Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
raport Z - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


raport Z


65 replies to this topic

#41 marian.apetre

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 939 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 July 2009 - 01:18 PM

Vezi postareaa.d.n., la Jul 15 2009, 12:58 PM, a spus:

Dupa cum se stie, trebuie intocmit registru de casa si la magazinele cu amanuntul, adica la punctele de lucru unde se desfasoara operatiuni cu numerar.
Nu se stie deloc asta.
Si dau doar doua argumente:
1. Reg. de casa este document de înregistrare operativă a încasărilor și plăților în numerar, efectuate prin casieria unității;
2. Magazinul nu are voie sa faca plati, acolo se vinde si eventual se incaseaza. Platiel se fac din casierie.

Aceasta postare a fost editata de marian.apetre: 15 July 2009 - 01:21 PM




#42 Cristina M.Z.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 124 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 15 July 2009 - 04:59 PM

Vezi postareaa.d.n., la Jul 15 2009, 12:58 PM, a spus:

Iata toata filiera:
1.inregistrarea veniturilor din vanzare cu amanuntul
411=% 707,4427
concomitent,
5311.002 analitic "casa magazin" = 411 , pentru incasari de numerar
Multumesc pentru raspuns si promptitudine.Eu imi mentin parerea in ceea ce priveste inregistrarea in contabilitate a vanzarilor in numerar in cazul comerului cu amanuntul,asa cum am precizat in postarea anterioara, cu nc clasica : 5311=707/4427 si nu 4111=707/4427 Vezi si OMEF 2374_plan de conturi+normele de functionare ale conturilor (531,512) ,OMEF 3512 ("chitanta")precum si nenumaratele monografii contabile in domeniu.Nu spun ca nu se poate si asa,sa folosesti contul 'clienti'(generic:cl. amanuntul) in loc de contul 'casa', in corespondenta cu conturile de venituri si TVA ,,dar tot nu mi se pare corect sa modificam logica si modalitatea legal prevazuta de inregistrare in contabilitate a vanzarilor IN NUMERAR (de aceea se numesc asa !!!) doar si numai pentru ca ' undeva,candva' garda interpreteaza intr-un mod 'interesant' si specific legile si da niste amenzi pentru lipsa chitantei care sa insoteasca Z-ul care e insotit oricum de monetar ,pe langa existenta "borderoului de incasari-vanzari in numerar",a raportului de gestiune,etc.Daca eventual se 'taie' si chitanta ,e ok,atesta doar predarea banilor de catre gestionar-vanzator casierului si nu incasarea contravalorii marfurilor vandute ,pentru care avem deja documentul justificativ ,raportul Z cu anexele de rigoare,bonul de casa fiind si document de... casa,nu doar fiscal. Nu vorbesc aici de incasarile POS-card de debit,doar strict de vanzarile=incasarile in numerar,in speta la un magazin 'only'.Parerea mea e ca garda ar trebui sa aplice si sa interpreteze legea in spiritul ei,nu sa ne incurce si mai mult :lostit (13): :smile: .
Multumesc pentru amabilitate,o zi buna !




#43 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 15 July 2009 - 06:41 PM

Sunt si eu de acord ca nu se face chitanta la raportul Z.

Dana




#44 elian etiy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 18 July 2009 - 08:04 AM

Buna ziua. :lostit (13): Am uitat,din motive bine intemeiate,sa scot raportul Z de la casa de marcat la sfarsitul zilei de lucru dar a doua zi dimineata asta a fost primul lucru pe care l-am facut;deci nu am batut altceva in casa si mi-au iesit produsele vandute cu data de 15 iulie si Z cu data de 16 iulie.Acum nu stiu cum se procedeaza:trebuie sa anunt la cei cu casa de marcat sau sa fac vreun proces verbal?dar z pe ce zi il bag in registru de casa?

Si am inca o nelamurire:trebuie scos de la casa de marcat un raport fiscal lunar care trebuie dus la finante?

Multumesc tuturor celor care m-au ajutat pana acum dar si celor care ma vor mai ajuta!



#45 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 18 July 2009 - 09:00 AM

Raportul lunar la finante nu se mai depune.
Eu cred ca ar trebui sa facu un P.Vb. pentru tine, cum ca raportul z are data de 16 ora...dimineata si se refera la operatiunile din data de 15, si tot in 15 il inreg si in ctb.



#46 roxydei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:mures

Postat 29 July 2009 - 12:22 PM

Buna tuturor,
vreau sa va intreb,referitor la raportul z si chitanta,la o firma de taxi cu o singura masina si un singur angajat,neplatitoare de tva,trebuie taiata chitanta la raportul z?
Multumesc anticipat.

roxy




#47 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 29 July 2009 - 09:24 PM

Nu

Dana




#48 mirela felicia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 11 August 2009 - 12:34 PM

Vezi postareaa.d.n., la Jun 10 2009, 11:28 AM, a spus:

In acest moment, ref. la chitanta taiata la 'Z', lucrurile stau cam asa:
E clar ca nu mai exista 'monetarul', ca doc. de inreg. in reg. de casa sau in contabilitate.
'Z'-ul este doc. pe baza caruia se inreg. veniturile.
Dar, numerarul din casa de marcat, se poate depune (chiar si odata pe sapt.) de catre seful de magazin (de ex.):
1. la banca, operatiune pt. care avem foaia de varsamant
2. la casierie, operatiune pt. care casierul trebuie sa taie chitanta.

Daca sunt si alte pareri, le astept cu interes.
Multumesc.
Si chitanta cum se inregistreaza? :lostit (13):



#49 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 August 2009 - 10:53 AM

rasp. il ai tot la acest topic, pag. 2, postul 24.

il poti accepta daca ti se pare in regula.



#50 sheyda

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 August 2009 - 08:48 AM

va rog sa ma ajutati, de cateva zile fac contabilitate primara la o fabrica de paine care dupa productie vinde produsele obtinute. vreau sa stiu la casa de marcat ce fac cu raportul z pe langa faptul ca il inregistrez in reg de casa, ii fac si monetar ca aminteles ca nu este obligatoriu. si raportul z il lipesc in caietul cu rapoartele z si care merge la contabilitatea mama?
multumesc.



#51 orianadiana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 September 2009 - 02:09 PM

buna ziua,
am o problema mai ciudata din punctul meu de vedere. Acu cateva luni mi-am achizitionat o casa de marcat, iar dupa fiscalizare cei de la magazin mi-au explicat cum functioneaza emitand mai multe rapoarte z. Prima problema e ca trebuia sa am in final 4 rapoarte z, dar raportul cu nr. 2 l-au pierdut. Cei de la magazin mi-au spus sa intocmesc un proces verbal cum ca in perioada de proba s-a pierdut acel raport.
Problema 2 este ca dupa o luna la casa de marcat imi dadea eroare la data si ora si am mers din nou la dansii unde au rectificat problema si mi-au emis un bon de proba care avea valoarea de 22.5 ron si au emis raport z fara sa anuleze suma. Din nou mi-au spus sa fac proces verbal ca bonul este de proba.
Este de ajuns procesele verbale la un eventual control sau trebuia sa treaca aceste aspecte in cartea de interventii a casei de marcat?
Acele rapoarte z trebuie inregistrate in contabilitate daca sunt 0 sau nu? Dar acel raport z in care apare suma de 22.5 (acea suma a fost facuta iar de proba de catre dansii, nu am incasat sau vandut nimic)?
va multumesc.



#52 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 September 2009 - 02:47 PM

Problema 2 este ca dupa o luna la casa de marcat imi dadea eroare la data si ora si am mers din nou la dansii unde au rectificat problema si mi-au emis un bon de proba care avea valoarea de 22.5 ron si au emis raport z fara sa anuleze suma. Din nou mi-au spus sa fac proces verbal ca bonul este de proba. Este de ajuns procesele verbale la un eventual control sau trebuia sa treaca aceste aspecte in cartea de interventii a casei de marcat?
Este suficient, din cate stiu eu din memoria fiscala a casei nu se poate sterge/anula un bon.

Acele rapoarte z trebuie inregistrate in contabilitate daca sunt 0 sau nu?
Pai cum ar putea inregistra un z cu 0...

Dar acel raport z in care apare suma de 22.5 (acea suma a fost facuta iar de proba de catre dansii, nu am incasat sau vandut nimic)?
Nu ai de ce sa-l inregistrezi este un test, nu reflecta o operatiune economica. Testele se fac de obicei cu sume infime (< 1 RON) ca sa eviti situatii de genul asta.
Dragos



#53 claudiaionela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 319 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:PITESTI

Postat 02 September 2009 - 04:16 PM

De cate ori se intervine la memoria casei de marcat, se completeaza in cartea de interventii. Cei de la magazin, nu trebuia sa fiscalizeze casa si apoi sa-ti arate cum se lucreaza cu ea, normal era sa o faca inainte de fiscalizare.Ca sa vezi z-ul nr.2, poti sa desfaci rola din casa de marcat.Scoate un raport lunar, ca sa-ti dai seama ce suma este pe cel de-al doilea z.

Aceasta postare a fost editata de claudiaionela: 02 September 2009 - 04:17 PM




#54 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2009 - 12:41 PM

Vezi postareae_declaratii, la Sep 17 2009, 03:05 PM, a spus:

Vezi postareamonyfgr, la Jun 9 2009, 04:13 PM, a spus:

voi ati auzit cum ca cei de la finante ar face controale pe tema chitantei, care mai nou trebuie intocmita la sfarsitul zilei pe baza Z-ului, cu totalul inacasrilor din ziua respectiva?
Nu este nevoie. Vezi linkul de mai jos
http://www.finantevalcea.ro/component/opti...,view/id,18/#21

:lostit (13):



#55 a.d.n.

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 537 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 September 2009 - 01:43 PM

As face si eu asa: :lostit (13): , dar nu m-am lamurit deloc.

Dupa cum zic astia ar trebui sa am in registrul de casa la tip document "raport Z", iar la numar document "nr raport Z" si sa capsez raportul acolo...
Asta pentru inregistrarea veniturilor.

Ramane aceeasi intrebare: care este documentul pe baza caruia inregistrez numerarul (care poate sa nu coincida cu raprotul Z, si sa vezi veselie) predat de vanzatoarele de la cele 2-3 magazine din oras, la casieria unitatii?

Monetarul s-a scos.

Ramane chitanta sau dispozitia de incasare, dupa cum considera fiecare.



#56 sandracamelia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 26 October 2009 - 12:09 PM

am si eu o intrebare, lucrez la o cafenea iar suma din raportul z difera de suma din desfasuratorul de la rap z,
cum reglez???? eu la fact clienti introduc ce este pe desfasurator dar in casa trebuie sa am aceasi suma care nu corespunde cu rap z



#57 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2009 - 05:35 PM

Aveti cumva pe desfasurator bonuri emise si neincasate ?



#58 doinizza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 01 April 2010 - 11:19 AM

Ma ajuta cineva spunandu-mi cum se scoate raportul lunar la o casa de marcat ACTIVA MAGIC CLASIC?



#59 lilianarodica

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1548 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 04 April 2010 - 04:04 PM

De ce nu contactezi telefonic pe cei care asigura service-ul ptr casa de marcat?



#60 adyd

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:

Postat 04 May 2010 - 08:57 AM

Buna, stiu ca s-a abrogat obligativitatea depunerii la finante a raportului fiscal lunar. Intrebarea mea este daca mai este obligatoriu scoaterea raportului lunar si arhivarea in cadrul societatii si in ce legislatie este prevazuta asta. In OU 28/1999 actualizata nu am gasit. Poate este in Codul Fiscal, insa nici aici nu am citit.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL