea chestii care au mers f. bine intr-un fel si acum nu mai merg in acelasi fel desi nu s-au adus modificari fara de care se intampla vreo "cevasilea" :sad: ci doar sa ne mai scapinam putin in the dos.

si de ce chitanta ?? de ce nu disp. de incasare, ca doar nu se incaseaza din afara unitatii ci e un transfer de numerar din casa de marcat in caseria unitatii, nu ? scriem numele celui care primeste numerarul si la ce reprezinta "transfer nr. in caseria unitatii" sau "transfer numerar din casa de marcat (eventual nr. casei daca sunt mai multe, sau locatia ei) ", nu e mai bine asa ?

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 11 June 2009 - 04:33 PM




#19 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 June 2009 - 05:42 PM

Haideti sa judecam putin mai mult...
Ar insemna ca eu care primesc o factura fiscala achitata cu bon de casa de marcat sa nu mai iau in considerare bonul pentru ca nu e document justificativ, conform O.3512?
Adica eu care emit bon fiscal si am raport z, nu inregistrez venitul pentru ca nu e document justificativ? pentru ca nu emit si o chitanta de valoarea raportului z?
Atunci la ce bun casele de marcat?
La fel bonurile PETROM prevazute in acceasi oug, pentru care inregistararea cheltuielilor a fost partial abrogata de oug 34, si care pentru restul au ramas. Sau acum pt camion cer factura de la peco si chitanta?
Dar pentru taxi?
De altfel si in oug 293/2006 se spunea "d) bonul fiscal emis conform Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 28/1999, republicată, cu modificările ulterioare, a cărui valoare totală este de până la suma de 100 lei (RON) inclusiv, dacă este ștampilat și are înscrise denumirea cumpărătorului, codul unic de înregistrare al acestuia sau codul numeric, în cazul persoanelor fizice care desfășoară activități independente." dar nimeni nu a avut probleme cu a-l inregistra la srl

Eu cred ca intentionat legiuitorul nu a amintit nimic despre bonurile z si casele de marcat, pentru ca sunt reglementate separat. (sau a omis). Clar a uitat de OUG 293/2006 care, asa cum ati spus, este implicit anulata de O.3512.

Ei spun despre chitanta, si specifica undeva: Punctul 15:Pentru livrările de bunuri sau prestările de servicii pentru care persoanele impozabile sunt scutite fără drept de deducere a taxei pe valoarea adăugată și nu sunt obligate să întocmească facturi, în conformitate cu prevederile Codului fiscal și ale normelor metodologice de aplicare a acestuia, operațiunile economice se înregistrează în baza contractelor încheiate între părți și a documentelor financiar-contabile sau bancare care să ateste acele operațiuni, cum sunt: aviz de însoțire a mărfii, chitanță, dispoziție de plată/încasare, extras de cont bancar, nota de contabilitate etc., după caz.

9. Regimul juridic al documentelor în formă electronică, ce conțin date privind operațiunile economice de schimb sau vânzare de bunuri ori servicii între persoane care emit și primesc facturi, bonuri fiscale sau chitanțe în formă electronică, este stabilit de Legea nr. 260/2007 privind înregistrarea operațiunilor comerciale prin mijloace electronice.
Facturile și chitanțele în formă electronică, emise fără îndeplinirea condițiilor prevăzute de legea mai sus menționată, nu au calitatea de document justificativ, în înțelesul prevederilor Legii nr. 82/1991, republicată.

Normă metodologică din 27/11/2008 Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 870 din 23/12/2008
de întocmire și utilizare a documentelor financiar-contabile

poate cineva sa imi trimita si mie anexele 2 si 3 la O 3512?

Ma gandesc ca ar trebui sa facem o intrebare documentata la M.Finante, am inteles ca acum raspund mai repede...



#20 francesca2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 113 Postari:

Postat 12 June 2009 - 08:17 AM

si de ce chitanta ?? de ce nu disp. de incasare, ca doar nu se incaseaza din afara unitatii ci e un transfer de numerar din casa de marcat in caseria unitatii, nu ? scriem numele celui care primeste numerarul si la ce reprezinta "transfer nr. in caseria unitatii" sau "transfer numerar din casa de marcat (eventual nr. casei daca sunt mai multe, sau locatia ei) ", nu e mai bine asa ?
[/quote]

buna si asta. Scrie undeva ca trebuie chitanta si nu dispozitie de incasare?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL