Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Fiscalitate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Fiscalitate


276 replies to this topic

#1 dany71

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 17 August 2008 - 08:14 PM

Se pare ca nu e nimeni pe forum la ora asta. Am totusi ceva rezolvat din fiscalitate, le-am primit si eu, dar neavand cartea nu pot sa stiu daca sunt ok. Totusi le postez..........de fapt, incerc , sunt noua pe forum.
Tot incerc , dar nu pot deoarece fisierul e mai mare de 100kb, dar l-am arhivat si sper sa reusiti sa-l downloadati.

Fisiere atasate





#2 lili nicula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 18 August 2008 - 09:41 AM

completez si eu intrebarile la fiscalitate.

Intrebarea nr 12/ raspuns: Principiul certitudinii impunerii conform caruia marimea impozitelor datorate de fiecare persoana sa fie certa si nu arbitrara, cu termen, modaliate si loc de plata fara echivoc.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 September 2008 - 04:20 AM




#3 carmenszlwa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 August 2008 - 11:49 AM

Lili, mai citeste o data enuntul intrebarii 12; trebuie sa spui da ori ba.
La intrebarea 89, raspunsul este: cursul BNR la 31.12.2006, data aderarii la UE.
In legatura cu celelalte intrebari fara raspuns de la fiscalitate: 12,14,15,74,75,77,90,91,95,96,102-274, ar fi de preferat cine are raspunsul sa-l posteze; astfel completam lista problemelor nerezolvate



#4 lili nicula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 18 August 2008 - 12:24 PM

INTREBAREA NR 12: Marimea impozitelor datorate de fiecare persoana trebuie sa fie certa, nu arbitrara, iar termenele, modalitatea si locul de plata sa fie stabilite fara echivoc pentru a fi cunoscute si respectate de fiecare platitor.
Acesta este enuntul carui principiu al impunerii formulat de Adam Smith?

Deci eu nu vad nici un da si nici un ba, intreaba clar care este principiul. Am spus principiul si definitia lui din cartea lui Vacarel.

Problema 70: Raspunsul in fisierul atasat este dupa parerea mea gresit . Suma este integral deductibila cf art 21, alin 2, litera g).A se vedea normele CF unde spune ca aceste cotizatii ale expertilor sint integral deductibile.Atentie, in limita de 4000 euro de la art 21, al 4, lit s) intra taxe si cotizatii cu exceptia celor de la alin 2, lit g)

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 September 2008 - 04:21 AM
citare mesaj anterior




#5 lili nicula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 18 August 2008 - 12:32 PM

Problema 71( fiscalitate)- iarasi am alta parere fata de rezolvarea din fisier
suma de 16.000 reprezentind contrib obligatorie se incadreaza la art 21, alin 2 litera g) si este integral deductibila.
Suma de 18.000 se incadreaza la art 21, alin 4 lit s) si este deductibila in limita sumei de 4000 euro*3.6= 14.400 lei.
Suma total deductibila = 16.000+ 14.400= 30.400 lei



#6 lili nicula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 18 August 2008 - 01:20 PM

Problema 74 ( fiscalitate)
Cheltuiala de 5000 lei = 25.000 ( val fiscalade intrare )- 20.000 ( amortizarea fiscala) este o cheltuiala deductibila la calculul impozitului pe profit conform art 24, alin 15 din Codul fiscal, completata de art 71, indice 6 din norme.
Aceste cheltuieli se considera a fi facute in scopul realizarii de venituri impozabile.

Problema 75- acelasi raspuns ca la problema 74. Codul fiscal nu prevede ca veniturile obtinute in urma valorificarii partilor componenete ale bunului casat sa fie mai mari decit cheltuiala cu val neamortizata pentru ca, aceasta din urma, sa fie deductibila. in concluzie, se aplica aceleasi articole din CF ca la problema 74



#7 lili nicula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 18 August 2008 - 01:31 PM

Problema 76- completare- raspunsul din fisierul atasat este corect si are la baza urmatoarele: art 21, alin 4, lit m) din Codul Fiscal completat cu art 48 din norme in care se precizeaza: "Nu intra sub incidenta conditiei privitoare la incheierea contractelor de prestari servicii, prevazuta la art 21, alin 4, lit m), serviciile cu caracter ocazional, prestate d epersoane fizice autorizate si d epersoane juridice, cum sint: cele de intretinere si reparare a activelor, serviciile postale, serviciile de comunicatii si d emultiplicare, parcare, transport si altele asemenea



#8 lili nicula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 18 August 2008 - 02:07 PM

Problema 77-
Impozitul calculat si datorat este de 1.111 ron ( suma bruta este 11.111 lei *10%= 1.111 ron) si este nedeductibila la calculul impozitului pe profit conform art 21, alin 4, lit a) din CF.



#9 lili nicula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 18 August 2008 - 02:54 PM

Vezi postareacarmenszlwa, la Aug 18 2008, 12:49 PM, a spus:

Lili, mai citeste o data enuntul intrebarii 12; trebuie sa spui da ori ba.La intrebarea 89, raspunsul este: cursul BNR la 31.12.2006, data aderarii la UE.
Este gresit raspunsul. Haideti sa dam raspunsuri dupa artticole din legi si nu dupa ce stim din auzite

NORME METODOLOGICE CF , TITLUL IV, ART 33
. Pentru încadrarea în condiția privind nivelul veniturilor realizate în anul precedent, se vor lua în calcul aceleași venituri care constituie baza impozabilă prevăzută la art. 108 din Codul fiscal, iar cursul de schimb pentru determinarea echivalentului în euro este cel de la închiderea aceluiași exercițiu financiar.
Deci, raspuns corect: cursul de schimb de la inchiderea ex financiar anterior.

AM DAT COPY LA UN TEXT GRESIT: raspunsul este : cursul de schimb din ultima zi a fiecarei luni in care este realizat venitul. Conform art 10, indice 1, de la titlul IV din norme.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 September 2008 - 04:31 AM




#10 dany71

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 18 August 2008 - 03:53 PM

raspunsul complet la intrebarea cu nr.23 ar fi aceasta :

Pas 1. Determinarea deductibilității cheltuielilor cu dobânzile

Cheltuielile cu dobânzile aferente împrumuturilor de la bănci autorizate de BNR sunt integral deductibile, deoarece gradul de indatorare a capitalului este mai mic de trei (grad de indatorare= cap.imprum.mediu / Val.imprum.term.lung = 350.000/137.500= 2.54

Pas 2. Determinarea profitului impozabil

Profit impozabil = 10.000 – 8.000 – 1.200 = 800 lei

Pas 3. Determinarea impozitului pe profit

Impozit pe profit = 16% * 800 = 128 lei


Ce ziceti este corect ?



#11 lili nicula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 18 August 2008 - 06:13 PM

Punctul 1 - nu se calculeaza gradul de indatorare deroarece dobinzile aferente imprumuturilor obtinute de la banci nu se supun limitei de deductibilitate impuse de codul fiscal. In concluzie, chelt cu dobanzi integral deductibile, dar nu din rationamentul pe care l-ai scris la pct 1.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 September 2008 - 04:32 AM
citare mesaj anterior




#12 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 August 2008 - 06:35 PM

Vezi postareacarmenszlwa, la Aug 18 2008, 12:49 PM, a spus:

La intrebarea 89, raspunsul este: cursul BNR la 31.12.2006, data aderarii la UE.
Lili, raspunsul tau pentru intrebarea 89 este corect.
Fara suparare, o mica corectura in exprimare, "cursul comunicat de BNR in 31.12.2006, valabil la data aderarii->01.01.2007
Raspunsul: cursul valabil la data aderarii, 01.01.2007, este corect numai pentru persoanele impozabile, neplatitorare de tva, care, de la 01.01.2007, depasesc, in cursul anului, plafonul de venituri impozabile de 35000euro, sunt obligate sa se inregistreze platitorare tva.

Aceasta postare a fost editata de PasareaPhoenix: 18 August 2008 - 06:39 PM




#13 MARIA NEDELCU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 August 2008 - 09:48 PM

Ceau!
La problemele 26 si 27 de la fiscalitate, rezerva legala nu se constituie ca fiind max 5% din profitul contabil dar nu mai mult la 20% din capitalul social varsat?.
Raspuns probl. 26:
Profit brut = 70.000-60.000 = 10.000
5% din profitul brut=500
Limita maxima a rezervei legale este de 20% din capitalul social, deci 200.
Prin urmare, rezerva legala se va constitui in suma de 200 lei in anul N.

Idem 27

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 September 2008 - 04:33 AM




#14 MARIA NEDELCU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 August 2008 - 10:10 PM

La problema 38 de la fiscalitate,C.F face urmatoarea precizare: "in cazul imprumuturilor obtinute de la alte entitati...,dobanzile deductibile sunt limitate la: nivelul ratei dobanzii de referinta a BNR..."

De aici eu inteleg ca daca gradul de indatorare este mai mic de 3, atunci dobanda deductibila este de 50.000 si nu 70.000.

astept pareri



#15 MARIA NEDELCU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 August 2008 - 10:18 PM

La problema 44 de la fiscalitate, impozitul/dividente platit unei persoane juridice este de 10%
A: Divid.brut A=300.000x83.33%=250.000
Impozit pe divid.datorat=250.000 x 10%=25.000
Dividend net de incasat=250.000-25.000=225.000



#16 lili nicula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 22 August 2008 - 10:09 AM

Vezi postareaMARIA NEDELCU, la Aug 21 2008, 11:18 PM, a spus:

La problema 44 de la fiscalitate, impozitul/dividente platit unei persoane juridice este de 10%
A: Divid.brut A=300.000x83.33%=250.000
Impozit pe divid.datorat=250.000 x 10%=25.000
Dividend net de incasat=250.000-25.000=225.000
Pentru A nu se retine imp dividende pt ca detine mai mult de 15% pe o perioada mai mare de doi ani.

In fisierul de la fiscalitate postat recent sint multe probleme gresite.

Vezi postareaMARIA NEDELCU, la Aug 21 2008, 11:10 PM, a spus:

La problema 38 de la fiscalitate,C.F face urmatoarea precizare: "in cazul imprumuturilor obtinute de la alte entitati...,dobanzile deductibile sunt limitate la: nivelul ratei dobanzii de referinta a BNR..."

De aici eu inteleg ca daca gradul de indatorare este mai mic de 3, atunci dobanda deductibila este de 50.000 si nu 70.000.

astept pareri
20.000 ron sint nedeductibili indiferent de marimea gradului de indatorare.
cazul a) grad de indatorare mai mic ca 3, atunci dobinzile sint deductibile la niv dobinzii de referinta, adica 50.000 lei
cazul b) grad de indatorare mai mare ca 3, atunci cei 50.000 sint nedeductibili in trim I si se reporteaza pina la deductibilit integrala.



#17 lili nicula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 22 August 2008 - 10:44 AM

Problema 274
Constestatia se depune la organul fiscal ( respectiv vamal) al carui act administrativ este atacat si nu este supusa taxelor de timbru. Contestatia se depune in termen de 30 zile de la data comunicarii actului administrativ fiscal sub sanctiunea decaderii.

Problema 273
Executarea silita incepe prin comunicarea somatiei. Daca in termen de 15 zile de la comunicarea somatiei nu se stinge debitul, se continua masurile d eexecutare silita. Somatia este insotita de un exemplar al titlului executoriu- art 145 CPF

Problema 272
Stabilirea din oficiu a obligatiilor fiscale nu s epoate face inainte d eimplinirea unui termen de 15 zile de la instiintarea contribuabilului prvind depasirea termenului legal de depunere a declaratiei fiscale.- art 83, alin 4- CPF

Problema 271
Da, este obligatorie declararea in termen d e30 zile d ela infiintarea de filiale si sedii secundare- art 74CPF

Problema 270
-pentru persoane fizice, codul numeric personal, iar in cazul in care nu detine CNP, numarul de identificare fiscala atribuit de organul fiscal competentdin cadrul ANAF
- pentru persoane fizice care desfasoara activ economica in mod independent sau exercita profesii libere, codul d eidentificare fiscala atribuit de organul fiscal competent - art 72 CPF

Problema 269
Comunicarea prin publicitate se face prin afisarea, concomitent, la sediul organului fiscal emitent si pe pagina de internet a ANAF a unui anunt in care se mentioneaza ca a fost emis actul administrativ fiscal pe numele contribuabilului. Pentru compart apartinind administratiei publice locale, afisarea se face la sediul lor si pe pagina proprie de internet, iar in cazul in care nu are, pe pagina de internet a consiliului judetean.
Actul se considera comunicat in termen d e15 zile de la data afisarii anuntului- art 44, alin 3, CPF

Problema 268
In functie d edata depunerii declaratiei rectificative la organul fiscal . art 115, alin 2 , CPF

Problema 267
Pentru sumele de restituit sau de rambursat de la buget, contribuabilii au dreptul la dobinda din ziua urmatoare expirarii termenului( 45 zile de la depunerea cererii)Acordarea dobinzilor se face la cererea contribuabililor. Dobinda este la nivelul majorarii de intirziere reglementate de CPF ( in prezent 0.1% pe zi intirziere)- art 124- CPF

Problema 266
Daca actul administrativ fiscal nu contine elemente ca: posibilitatea de a fi contestat, termenul de depunere a contestatiei si organul fiscal la care se depune contestatia, atunci contestatia poate fi depusa in termen de 3 luni de la data comunicarii actului, organului de solutionare competent- art 207, alin 4 - CPF

Problema 265
Da, se poate depune o noua contestatie in cadrul termenului general de depunere a acesteia- prin retragerea primei contestatii nu-si pierde acest drept- art 208 CPF

Problema 264
Majorarile se platesc din ziua imediat urmatoare scadentei creantei fiscale pentru care s-a stabilit diferenta si pina la data stingerii acesteia inclusiv- art 120 CPF
termen de plata: 25.04.08
data plata: 05.07.08
de unde rezulta un numar de 71 zile intirziere ( 5 zile aprilie+31 zile mai+30 zile iunie+5 zile iulie), deci 10.000 ron*0.1% zi*71 zile= 710 lei dobinzi

Problema 263
Masurile asiguratorii sub forma popririi asiguratorii si sechestrului asiguratoriu se dispun numai asupra bunurilor mobile/ imobile proprietate a debitorului si asupra veniturilor- art 129 CPF
In concluzie, pentru cele doua mijloace de trasnp luate cu chirie nu se poate discpune sechestru.

Problema 262
In cazul contrib nerezidenti care desfasoara activitate pe teritoriul Romaniei, prin unul sau mai multe sedii permanente, competenta revine organului fiscal pe a carui raza terit se afla sediul permanent. In cazul in care activitatea unui sediu permanetn se desfasoara pe raza teritoriala a mai multor organe fiscale, competenta revine acelui organ fiscal in a carui raza teritoriala incepe activ acelui sediu permanent.- art 33, aln 2 CPF
In cazul d efata, organul fiscal competent este cel din judetul A.

Problema 261
Contestatia se formuleaza in scris si trebuie sa cuprinda:- art 206. alin 1 CPF
- datele de identificare ale contestatorului,
- obiectul contestatiei;
- motivele de fapt si de drept;
- dovezile pe care se intemeiaza;
- semnatura si stampila contestatorului ( imputernicitului_



#18 lili nicula

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 120 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 22 August 2008 - 11:20 AM

Problema 260
Suspendarea executarii unui act administrativ se poate face in temeiul Legii contenciosului administrativ. Contestatia pe cale adiministrativa de atac nu suspenda executarea- art 215 CPF

Problema 259
Instanta competenta poate dispune suspendarea executarii unui act adiminstrativ daca se depune o cautiune de 20% din cuantumul sumei contestate, iar in cazul cerereilor al caror obiect nu este evaluabil in bani, o cautiune de pina la 2000 lei
In cazul nostru, cautiunea trebuie sa fie 20% din 30.000 lei, deci 6.000 ron

Problema 258
Plateste majorari p perioada 15 dec-15 mai( prima zi este 16 dec si ultima este 15 mai), deci pentru un nr de 151 zile, adica 151 ron.

Problema 257
a) pentru suma din dec plateste : 1000 lei *151 zile *0.1% zi =151 lei
b) pentru dif de plata ( 5000-4000) = 1000lei* 0.1 % zi*100 zile= 100 lei
In total, are de plata maj de 251 lei



#19 lenuta.pop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 25 August 2008 - 08:40 AM

probl. 44
"detine minimum 15% din capitalul social al unei persoane juridice dintr-un stat membru, respectiv minimum 10%, incepand cu 1 ianuarie 2009;
3. la data inregistrarii venitului din dividende detine participatia minima prevazuta la pct. 2, pe o perioada neintrerupta de cel putin 2 ani."
nu se aplica numai din 2009?

Iar la cealalata problema aveti dreptate cheltuielile nu sunt deductibile si se reporteaza in perioada urmatoare pena la deducerea lor integrala.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 20 September 2008 - 04:35 AM




#20 aryanna

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 03 September 2008 - 09:14 AM

am si eu o nelamurire: daca se acorda cadouri la salariati peste limita neimpozabila de 150 cum se procedeaza. e probl 100 la fiscalitate
si ce spune codul fiscal poate fi interpretat: in masura in care valaorea cadoului oferit fiecarei persoane nu depaseste 150 atunci e neimpozabil, dar daca depaseste se ia totul ca impozabil sau doar ce depaseste???http://www.conta.ro/forum/style_emoticons/default/lostit%20(13).gif ajutati-ma pls






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL