Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
recuperare FNUAASS - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


recuperare FNUAASS

12 replies to this topic

#1 Joy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 12 September 2008 - 08:30 AM

Buna dimineata.
Spuneti-mi va rog daca am datorii la buget si un concediu de maternitate de recuperat dela FNUASS cum se procedeaza? Eu as vrea sa se efectueze o compensare cu sumele restante, dar doamna de la casa de sanatate mi-a zis ca nu se poate, Trebuie platit tot, si apoi suma se ramburseaza firmei. Eu imi amintesc ca am citit undeva (am cautat o zi intreaga dar nu am gasit unde) ca, daca exista datorii la stat sumele se compenseaza.
Multumesc!



#2 adammirela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:focsani
  • Interests:contab

Postat 12 September 2008 - 09:58 AM

Sumele ti se vor livra ulterior in cont, stiu ca trebuie facuta o cerere in care sa mentionezi datele firmei si contul bancar.
Cam in 2 luni maxim primesti si banutii.




#3 Joy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 12 September 2008 - 10:14 AM

Vezi postareaadammirela, la Sep 12 2008, 10:58 AM, a spus:

Sumele ti se vor livra ulterior in cont, stiu ca trebuie facuta o cerere in care sa mentionezi datele firmei si contul bancar.
Cam in 2 luni maxim primesti si banutii.

Deci nu se poate efectua compensarea? :thumbup: E singura posibilitate? Sa platesc ca apoi sa imi dea ei banii inapoi?



#4 adammirela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Location:focsani
  • Interests:contab

Postat 12 September 2008 - 10:22 AM

Vezi postareaJoy, la Sep 12 2008, 11:14 AM, a spus:

Vezi postareaadammirela, la Sep 12 2008, 10:58 AM, a spus:

Sumele ti se vor livra ulterior in cont, stiu ca trebuie facuta o cerere in care sa mentionezi datele firmei si contul bancar.
Cam in 2 luni maxim primesti si banutii.

Deci nu se poate efectua compensarea? :thumbup: E singura posibilitate? Sa platesc ca apoi sa imi dea ei banii inapoi?
Cand am fost in concediu maternitate (acum un an jumate) am intampinat aceiasi problema, am platit sumele si apoi am asteptat banutii in cont.



#5 PasareaPhoenix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 181 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 12 September 2008 - 10:40 AM

Vezi postareaJoy, la Sep 12 2008, 11:14 AM, a spus:

Deci nu se poate efectua compensarea? :thumbup: E singura posibilitate? Sa platesc ca apoi sa imi dea ei banii inapoi?
In declaratia 102 in celula conc si indem 0,85%, declari suma datorata si suma dedusa(la nivelul sumei datorate) si asa...la fiecare declaratie pana la recuperarea sumei.
In declaratia la FNUASS declari suma de recuperat din luna(lunile) precedenta(e), automat, in luna, apare de virat 0 si rest de recuperat....s.a.m.d. pana la recuperare..

Daca suma este mare, si la un moment dat vrei s-o recuperezi, te prezinti la casa de sanatate si faci cerere cu suma ramasa de recuperat, si alte doc care le cere casa de sanatate.din momentul depunerii cererii, nu mai deduci nici in 102 si nici in FNUASS, deci platesti.



#6 Joy

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 12 September 2008 - 12:38 PM

Suma e destul de mare fata de contributia 0.85.:(. Este cam cat am datorii la sanatate, ca urmare s-ar compensa foarte frumos. Dar daca nu este posibil, nu am incotro decat sa depun declaratii cu 0, sa imi platesc la sanatate si cand sunt la zi, sa cer restul de bani inapoi, ceea ce este o pierdere totala de timp si resurse umane.Of! Va multumesc pt raspunsuri.



#7 newold

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 September 2008 - 02:35 PM

Pentru recuperare FNUASS:

1. Cerere tip
2. Copii dupa platile la FNUASS de la infiintarea sa incoace (01.01.2007) si pana cand am avut de rambursat;
3. Copii ale declaratiilor cu sume de rambursat.

Spor la treaba!



#8 teoden

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:pitesti

Postat 17 September 2008 - 10:53 AM

Eu am facut compensare.Se poate face.si apoi faci cerere pentru diferenta de bani pe care o mai ai la ei



#9 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 September 2008 - 12:20 PM

La mine au trecut 4 luni de cand am depus cererea si nu am primit nici un ban...sa mai sper ceva?!



#10 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 17 September 2008 - 01:53 PM

De un an de zile am un dosar de recuperare depus, m-am interesat continuu, zilele trecute mi s-a spus ca este dat in lucru de o saptaman(?), sper sa nu mai dureze foarte mult! Oricum, sunt niste nenorociti! Daca eu intarzii o zi cu plata, ma penalizeaza, ei in schimb... asta e tara in care lucram!
iuliana



#11 nilufera

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 237 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 September 2008 - 03:26 PM

Ar trebui prevazute penalitati de intarizere pe undeva si sa le si incasam-dar asta intr-o societate normala, deci nu la noi! :thumbup:
si cand ma gandesc ca de la anu' o sa intru si eu in concediu prenatal si suma de recuperat o sa se dubleze!!!



#12 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 09 October 2008 - 08:54 AM

Dupa un an si mai bine de la depunerea dosarului am primit raspuns ca nu se poate restitui suma deoarece sunt concedii medicale nevalidate si alte probleme. Sa va explic ce inseamna aceste CM nevalidate dpdv medical! Inseamna fie ca o desteapta de asistenta a trecut un cod de boala gresit, fie ca nu este corecta combinatia de coduri, fie ca lipseste nu stiu ce aviz de medic expert! Habar nu am cum pot eu sa-mi dau seama atunci cand primesc un CM de corectitudinea lui sub acest aspect! Faza simpatica este, insa, alta! 90% dintre cei care au probleme cu CM nu mai lucreaza la mine, sunt plecati pe afara, etc.
Nu am habar ce solutie as putea gasi.
Probabil, vor taia din bani mai rau ca cei de la TVA! Si, uite asa, incep sa-i inteleg pe angajatorii care fac urat cand aduc angajatii CM, ba mai mult, nu le primesc pe diverse motive!

O alta problema, de data asta ABSOLUT fantastica, este aceea ca nu au in sistem declaratia de Contributii pt CM din ian 2006! Le-am dus copia mea, pe suport de hartie, vizata de ei! A, pai stai sa vezi, ca probabil s-a pierdut, dar nu e vina lor,(niciodata!), eu daca vreau restituirea banilor sa ma dau peste cap si s-o depun din nou, in format electronic!
Ma poate ajuta cineva cu programul de declaratii din ian 2006? Toata povestea este inca o ilustrare a sistemului care functioneaza dupa regula ca daca se poate complicat de ce sa fie simplu. Am obosit sa ma tot izbesc de Maria-Sa functionarul roman, care , pana la urma nu este vinovatul principal, el este emulatia unui sistem. Am uitat sa va spun ca inperiplul pe care l-am inceput pe la spitale pt a corecta erorile, o asistenta a facut criza de nervi si a urlat la mine pentru ca mi-a sunat tel in geanta! Ca in spital se intra dupa ce se inchide telefonul! Mea culpa, dar parca tonul poate fi altul.

Astept sugestii de la cei care s-au izbit de asa ceva si informatii despre unde pot gasi programul de decl pt ian 2006!
iuliana



#13 madalinab

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1733 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 October 2008 - 01:18 PM

Pentru program vezi aici: http://www.mariagene...arizare_en.html
sau aici: http://www.casmb.ro/...3_raportari.php

Daca acestea nu merg, incearca o cautare pe google...eu asa am gasit.

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 09 October 2008 - 01:19 PM

Madalina






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL